TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Telina jede retro jako nikdy

 „…V televizi se těší největší popularitě retro z sedmdesátých a osmdesátých let: „filmy s Menšíkem, Sovákem a Bohdalkou“. Vychází asi deset (!) časopisů s jednoznačně retro tématikou – na obálce je vždycky nějaký Kopecký, Hrušínský nebo aspoň Gott. (Stojí za to uvést názvy těchto časopisů: „Retro“. „Staré dobré časy“ (!!). „Nostalgie“). Nejoblíbenějším žánrem filmů v prime time je prosím pohádka. To není nikde na světě – jen u nás se dospělí večer sesadí u televize a zjihle konzumují to, co je určeno dětem, zatímco děti ve svém pokoji koukají na horory. (A dodám několik dalších názvů časopisů se zjevnou souvislostí: „Chvilka štěstí“; „Pro chvilku pohody“; „Můj kousek štěstí“; „Můj šťastný život“.) Jak uniknout nejistotě současné doby? Pusťte si Chalupáře!

Podvědomá touha se pak pochopitelně projeví i v občanských postojích. Dva nejvýraznější politici dneška, Zeman a Babiš, dokonale ztělesňují retro, obranářství a „jistoty“. Oba toho s dokonalým citem pro své voličstvo využívají – mluví lidově a jednoduše, chtějí nás chránit, chtějí se o nás postarat. Tohle je pravý důvod, proč mají tak vysokou voličskou přízeň – „Nejsem spasitel, ale postarám se o všechny“ – je legendární Babišův výrok, jeho politický program v jedné větě. Když se o vás někdo postará a ochrání vás, odpustíte mu jakékoli jeho hříchy, i ty největší.

A na opačném konci se nalézají věci, které nejistotu zvyšují. Evropská unie, která pořád vymýšlí něco nového. Lidé nejsou proti sjednocené Evropě, ale vadí jim, že „pořád něco vymýšlí“. Chtěli by ji hezky zakonzervovanou. Uprchlíci jsou pak jen sběrným trychtýřem všech dalších nejistot, pojmou úplně vše: hrozby válek, hladu, bídy, terorismu, rozbitých zemí.

Často se říká, že za současný „regres“ společnosti může cizí – nejspíše ruská – propaganda a mediální manipulace ze stran těch, kteří vycítili příležitost. Jedno i druhé nepochybně existuje a působí jako zesilovač strachů. Jenomže příčina strachů je jinde a je objektivní a racionální, nikoli emotivní – a je popsaná v tabulce v úvodu článku (viz dole v závorce). Ve společnosti, kde žije většina obyvatel v trvalé finanční, a tudíž i existenční nejistotě, budou strachy tak dlouho, dokud nepomine jejich příčina. Dokud společnost nezbohatne, nezlepší se to.“

(Jiří Hlavenka, závěr delší stati k statistice finančních rezerv, které lidé mají: Do 10.000: 39 % lidí, 10–20: 9 %, 20–50: 19 %, 50–100: 15 %, 100–200: 8 % a nad 200.000: 10 %.)

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1