TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Z kriminálu nikdo nic nezaplatí

Reportáž z vězení.

Často se mluví o tom, že máme přeplněné věznice, že odsouzení nesplácejí dluhy, že je u nás oproti Západu velká recidiva. Proč tomu tak je? Co s tím?

Chci se nad tím krátce zamyslet z hlediska majetkových a hospodářských trestných činů.

Především by se měly zmírnit tresty, protože za tento druh trestné činnosti jsou u nás opravdu výrazně vyšší než v jiných zemích EU (myslím „staré“ členské země). Asi se ještě jedná o pozůstatky z dob minulých, kdy komunisté hospodářskou kriminalitu trestali mimořádně tvrdě.

U prvopachatelů by navíc měla existovat alternativa k vězení. Místo nástupu velká pokuta a přísný dohled. Nebo u nás stále nefungující domácí vězení či veřejně prospěšné práce. Proč? Protože i krátké vězení člověka společensky (sociálně) a ekonomicky likviduje. Z kriminálu nikdo nic nezaplatí. A po propuštění? Nemá nic. Mnohdy už ani rodinu. Určitě ne zaměstnání či firmu, pokud podnikal. Žádná naděje na splácení. Jen další zátěž pro státní rozpočet, kterým ostatně byl i pobyt odsouzeného za mřížemi.

Není lepší umožnit pachateli vydělávat a splácet škodu (dluhy, pokuty)? Bude sám platit daně, sociální a zdravotní pojištění. A když podniká, tak i dále zaměstnávat lidi a platit daně. Zůstane mu rodina, přátelé. To je přeci cesta. Dát šanci a naději. Pochopitelně, když nebude splácet (dodržovat podmínky), pak vězení. Ale opět, není třeba 5, 10 let. Pro normálního člověka je „šílený“ i měsíc, půl roku, rok. Hlavně platí, že čím delší trest, tím menší šance návratu do běžného (normálního) života po propuštění.

Zoufalý člověk pak dělá zoufalé věci. A tím se zase dostáváme na začátek.

Dejme proto prvopachatelům ekonomických a hospodářských trestných činů šanci. Nemusíme je hned popravit. Získáme tím všichni.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1