TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Past práce na černo

Když se člověk ocitne ve vězení, začne život vnímat z jiné perspektivy. Najednou vidí souvislosti, které ho dosud nenapadaly, najednou chápe, co by mělo být v životě jinak, aby stálo za to ho žít. (Pavlína Havlová)

Reportáž z vězení

Na pár let jsem skončil mezi lidmi, které jsem dříve neměl šanci ani potkat, natož je blíže poznat. Většinu mých nových sousedů teď tvoří Romové neboli cikáni, jak sami sebe nazývají. Ostatně, proč se slova cikán tolik bojíme? Přehnaná politická korektnost?

Začal jsem tady o nich víc přemýšlet. Nad jejich životem u nás a hlavně nad možnostmi, jak jim pomoci. Většina z nich je bohužel stále na okraji společnosti. I když také znám úspěšné: skvělého muzikanta (pochopitelně), lékaře, kněze, architektku, sportovce. Příběhy těchto úspěšných bychom měli neustále ukazovat těm méně úspěšným.

Jak konkrétně jim pomoci? Zaveďme podpůrné programy pro začínající romské podnikatele a i pro ty firmy, které Romy zaměstnají. Vím, je to nesystémové, ale jiná cesta není. Stát by tak jen ušetřil, ať už na sociálních dávkách nebo tím, že se sníží kriminalita či drogová závislost.

Dalším velkým problémem jsou tzv. dluhové pasti, do nichž Romové velmi často upadají. (Ostatně dluhy nejsou jen problém Romů, naopak. Vždyť přibližně milion občanů ČR je v exekuci!) Je velmi žádoucí, abychom změnili pravidla insolvence, tedy abychom umožnili osobní bankrot i těm, kteří nedokáží splnit současné minimální podmínky zákona (tj. 30 %), ale jinak vše dodržují. Snižme odměny, ale i pravomoci exekutorů.

Všichni dlužníci nejsou podvodníci, tak se k nim tak nechovejme. Hlavně neberme dlužníkům motivaci k normálnímu životu. Nenuťme je pracovat na černo, aby jim aspoň něco zůstalo. Vždyť nemohou mít ani běžný účet. Jsou už prakticky netrestatelní (!). Např. pokuty už jim vůbec nevadí – vždyť nemají co ztratit...

Situace se nezmění, pokud se dlužníkům nevyplatí nechat se oficiálně zaměstnat. Nechme jim proto alespoň 50 % ze mzdy. Pro všechny (i stát) to bude výhodnější – žádné dávky, ale naopak odvody ze mzdy. Do budoucna rozumné důchody, ze kterých vyžijí.

Zapojme do této práce církve, jednotlivé farnosti. Mezi Romy je většina věřících. Podporujme různé romské spolky, rádio, časopisy – zkrátka jejich vlastní aktivity.

Nikdy jsme tady nežili sami. Měli jsme za sousedy Židy, Němce, Slováky, Rusíny... Všech jsme se tak nějak postupně zbavili. Romové (cikáni) nám zůstali. Buďme za to rádi a zkusme pomoci pěknému soužití. Bude to fajn.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1