TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

„Záchranné stéblo“ optimismu

Vzdor obecné skepsi, vnímám současné dění ve společnosti optimisticky. Nejméně dva aspekty jsou pozitivní.

První: K parlamentním volbám v roce 2017 přišlo zaokrouhleně 60 % voličů a vítězné ANO z nich získalo 30 % hlasů. Z celkového počtu lidí oprávněných volit (8.ooo.ooo) je to necelých 19 % a uvědomíme-li si, že život dvou generací probíhal v demoralizujícím ovzduší druhé světové války a totality v období padesáti let (1938–1989), je tento počet lidí se zkreslenými morálními hodnotami číslo malé. Seznamy příslušníků bývalé státní bezpečnosti jsou tlusté svazky a ti žijící jdou bez přemýšlení volit osobu ze svého středu a tvoří pevné jádro voličů ANO. Musíme si ale uvědomit, že se jedná pouze o každého pátého dospělého občana a že by to mohlo být mnohem horší.

Druhým pozitivním aspektem současné turbulence ve společnosti je zvýšený zájem mladé generace jak o současnost, tak o nedávnou minulost. Učitelé, kteří v ní žili, o ní neučí patrně z přirozeného studu a strachu z kritiky, proč s tím nic nedělali. Nyní ale vstoupila na scénu živá dějepisná pomůcka – současný předseda vlády – a mladí se ptají, co to bylo to StB. Hodně se o tom hovoří a chování pana premiéra jim přirozenou cestou doplňuje vzdělání. Dovídají se, že se v žádném případě nejednalo o podobu známých organizací v demokratických zemích jako je například CIA v USA, ale že to byli bezohlední vykonavatelé moci KSČ řízení z Moskvy jako nástroje správy ruské kolonie Československo.

Názory jsou různé a mají se respektovat, ale diskutovaný problém se může přiblížit k základním mravním principům, a potom názor přechází v definici charakteru.

 Autor je členem PEN klubu.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1