TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zeckertuv-kriz

Zeckertův kříž

Tragicky zemřel ve věku 31 let. Tak nějak by mohl znít novinový titulek, pokud by se tato dějinná událost stala dnes. Nicméně, odehrála se v noci na 14. listopadu 1766, kdy na Staré cestě/Alter Weg v Kunraticích u České Kamenice spadl z koně studenecký rychtář Christian Zeckert (*25. července 1735) a na místě zemřel. Ve stejném roce se narodila jeho dcera Apollonia, která již svého otce nepoznala. Jejím poručníkem se stal studenecký rychtář Johann Wenzel Mattauch, který převzal vedení obce Studený po jejím mrtvém otci. Později se stala manželkou Antona Kittela, nájemce sklárny v Chřibské (založené již v roce 1414).

Mladší sestra zemřelého rychtáře Apollonia nechala na místě tragedie postavit kříž na jeho památku. Po 252 letech od této události členové Spolku Pod Studencem, kteří rekonstrukci votivního kříže iniciovali, měli tu čest být u toho, když byl tzv. Zeckertův kříž po rekonstrukci znovu vysvěcen.

Požehnání obnovené památky provedl J. M. can. Karel Jordán Červený, děkan v České Kamenici, čestný kanovník kapituly sv. Štěpána v Litoměřicích a terciář dominikánského řádu za účasti místních obyvatel a obdivovatelů magických míst pod Studencem na Českokamenicku.

Rekonstrukci prováděl pan BcA. Jan Fedorčák z České Lípy za spoluúčasti kováře Josefa Skuhravého ze Žandova, který dělal kovářské práce. Malbu provedl malíř pan Michal Janovský z České Lípy. Odborný dohled prováděl pan PhDr. Jiří Belis.

Bez dotační finanční podpory a finančních soukromých darů by se ovšem tato překrásná drobná památka proměny nikdy nedočkala.[1]

Autorka je předsedkyní spolku Pod Studencem.

11 1 2019 obr6

P. Jordán, děkan z České Kamenice zahajuje svou vstupní promluvu.

11 1 2019 obr7

Českokamenický starosta se seznamuje s 94 letým O. Kittelem, zástupcem německých rodáků z České Kamenice.

11 1 2019 obr8

Všichni pozorně naslouchají.

11 1 2019 obr9

Setkání u příležitosti žehnání obnovené památky začíná. (Foto: Spolek Pod Studencem)

***

Obnovu podpořila Nadace Občanského fóra v roce 2017 v rámci grantového programu Opomíjené památky (http://www.nadaceof.cz).

Logo Nadace OF


[1] Projekt byl financován z grantu Nadace OF „Opomíjené památky“ 2018 a nadačního příspěvku 30. OGK ÚKN v oblasti podpory „Moje obec, můj kraj, můj domov“ z prostředků Fondu AIR PRODUCTS při Ústecké komunitní nadaci. Dále byl pokryt z prostředků Obecního úřadu Kunratice a z dalších finančních prostředků Spolku Pod Studencem získaných od soukromých dárců - Renaty Hergetové, Kateřiny Fabichové, Zuzany a Vladimíra Kuželových, Martiny Nádvorníkové, Martina Prokopa, Jitky Štraubové, Filipa Toušky a Miluše a Vlastimila Vrtílkových. Znamená to, že jsme oslovili přátele spolku a lidi z obce Kunratice ke společné činnosti a v konečném výsledku k dárcovství. Krásný počin a výsledek snahy spolku vedoucí k obnovení památky lidové zbožnosti, která nám v bývalých Sudetech zůstala po původním obyvatelstvu.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1