TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Milujeme výkony – ale stali jsme se víc milujícími?

Výkonnost lidstva stále roste, láska lidí k sobě však nikoliv, píše americký psychiatr Gerald G. May (1940–2005). Lásku definovat sice neumí, přesto se pokouší vysvětlit, proč je pro lidstvo dobré „říct lásce ano“:

Všichni jsou schopni lásky. Pokud jde o lásku, tak nemluvme o schopnosti. Schopnost je způsobilost k výkonu. Je toho hodně, co o lásce nevím, ale jsem si jistý, že láska není výkon. Je to kvalita života, která existuje před i pod všemi našimi výkony. Správně bychom měli mluvit o způsobilosti. Způsobilost předpokládá prostor, to znamená, kolik lásky dokážeme udržet, možná kolik jí dokážeme vydržet – tady jde o lásku. Stroje mají schopnosti; nádoby mají schopnost držet objem. Láska je pořád s námi. Hledá, jak naplnit, kolik se jí do nás jen vejde.

Pokud postavíme lásku na první místo a prohlásíme ji za naše opravdové bohatství, bude tu i tak dost prostoru k rozvíjení našich schopností a naší výkonnosti. Ale s výkonností jako předepsanou normou zbývá už jen malý nebo vůbec žádný prostor pro lásku. Výkonnost nás přivádí k pochybnostem o lásce jako o hodnotě a o naší způsobilosti k ní.

Pokud stavíme na první místo výkony, pak očekáváme, že docílíme kontroly, úspěchu a zajištění za našich vlastních podmínek. A i když se naše očekávání nenaplní, pořád věříme, že si je dokážeme zajistit a splnit, hned jak uděláme věci jinak, naučíme se víc nebo se jaksi změníme k lepšímu. Z výkonnosti děláme boha, z úspěšnosti modlu, významné činy zbožšťujeme. Tito falešní bohové nám říkají, že bychom my sami měli být bohové a vládnout si nad svými životy.

Zbožňováním výkonů dosáhlo lidstvo nejvyššího stupně výkonnosti v historii. Ale jak moc jsme vyrostli v lásce? Jsme opravdu o tolik vlídnější než naši předkové? Národy celého světa podnikly některé důležité kroky ke svobodě a spravedlnosti, ale  technologie nás zároveň učinily ničivějšími – jeden k druhému i k naší planetě. Nevím, jak funguje rovnováha, zdali jsme se opravdu stali víc milujícími, ale je zřejmé, že láska nedrží s výkonností krok. A že ji příliš často obětujeme pokroku.

Gerald G. May: The Awakened Heart, str. 10–11, 2009, HarperCollins e-books, přel. P. Havlová.

Viz také článek J. Riesslera zde.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1