TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
udalost-pierre-huyghe
Pierre Huyghe. BitBoy, Wikimedia Commons.

Událost, Pierre Huyghe

Francouzský umělec Pierre Huyghe bude v Praze, alespoň metonymicky, v podobě svého díla. Ve Veletržním paláci bude totiž v rámci Noci filosofie (16.6.) promítán jeho film nazvaný Lidská maska.

Pierre Huyghe patří mezi nejvýznamnější osobnosti působící v oblasti současného umění. Mezi jeho nejnovější výstavy, které byly k vidění na kontinentě, patří výstava „Orphan Patterns“ v Hannoveru (2016) a velká retrospektiva nazvaná „Pierre Huyghe“, která byla vystavena v pařížském Centre Pompidou (2013) a později v Museum Ludwig v Kolíně n. R. (2014).

Přestože vzděláním i obživou náleží k umělcům, zkušenost z jeho výstav znesnadňuje hovořit o „umělci“ a „tvorbě“. Nabízí se taková určení jako dobrodruh, badatel, sběratel. Současně je ale také obtížné hovořit o „výstavách“, protože Huyghovy výstavy problematizují samotnou skutečnost vystavování (se), takže kdokoli, kdo vstoupí do prostoru expozice, se stává exponátem v podobné míře jako exponáty již přítomné, které někdy zahrnují i Huygha a jeho psa jménem Human.

Exponáty na Huyghových výstavách totiž těžko lze považovat za objekty, spíše by snad bylo na místě hovořit o událostech či setkáních – v Centre Pompidou například pršelo, bruslilo se, v prostoru výstavy žilo několik živočišných druhů (pes, krabi, lidé, včely...). Výstava tvoří určitý ekosystém. Přestože je ale Huyghova ruka skoro neviditelná a je necháván prostor dění, nastávání života, nejedná se o jednoduché laisser faire, laissez passer. Intervence je nevyhnutelná. Na výstavu přicházejí návštěvníci, výstava se nachází uvnitř umělecké instituce, galerie či muzea. Huyghův návštěvník se tak setkává s tvory – sám se sebou, ale i s dalšími tvory –, a s tvořením, u něhož není jasné, do jaké míry je spíše přirozeným vznikáním.

Film Lidská maska je 19-minutový film odehrávající se ve Fukšimě. Hlavní hrdinkou je dívka, pracující jako servírka v japonské restauaci. Dívka má modré šaty, paruku a masku inspirovanou japonským divadlem Nó. A je makak.

Film Lidská maska bude promítán v průběhu celé Noci filosofie (19h–03h, 16.6.2016). Vstup zdarma.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1