TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
drtikolova-naha-geometrie
© GATE Galerie a informační centrum, Husova 21, Praha 1.

Drtikolova Nahá geometrie

Dům na rohu Husovy a Karlovy ulice, dříve využívaný jako výstavní prostor Českého muzea výtvarných umění (které vzniklo pod záštitou Středočeského kraje v roce 1963), byl po více než dvouleté rekonstrukci znovu otevřen, tentokrát pod anglofonně nadnárodním názvem GATE. Pod jednou střechou je zde galerie, krajské informační centrum, obchod a kavárna. Poněkud ospalý prostor bývalého muzea vystřídala neoliberální asambláž vzývající multifunkčnost a především modlu ziskovosti (či spíše ziskuchtivosti?) naservírovaná v cool architektonickém redesignu. „Czech Central“, hlásají barevné polepy na sklech do ulice.

copyright František Drtikol – Růžena Knotková, 2012
 

Zahajovací výstavou se stala „retrospektiva” fotografa Františka Drtikola nazvaná Nahá geometrie. Kurátorem výstavy je Rudolf Kicken ze stejnojmenné galerie v Berlíně. Bohužel ani přítomnost kurátora z mezinárodní scény, který se československé fotografii věnuje od sedmdesátých let, není zárukou kvalitního výsledku. Důvodů pro toto tvrzení je více.

 

Přestože se v názvu objevuje výraz „retrospektiva”, výstava je monotematická. Věnuje se asi nejproslulejší části Drtikolovi tvorby – ženskému aktu, a všechny ostatní opomíjí. To je ale v porovnání s ostatním spíše detail.

 

Jediné výkladové schéma, které se tu divákovi nabízí, je nedůsledný chronologismus. Výstava rezignuje na dialog s divákem, a to v tom smyslu, že nejsou ozřejměna její východiska. Vykládat výstavu, která postrádá byť jediný informační panel s doprovodným textem, jako snahu o nepředpojaté představení autorova díla čistě jako vizuální zkušenost by však byla čirá znouzectnost. Spíše se jedná o šlendrián, způsobený (doufejme) porodními těžkostmi nové instituce. Galerie GATE je v současnosti prostřednictvím svého zřizovatele, jímž je Středočeský kraj, pupeční šňůrou propojena s kutnohorským GASKem. Takovýto přístup tedy poněkud překvapí.

 

© GATE Galerie a informační centrum, Husova 21, Praha 1.

Průřez Drtikolovými akty tvoří cca 60 fotografií a zhruba dvojnásobný počet kontaktních náhledů. Kvalitní a světově proslulé kusy se poněkud ztrácejí v mnohosti snímků, které jsou spíše důkazem autorova systematického hledání dokonalé kompoziční formy než jejím nalezením. Ředitel galerie při zahájení výstavy zdůrazňoval množství snímků, které jsou vystaveny poprvé. Tento fakt ovšem zaznamenají pouze Ti nejzapálenější Drtikolovi příznivci, protože v popiscích k jednotlivým fotografiím se o majitelích nedočteme.

 

Množství kontaktů a méně zdařilých kusů či variací na jeden kompoziční motiv přitom nabízelo možnosti mnohem dobrodružnějšího inscenování. Sledování krystalizace Drtikolova kompozičního hledání je tím, co si z této rozporuplně inscenované výstavy může divák odnést. Bohužel se však jedná o zkušenost nabytou navzdory přístupu autorů expozice.

 

Jedinečná poloha galerie GATE – na Královské cestě uprostřed Starého Města pražského – ukazuje na zaměření především na zahraniční klientelu. Je ovšem otázkou, zda výše vstupného propagaci české kultury u zahraničních návštěvníků Prahy spíše neškodí: 220 Kč za plné vstupné je prostě příliš – stačí zběžné nahlédnutí na weby špičkových evropských galerií… Z pohledu českých návštěvníků lze mluvit takřka o nehoráznosti.

 

K výstavě je vydán katalog podpořený fondem hejtmana Středočeského kraje. Je škoda, že v případě takovéto záslužné činnosti směřují finanční prostředky mimo Středočeský kraj – publikace je totiž vytištěna v Německu.

 

Doufejme, že v případě avizované výstavy malíře Francise Bacona si povedou v GATE lépe.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1