TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
valka-neni-zabava
Utagawa Kunimasa, 幼稚遊ひ子孫の諠争, 1894. výřez. jacar.go.jp, British Library. Ndalyrose, Wkimedia Commons.

Válka není zábava

Začátkem června zahájila Policie České Republiky trestní stíhání muže, který je podezřelý z účasti v bojích na ukrajinském Donbasu na straně rusko-separatistických jednotek. Bylo zahájeno soudní řízení. Čechovi hrozí několik let za mřížemi.

Jak již se stává v poslední době zvykem, usvědčující materiály se našly na sociálních sítích. Policie vypátrala v hlubinách facebooku fotky, na kterých dotyčný muž hrdě pózuje se zbraněmi v ruce a u kulometu. Fotky byly pořízeny na frontě válkou zmítaného ukrajinského Donbasu. Teď je příslušnému Čechovi přisuzován teroristický útok ve stádiu přípravy.

Podle informací novináře Ondřeje Kundry se jedná o Čecha, který již delší dobu vyhledává vojenská dobrodružství – dříve sloužil i v české armádě. Obžalovaný se hají tím, že si jenom prohlížel vojenskou techniku, jelikož se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.

Pro Radio Free Europe situaci komentoval mluvčí Ministerstva Obrany ČR Petr Medek: „Občané České republiky můžou sloužit v armádě cizího státu pouze se souhlasem vrchního velitele ozbrojených sil ČR, jímž je prezident republiky. Netýká se to pouze armád členů NATO. V případě, když mluvíme o tzv. Luhanské a Doněcké „republice“, nejde ani o oficiální armády konkrétní země ale o ozbrojené jednotky, což znamená, že by se takový případ měl řešit podle příslušných ustanovení Trestního zákoníku.“

Případ se nyní dostal do řízení krajského soudu v Hradci Králové. Je otázkou, jaké konkrétnější důkazy má policie k dispozici. Zatím nelze předpovědět, jak se bude případ vyvíjet. Každopádně je ale jasné, že jet do cizího státu, který je ve válečném stavu, a pózovat na frontě s kulomety asi není nejlepší nápad. Nejedná se ale o to nejhorší, co se může stát lidem, kteří si vyrazí na Ukrajinu zastřílet na příslušníky legální armády země, která se stala obětí vojenské agrese. Jak známo, minimálně dva Češi, kteří bojovali na straně „separatistů“, ve válce padli už v roce 2014.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1