TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zeman-vyznamenal-jezise-krista
James Tissot. The Youth of Jesus, illustration for 'The Life of Christ'.1886–1894. Výřez.wikiart.org

Zeman vyznamenal Ježíše Krista

Převzal to za něj Duka.

Udělování státních vyznamenání letos doprovázela řada kontroverzí, kvůli kterým zapadla skutečnost, že prezident republiky propůjčil Řád Bílého lva Ježíši Kristu, známému také jako Mesiáš. Nápad ocenit historickou úlohu Syna Božího v dějinách naší země vznikl v hlavách nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana. „Může za tím být snaha jít cestou svatosti nebo touha po významném diplomatickém postu, například ve Vatikánu,“ naznačuje církevní historik Jaroslav Šebek. Hrad však takové snahy kategoricky odmítá.

Dominik Duka, který za Mariina syna vyznamenání přebíral, neskrýval své dojetí: „Je to veliká událost pro křesťanství v Česku, které po desítkách let komunistického pronásledování konečně dosáhlo uznání.“ Ačkoli mezi křesťany panuje shoda, že si Ježíš vyznamenání zaslouží (na rozdíl od Federace židovských obcí, která se na protest slavnosti nezúčastnila), objevila se i kritika.

„Není mi jasné, proč za Pána vyznamenání převzal zrovna kardinál Duka. Ježíš přeci nepatří jen katolíkům,“ upozorňuje předseda Ekumenické rady církví Mgr. Daniel Ženatý. „Myslím, že by bylo vhodnější, kdyby za Krista vyznamenání převzal někdo, kdo má s přebíráním cen zkušenosti, není tak spjat s hierarchií a současně je uznáván i v zahraničí,“ uvedl v pátek Tomáš Halík. Hrad se podobným výtkám brání: „Nechtěli jsme nikoho urazit, to není náš styl,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Podle zdrojů blízkých Hradu se původně spekulovalo o možnosti udělit Ježíši vyznamenání in memoriam. Teologové však kancelář prezidenta přesvědčili, že Ježíš stále žije, a proto se hledala možnost, jak Pána a Spasitele na oslavu 28. října pozvat. Zaměstnanci Hradu se pokoušeli Ježíše kontaktovat během modliteb nad Písmem, ale bohužel neodpovídal. „Zkoušeli jsme pak oslovovat trpící nebo malé děti na ulici, ale většinou utekli,“ dodává pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců.

„Hradní kancléř Mynář přišel s nápadem, že bychom mohli medaili připnout na Nejsvětější svátost oltářní, ale to nám připadalo poněkud nevkusné,“ popisuje zákulisí bývalý ředitel hradního protokolu Forejt. „Alternativou bylo pozvat dva nebo tři v Jeho jménu,“ odhaluje další postup Forejt. „V sále jsme ale neměli dostatek židlí pro vyznamenané. Už tak jsme museli některé ze seznamu vyškrtnout, aby se nám všichni vešli,“ dodává smutně šéf protokolu Kruliš.

Nakonec se proto Hrad dohodl, že vyznamenání převezme Dominik Duka, který působí také jako služebník Páně. „Navíc je to jediný duchovní, kterého Miloš Zeman zná,“ upřesňuje Jiří Ovčáček.

Převzato ze serveru Tisíckráte.cz.

29 10 2018 obr6

James Tissot. The Youth of Jesus, illustration for 'The Life of Christ'. 1886–1894. wikiart.org

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1