TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
parkovani-v-kostelich-kratsi-bible-chutnejsi-hostie
Piet Mondrian. Church tower at Domburg. 1911. Výřez. wikiart.org

Parkování v kostelích, kratší Bible, chutnější hostie

Biskupové mají plán – buďme oblíbenější!

Pár hodin poté, co komunističtí poslanci za KSČM, ANO, ČSSD a SPD schválili ve třetím čtení zdanění tzv. církevní restitucí, se mimořádně sešli zástupci České biskupské konference.

„Je to pro nás především nastavené zrcadlo,“ přiznal po zasedání český primas Dominik Duka. Církev se podle jeho slov musí probudit ze spánku a zahájit obrodu. „Už nebudeme vysvětlovat přínos restitucí pro celou společnost, protože se ukázalo, že věcná argumentace nezabírá. Musíme se prostě stát oblíbenými a lidé nám pak restituce budou přát,“ řekl dále pražský arcibiskup.

„Nejdůležitější je být více vidět v médiích, a to nejen na Proglasu či TV Noe. Otec Dominik bude mít od poloviny února padesátiminutový pořad Týden s kardinálem. Dokud nemáme vyřízené formality, nemohu říci, na které televizi to bude, ale máte se rozhodně na co těšit,“ zmiňuje jednu z prvních nových aktivit tajemník pražského arcibiskupa Milan Badal.

Podle informací Tisíckráte čekají církev v Česku další razantní změny, od kterých si biskupové slibují obrat ve vnímání katolíků. „Chceme mnohem více pracovat s výsledky sociologických šetření,“ uvedl například plzeňský biskup Tomáš Holub. „Myslím, že je na čase vydat reedici Bible, ze které bychom vypustili kontroverzní pasáže požadující po lidech změnu smýšlení nebo života. Podle dostupných průzkumů jsou totiž se svým životem spokojeni a nechtějí na sobě nic měnit. Navíc by se tak nová Bible mnohem pohodlněji vešla třeba do kapsy.“

František Lobkowicz se naopak přimlouvá za zrušení nedělní povinné účasti na mši svaté. Podle něj mají i křesťané právo na volný víkend. „Pro mnoho lidí je to zbytečná obstrukce, zvláště pro fotbalisty či jiné sportovce, kteří pak hledají večerní bohoslužby a nemohou regenerovat,“ dodává ostravsko-opavský biskup.

Ve velkých městech pak chtějí církevní hodnostáři ve všední dny nabídnout v kostelích a katedrálách veřejnosti kryté parkovací stání. „Lidí stejně moc nechodí, vejdeme se v klidu do kaple a po zavedení modrých zón jistě občané uvítají, když budou moci zaparkovat v katedrále s vyhřívanou podlahou,“ pochvaluje si opatření brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

ČBK je přesvědčena, že tyto kroky pomohou a ke zdanění církevních restitucí nakonec po očekávaném vrácení senátem nedojde. „Očekáváme, že některá z vládních stran změní názor,“ naznačil tajemně Duka.

Trumfem pro vyjednávání má být údajně tajně připravovaná smlouva mezi církví a společností Penam na dodávku hostií do všech kostelů. Biskupové se však k existenci smlouvy do uzávěrky vydání Tisíckráte odmítli vyjádřit.

Tisickrate.cz.

30 1 2019

Piet Mondrian. Church tower at Domburg. 1911. wikiart.org

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1