TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zeman-opet-podporil-extremisty
Hydra- Bestiary, Royal MS 12 C XIX; 1200-1210. {PD-1923} Wikimedia Commons.

Zeman opět podpořil extremisty

Prezident Miloš Zeman přednesl u památníku v Terezíně projev, jehož součástí mělo být dlouhou dobu dopředu avizované vymezení se vůči neonacismu. Již předem bylo velmi varovné prohlášení prezidenta Zemana v rádiu, že v České republice existuje (pouze) jedna neonacistická politická strana, což zcela zjevně není úplná pravda, neboť u nás působí ryze neonacistické politické strany dvě – Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní demokracie.

Důležité ovšem je, jakou roli hrají tyto dvě strany v současném vzedmutí protiimigračních, xenofobiích a antiliberálních nálad. Zatímco DSSS opírající se o symboliku Třetí říše a mající ve svých řadách bývalé skinheady a násilníky, v současnosti spíše „přežívá“ (v posledních parlamentních volbách zaznamenala úspěch 0,86 % hlasů), přičemž se její vedení rozhádalo i s řadou bývalých vlivných členů, Národní demokracie je na vzestupu a dokázala se lépe zapojit do hlavního proudu současných protiimigračních nálad. Nesnaží se profilovat otevřeně neonacisticky, deklaruje naopak svou návaznost na nacionalismus první republiky a její mítinky víceméně neprovází fyzické násilí, což působí na širokou veřejnost přijatelněji, než pochodující „agresoři“ z DSSS. Aktuální rozložení sil mezi oběma stranami ukazuje také jejich obliba na sociálních sítích. Zatímco dlouhodobě působící DSSS má na Facebooku přibližně 10 tisíc fanoušků, relativně nová strana Národní demokracie jich tam má téměř 34 tisíc.

Prezident Zeman ve svém projevu nepřekvapil a za jedinou neonacistickou stranu v České republice, která zneužívá migrační krizi, označil DSSS. Těžko to chápat tak, že nezná Adama B. Bartoše, předsedu Národní demokracie, který Zemanovi pomáhal v prezidentské kampani. Spíše půjde o politický kalkul. Zeman se zřejmě snaží zakonzervovat a odvrhnout značku neonacismu tak, že ukáže na marginální stranu DSSS, zatímco současný hlavní proud latentního neonacismu ponechá bez povšimnutí. Dává tím jasný signál českým občanům, že ostatní spolky, které vystupují proti imigraci, uprchlickou krizi nezneužívají, že neonacistická strana Národní demokracie není neonacistická, a proto se nijak nemusí bát ji podporovat a volit. Dává tím legitimitu současné hlavní vlně politického extremismu. Zároveň si prezident Zeman přidává další střípek do mozaiky své prezidentské kampaně, ve které bude moci pod palbou otázek na toto téma prohlásit: „Já nepodporuji extremismus, však se podívejte, jak jsem zkritizoval Dělnickou stranu.“

Pokud prezident Zeman stál před volbou, zda je lepší na neonacismus částečně ukázat, nebo ho raději svými názory, projevy a politickými kroky aktivně nepodporovat, vybral si zcela zjevně první možnost. Roli demokratického státníka tak má před veřejností splněnu a o své voliče rekrutující se poslední dobou z tábora extremistů nepřijde. Pokud by však měla platit prezidentova slova pronesená u terezínského památníku: „Ten kdo aktivně podporuje neonacismus (byť v sousední zemi), je objektivně sám neonacistou,“ pak nelze považovat českého prezidenta za demokrata.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1