TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zakecana-abdikace
Honoré Daumier, Tohle nemůžu nikdy vyprat (Špinavé prádlo impéria). 1872. Musée d'Orsay, wikiart.org

Zakecaná abdikace

Po liknavém ohlášení rezignace vlády nastal zmatek. Nebylo to tím, že by se událo něco strašného, ale tím že se téměř všichni aktéři (politici i novináři se spojili do jediné skupiny - stali se „komentátory“) projevili jako cyničtí hráči bez sebeúcty a charakteru.

Sobotka přece jako šéf vládního týmu a člověk za celý tým zodpovědný ohlásil, že končí celý jím vyjednaný a vedený projekt. Řekl, že je to proto, že jeho zástupce a ministr financí = šéf finanční kontorly (a majitel koaliční strany, miliardových podniků i mediálního gigantu), je podezřelý z konkrétních nejen, ale i finančních zločinů a je vyšetřován policií. Dotyčný Babiš přitom konkrétní podezření nevyvrací důkazy, ale vychcaně se kroutí, že jsou na něj všichni zlí a chtějí se ho chudáka magnáta zbavit. Jakoby to šlo asi provést?

Premiérovo ohlášení je faktem, protože se stalo. Co je to za mentalitu většiny „komentátorů“, že se nevěnují vůbec tomuto sdělení ve stylu: má premiér pravdu o Babišovi nebo nemá?

Co je to za mentalitu, která místo toho automaticky zakecává podstatu tohoto pádu hromadou blbých poznámek o tom, jak to měl nebo neměl premiér oznámit?

Co je to za mediální veletok neobyčejně nevkusných žvástů o tom, co nebo kdo ve skutečnosti premiéra vedlo k tomuto rozhodnutí?

Premiér přece důvody podal a je na nás všech a na politicích a novinářích zejména tyto důvody zkoumat – to je nejen povinnost charakterních lidí, ale podmínka jakékoli vzájemné komunikace.

Styl typicky bolševického zacházení s druhým člověkem a jeho slovy si zjevně neosvojili jen v bolševickém režimu vychovaní a vycvičení soudruzi Zeman s Babišem, ale stal se společenskou normou i pro jiné straníky a novináře. Předvádějí skoro všichni, že pevně věří tomu, že člověk nic neříká, protože si to myslí, ale protože tím něco sleduje. A jeho důvody jsou vlastně jen jakési krycí záminky. Vycházejí z toho, že co člověk to křivák a kurva prolhaná a prodejná, proto se je třeba zabývat ne slovy a důvody, ale sprostě lézt mluvčímu do hlavy a šťourat se v jeho nejnižších možných motivacích a záměrech. To je ale paráda!

Na tom se ukazuje, že ti, co (podle průzkumů) vedou jako „úspěšní“, nespokojení občané nesplňují základní podmínku nejen pro slušnou politiku, ale ani pro základní lidské soužití. Karel Čapek napsal, že kdyby si lidé koukali a viděli do hlav přímo, nemohli by spolu vůbec žít. S lidmi Babišova typu se nedá žít, než na hodně velkou distanc, proto se s nimi nevyplácí ani vládnout ani podnikat.

V posledních týdnech se o gaunerském stylu podnikání Babiše a jeho lidí z firem, strany i medií vynořilo několik vážných svědectví. (Třeba rozhovory Slonkové a Kubíka na Zprávách Seznamu.) Jsou tu také nahrávky usvědčující Babiše ze lži, ovlivňování svých médií, ale hlavně ukazující, že o lidech svých i cizích mluví s pohrdáním jako buranský krutovládce. Babišova vyjádření k argumentům, svědectvím a důkazům jsou po bolševicku stále stejná – obsah obvinění nevyvrací, neobhajuje se, nevede debatu o věci, ale výhradně a jenom kydá špínu na svědky a tvrdí, že zná nejnižší motivy reportérů – jsou prý zkorumpovaní. Všechno to všichni dělají, jak by se za doby zrání Andreje B. řeklo, „z ryzí nenávisti ke spravedlivému zřízení“, které chce spravedlivý oligarcha zavést pro blaho všech.

Zeman se, prostřednictvím svého mluvčího, projevil soudružsky – ani slovo o Sobotkově rozhodnutí a jeho důvodech k abdikaci, ani od důvodech pro nepodání abdikace a odvolání Babiše z vlády. Prezident, jak má ve zvyku, jen plivnul na Sobotku, že mění názor. Prezidentův mluvčí dodal dutě, zase jen tvrzení o tom, že motivace prezidenta budou ve prospěch ČR. Musel to dodat, protože by to nikoho ani nenapadlo?

Kdo z politiků, novinářů a voličů se ještě chce dobírat co nejblíže pravdě a skutečnosti? Kdo má zájem se dohadovat lidsky, musí „brát druhé za slovo“.

Zatím se zdá, že nejenom „hráči politicko-mediální scény“ zabředli hlouběji do způsobů, jakými se k sobě mají nasmrt znepřátelení vazalové pod dohledem tyrana. Tím tyranem je lid, respektive výsledek rozdělení moci v příštích volbách, který vzejde ze zalíbení většiny toho lidu.

Výsledek všech blízkých voleb bude třeba důležitou výpovědí o tom, jestli se aspoň nějaká podstatnější část lidu dá přesvědčit k rozumnému zvažování argumentů nebo se už stalo pravidlem nevěřit nikomu a neuvažovat o smyslu jeho slov, ale vskrytu se soustředit na jeho nejnižší možné motivace. Podle toho, jak to dopadne se bude v Čechách žít lépe nebo hůře.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1