TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
blbci-caluji-za-zlodeje-s-vdecnym-usmevem
Pablo Picasso. The rescue. 1932. wikiart.org

Blbci cálují za zloděje s vděčným úsměvem

V Přítomnosti nedávno publikovaný článek Kozel premiérem [1] o novém premiérovi Andreji Babišovi končil větami: „Kozel je zahradníkem a ojebe vás“. Už to začalo na nejvyšší úrovni.

Vzhledem k aktualitám si dovolujeme navázat, tentokrát ale citacemi ze Shakespearovy slavné divadelní hry:

Hamlet: Vidíte tam ten mrak? Že vypadá jako velbloud?
Polonius: Na mou věru, načisto jako velbloud.
Hamlet: Řekl bych, že je jako lasička.
Polonius: Záda to má jako lasice.
Hamlet: Či jako vorvaň.
Polonius: Úplně jako vorvaň.

Servilitě a lokajské ohebnosti se jednoduše nelze vyhnout, jestliže člověk sleduje současné dění okolo zprávy OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům), týkající se dotačních pochybností v kauze Čapí hnízdo.

Před Vánocemi tato zpráva dorazila z Bruselu do Prahy. Podle týdeníku Echo dokument leží na Ministerstvu financí, Městském státním zastupitelství, Nejvyšším státním zastupitelství, Ministerstvu pro místní rozvoj a řídícím orgánu Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP SČ). Nikdo z nich jej přitom nechce zveřejnit. Ministerstvo financí čeká na jakousi právní analýzu, zda publikovat může či ne? Dozorující zastupitelství chce nejprve všechno pečlivě prostudovat a předčasným zveřejněním tak nemařit trestní řízení. Z toho samého důvodu nedoporučuje stejné kroky ani ostatním zainteresovaným. Ohrozila by ale trestní řízení krátká oficiální zpráva o tom, že dokumenty OLAF podezření české policie v kauze Čapí hnízdo potvrzují, anebo naopak vyvracejí? Lid, který bude nakonec stejně všechno platit, by měl alespoň něco k diskuzi. Ministerstvo financí by zase ušetřilo za analýzu a dozorující zástupci by v klidu mohli studovat bruselské dokumenty. Takto se budí dojem mlžení, utajování, ohýbání hřbetů před novým pánem.

Na druhou stranu chování nového pána zdánlivě ukazuje, že v médiích probuzené vášně a výčitky na adresu institucí nejsou než mnoho povyku pro nic. Premiér totiž po novoročním obědě v Lánech prohlásil, že tuto ožehavou zprávu, světe zboř se, ještě nečetl. Pokud je to pravda, není než amatér a ignorant, který nemá ve Strakově akademii co dělat. O dalším dění v kauze, jež hýbe veřejností minimálně poslední rok, by předseda vlády měl přece vědět mezi prvními. Nota bene když se ho týká osobně. Jenže to nejde, premiér nemůže vynášet zprávy na kozla zahradníka, jestliže první i druhý chodí v jednom saku. V opačném případě by šlo o hrozivé rozdvojení osobnosti a legitimní vyhlížení sanitky z bohnické psychiatrické léčebny. Nemůže nám přece vládnout poslední spravedlivý, který si zároveň ochotně nasazuje želízka? To by snad bylo přespříliš i na jinak politicky otrlý český národ.

Takže zpět. Věříte tomu, že muž, který posledních sedm let dělal vše možné a platil jak mourovatý, jen aby dosáhl na nejmocnější úřad země, se náhle nezajímá o tak důležitý dokument? O zprávu významné instituce, jež ho může definitivně očistit z nařčení všemožných politických protivníků, závistivců, kmotrů, zbohatlíků, zkrachovanců, kazisvětů i samozvanců, co mu celou dobu záludně házejí klacky pod nohy? Normální člověk na jeho místě by byl přece prvním, kdo by s těmi dokumenty v ruce vítězoslavně bušil na dveře televizních a rozhlasových studií. A nechal je rozmnožit pro všechny poslance, kteří budou v úterý 9. ledna hlasovat o vydání jeho i věrného komplice Jaroslava Faltýnka k vyšetřování kvůli „závažnému zločinu dotačního podvodu“, jak se v žádosti policie píše. Navíc o den později by měly dámy a pánové ve Sněmovní ulici opět hlasovat o důvěře jeho vládě. Jinými slovy dožadoval by se zveřejnění jak z důvodů morální, tak i politické satisfakce. Avšak nic takového se neděje. Může to znamenat pouze jediné. Náš kozel zahradník velice dobře ví, co zpráva obsahuje.

Mlžení a intrikování začalo už před Vánocemi, kdy měl z pohledu Čapího hnízda obsazena všechna důležitá ministerstva – vnitra, spravedlnosti a financí – svými lidmi. Médii tehdy proběhla falešná zpráva o tom, jak prý Evropská komise vyzvala ČR, aby výdaje na projekt Čapího hnízda vyjmula z ROP SČ. Ukázalo se, že nic podobného Evropská komise české vládě nedoporučila. Naopak serveru Forum24 předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, poslankyně Ingeborg Gräßleová, řekla: „České úřady zjevně zatáhly za záchrannou brzdu a vyjmuly projekt Čapího hnízda z programu financování EU. Čeští daňoví poplatníci nyní ponesou stoprocentní následky související s tímto projektem. V tomto případě už EU není dále kompetentní.“ Srozumitelná slova. Padesáti milionovou dotaci za Čapí hnízdo zaplatí Češi a Evropa se už do kauzy dál vrtat nebude. Neboli my už si to doma vyřešíme. Třeba stylem případu doktora Davida Ratha. Kolik let se už táhne a zprvu zřejmé důkazy (miliony korun v krabici od vína i záznamy telefonních rozhovorů o korupci) pomalu ztrácejí na váze.

Bard alžbětinského divadla se snad nebude obracet v hrobě, když si v zájmu výstižné pointy dovolíme parafrázovat jeho skvělý a přesný dialog:

Premiér: Vidíte tam ten chumel klacků? Není to Čapí hnízdo?
Ministr spravedlnosti: Na mou věru, Čapí hnízdo.
Premiér: Ale to přece nikdy nebylo, není to malý Říp?
Ministr vnitra: Kulaté to je jako Říp.
Premiér: Anebo jako krtina.


[1] Odkaz na článek Kozel premiérem zde

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1