TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
mame-tu-prazdniny-a-novou-vladu
James Tissot. Holyday. 1876. Výřez. wikiart.org

Máme tu prázdniny a novou vládu

 

Hledá se soudruh nejvyšší státní zástupce, reakční živly v Babišově vládě a David Rath jako Milada Horáková.

PSÍ UŠI. Jsou tu prázdniny, český národ vyvalil špeky v pergolách a opíjí se laciným proseccem a představou, jak vyhrál volby. Do toho Babica české politiky diktuje: Když nemáte odborníky, tak tam vražte diletanty. A když nemáte diletanty, nedávejte nic, jako na zamini. Prostě máme novou vládu, pojďme k detailům.[1]

  • Hodně se toho v posledních dnech namluvilo o nové ministryni spravedlnosti Taťáně Malé, která v novém kabinetu převzala po Karle Šlechtové post vicepremiérky pro kampaně a účelovky. Prezident Zeman osobu pochválil, že je lepší než Pelikán, a Taťána Malá se odvděčila krásným postojem ke kauze Čapí hnízdo.

„Já myslím, že prostě na toto téma už jako není potřeba dále hovořit a byla bych ráda, aby se už uzavřelo.“
(Taťána Malá po setkání s prezidentem, 25. června)

Prostě tyhlety kauzy už každého jenom otravují a my jsme rádi, že konečně zaznělo jasné slovo. Vláda potřebuje klid na práci, což buď pan nejvyšší státní zástupce pochopí, nebo přijde soudruh nejvyšší státní zástupce. Výměna probíhá tak, že navrhuje Malá, schvaluje Babiš a spol, čili nevíme, co na tom komu není jasné.

  • Přesto ve vládě stále zasedají reakční živly, které dosud nepochopily požadavky doby, jako třeba ten mladý nadějný soudruh ministr zdravotnictví.

„Nedokážu si osobně představit, že by ředitel zůstal ve funkci, pokud by byl obviněn nebo trestně stíhaný.“
(Adam Vojtěch komentuje pro ČT vývoj v kauze údajné korupce v pražských nemocnicích, zdroj: Lidovky.cz[2], 28. června)

My taktně přejdeme fakt, že obvinění a trestní stíhání je totéž – to už bychom po panu ministrovi asi chtěli příliš. On na příštím zasedání vlády jistě provede konstruktivní soudružskou sebekritiku, že to tak nemyslel, případně je to účelovka. To je jedna varianta. Nebo se prostě všichni budeme dál tak nějak tvářit, že nevidíme tu analogii a že pravidla platí jen v případě, že se netýkají věrchušky. I to už dobře známe z minula, lid si zvykne.

  • Vláda byla symbolicky na Hradě jmenována na Den památky obětí komunistického režimu, což způsobilo u neznormalizované části společnosti jistou nespokojenost. Památku komunisty zavražděné političky Milady Horákové si vkusně připomněl i novodobý Jan Hus, bývalý středočeský hejtman David Rath.

„Kdybych žil v době Milady Horákové, s velkou pravděpodobností bych dopadl stejně.“
(David Rath komentuje[3] rozsudek, který ho nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení za korupci, 27. června)

David Rath by byl pro českou společnost docela dobrá maturita z demokracie, kdyby nás ovšem zrovna nečekaly státnice.

  • Ještě se vrátíme k případu Taťány Malé, který totiž může mít překvapivou souvislost právě s Davidem Rathem. Na Malou prasklo, že opisovala ve své diplomové práci, při úrovni nového kabinetu nikoho nepřekvapí, že i s chlupama (pardon, s chybami).

„Psala jsem ji opravdu sama. Nemohu ale vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci. Musím ale vyloučit to, že by to bylo záměrně nebo úmyslně. Mně na ni záleželo a jsem na ni hrdá.“
(ministryně při přebírání úřadu[4], 29. června)

My jsme na paní ministryni také hrdí, což o to. Co nám ale leží víc na srdci, když už je teď metoda Ctrl+C Ctrl+V terčem veřejné kritiky, zda budou podobně popotahováni třeba soudci, kteří stejně kreativně kopírovali návrhy policie a žalobců do povolení k odposlechům. Třeba právě v kauze doktora Ratha. Tak uvidíme, třeba nová paní ministryně překvapí nějakými kárnými žalobami, je to v její pravomoci.

Prostě žijeme krásnou dobu plnou očekávání. Klidnou mysl.

Hlidacipes.org

3 7 2018 obr1

James Tissot. Holyday. 1876. wikiart.orgTPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1