TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
demonstrovat-za-krestanske-hodnoty-mohou-pouze-lide-s-osvedcenim-rozhodl-soud-ve-strasburku
James Ensor. Self-Portrait with Masks. 1899. Výřez. wikiart.org

Demonstrovat za křesťanské hodnoty mohou pouze lidé s osvědčením, rozhodl soud ve Štrasburku

Kouzlo mystifikace a alternativní fakta.

Extrémnímu množství demonstrací za křesťanské hodnoty v Česku pravděpodobně odzvonilo. Česká biskupská konference totiž vyhrála ve Štrasburku soud, který přikazuje České republice, aby se za křesťanské hodnoty mohli bít jen lidé s osvědčením.

Arcibiskup Jan Graubner, který má v ČBK na starosti obchodní vztahy, rozhodnutí soudu vítá. „V posledních letech za křesťanské hodnoty bojoval kde kdo – entomologové, komunisté i kulturisté. Přitom regionální právo na užívání termínu křesťanské hodnoty má od roku 1620 v Českých zemích katolická církev. Chceme zabránit inflaci tohoto termínu,“ vysvětluje moravský metropolita.

Podle oslovených právníků toto opatření neznamená, že by za křesťanské hodnoty mohli demonstrovat jen ti, kteří získají povolení od katolické církve. Budou ale muset prokázat, že o těchto hodnotách něco vědí. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar pro Tisíckráte uvedl, že policie se v budoucnu zaměří nejen na transparenty, ale i na veřejné projevy řečníků na shromážděních. „Pokud někdo bude mít transparent s nápisy odkazující ke křesťanství nebo bude z pódia mluvit o těchto pojmech, policie bude moci takového člověka vyzvat, aby předložil osvědčení o absolvování hodin náboženství alespoň v mateřské škole, nebo bude muset vyplnit jednoduchý test. Pokud to nedokáže, hrozí mu pokuta až deset tisíc korun. V případě většího množství osob, které se nebudou moci osvědčením prokázat, bude policie muset shromáždění rozpustit,“ popisuje plánovaný postup ministr.

Redakci Tisíckráte.cz se podařilo zjistit znění některých otázek. Aby demonstrant uspěl, musí správně odpovědět alespoň na jednu z nich:

1.   Jaké přikázání je v zákoně největší?

2.   Co radí Ježíš udělat s nepřáteli?

3.   Měly by se zdanit církevní restituce?

Představitelé církve sice z počátku nebyli s otázkami příliš spokojeni, zejména z obavy, že by mohly být kvůli špatným odpovědím rozpuštěny i tradiční akce jako je Pochod pro život nebo slavnosti Navalis. Poté, co sám Dominik Duka prosadil u ministra vnitra zařazení otázky číslo tři, udělil testu imprimatur.

Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Tomio Okamury je nařízení neslučitelné s Ústavou: „Podle mě je to naprosto přes čáru a bruselští byrokraté nám chtějí zabránit hájit naši kulturu a civilizaci před invazí cizáků. Podle Angely Merkelové máme držet ústa a přijímat migranty. My jako hnutí SPD toto naprosto odmítáme a křesťanské hodnoty budeme bránit do posledního dechu. Žádný papír ani speciální znalosti k tomu nepotřebujeme,“ uvedl Okamura. Podle předsedy SPD je test, který má policie používat, diskriminující.

Odborníci na církevní vzdělávání dávají Okamurovi za pravdu. „Je pravděpodobné, že většina demonstrantů by na uvedené otázky nedokázala odpovědět a například nedávná demonstrace před brněnským divadlem by musela být rozpuštěna do pěti minut,“ uvedl Ladislav Hučko, předseda komise pro katolickou výchovu při ČBK.

Byla by tu ale ještě další možnost. Protože Evropa stojí na židovsko-křesťanských základech, mohli by demonstranti použít transparenty odkazující na evropské hodnoty a vyhnuli by se tak pokutě. Zvažování této možnosti redakci Tisíckráte potvrdil Slušný člověk Zdeněk Pernica. „V současnosti jednáme s panem Jakubem Jandou o používání slovního spojení Evropské hodnoty. Z jednání mám zatím dobrý pocit a možná dojde i na širší spolupráci v rámci obou našich think-tanků.“ Další z účastníků demonstrace před brněnským divadlem, proruský aktivista Žarko Jovanovič, redakci potvrdil, že bude v důsledku rozhodnutí ze Štrasburku od nynějška demonstrovat za ruské hodnoty, avšak dále nekonkretizoval, jaké hodnoty to vlastně jsou.

Tisickráte.cz

22 8 2018 obr2

James Ensor. Self-Portrait with Masks. 1899. wikiart.org

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1