TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zelvy
Francisco Toledo. Tortuga. wikiart.org

Želvy

Ostrov Hatta je součástí Bandského souostroví, které se nachází v Indonésii. Protože muškátový oříšek zde býval endemickou rostlinou, stalo se toto souostroví v 16. století cílem objevitelských cest. Dnes je to zapomenutý kout chráněný vzdáleností, mizernou dopravou, absencí zábavních zařízení, malárií a horečkou dengue. Populaci Hatty tvoří obyvatelé dvou vesnic. Převažují muslimové, protože v zápase, který v provincii Moluky okolo roku 2000 probíhal, se Alláh ukázal silnější Hospodina. Jediným lákadlem je korálový útes, díky němuž zde vyrostlo pár skrovných bungalovů. Jejich hosty tvoří pestrá sešlost různých světoběžníků převážně evropského původu. Je zde možno načerpat poučení, jak vyjít s nepříjemnými Kanaky na Nové Kaledonii, dozvědět se o posledních skandálech v Hobartu v Tasmánii, nebo jak levně putovat po Patagonii. Rozptýlení poskytují též poslední trendy v tetování či zadrátované tváře bolestí pohrdajících vyznavačů piercingu.

Letos rozhýbala nehybnou tropickou atmosféru ostrova podivná událost. Majitel jednoho z ubytovacích zařízení přemístil želví vejce před hlavní budovu svého podniku, aby vyšel vstříc zákazníkům lačným rozptýlení z monotónního pozorování života v moři. Místo označil čtyřmi bambusovými tyčemi. Jednoho slunečného dne se želvičky skutečně vylíhly. První, druhá, třetí… Vyslanci Švédska, Itálie, Německa, Belgie, Španělska a Francie se seběhli, aby událost zaznamenali do svých telefonů a nezištně se podělili o zážitek s nedočkavými uživateli face booků a ostatních podobných aplikací.  Za půl hodiny už k moři směřovalo na sto padesát čerstvě vylíhnutých želviček. Cestu jim však zahradili diváci, kteří je přemístili do umělohmotných nádob, aby mohli pokračovat v dokumentaci. Když byl vědecký zájem polonahých výzkumníků ukojen a mělo dojít k návratu želv do jejich živlu, vynořil se z houfce statečný chlap a žena, kteří se jako jeden muž vzepřeli obecnému mínění. Neblahým následkům želvího pudu zabránil německý manželský pár, zřejmě pamětníků sexuální revoluce, dle náramků a přívěsků soudě. Důvod? Přece potřeba chránit slabé dobré želvy proti velkým zlým rybám. Odkvetlé děti květin pouze konaly svatou povinnost chránit slabší proti silnějším. Prý je třeba počkat, až želvy dostatečně zesílí, aby mohly odolávat pastem, které, jak všeobecně známo, silnější neustále líčí na slabší. Shromážděný mezinárodní houfec se pokusil nebrat ohled na slabomyslné plky, ale srdnatá Teutonka vypjala ňadra v dobách sexuální revoluce bezpochyby neodolatelná a vlastním tělem zahradila přístup k inkriminovaným dížím a lavórům. Na pohoršené výkřiky a posměšné invektivy, jimiž ji zahrnuli Italové a Francouzi, zareagoval její partner, který očividně zasvětil život dělání lásky, ne války, detailním rozborem mentality reakcionářů a tmářů. Alfonso, španělský důchodce, zaťal pěst a chystal se pokrokáře odkázat do mezí vykolíkovaných soudností, ale přítomní Belgičané a Švédové mu to rozmluvili. Pokus španělského granda srazit ochránce slabých do písku, ztroskotal na odporu vůči násilí okolostojících Evropanů. Jediné, co mohl Alfonso pro želvy udělat, bylo jich zhruba polovinu v noci tajně nabrat do umyvadla a odnést do oceánu. Prázdninová nálada klesla na bod mrazu, což je v tropech výkon hodný ocenění. Také domorodý majitel ubytovacího zařízení byl z interního sporu hostů zoufalý. Chodil po ostrově jak bludná duše a neustále vzdychal, proč mu nikdo neporadí, co by měl dělat. Želvy, které se nepodařilo ušlechtilým duším uloupit, po třech dnech německé péče chcíply.

Sofijan, majitel bungalovů, který se nedokázal vzepřít bílému diktátu, překročil dokonce i indonéské zákony. Přenesl vejce, nezajistil jim přežití a přivodil tak smrt nejméně šedesáti želvám. To však v zemi s mírou korupce zajišťující této zemi jedno z předních míst ve světovém žebříčku v této oblíbené disciplíně, představuje pro byznys nulové nebezpečí.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1