TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
vidim-modre-slunce
Tryskání. Foto: Zuzana Gellrichová.

Vidím modré Slunce!

Lektorský program Na cestě k abstrakci přiblížil dětem tvorbu Františka Kupky.

Barbora Šupová, lektorka NGP, stojí s dvaceti žáky rakovnické 3. základní školy před skvostem unikátní výstavy František Kupka 1851–1957. Patnáctiletí s obdivem i trochu zaraženě hledí na olej Kosmické jaro II. Jak porozumět? Paní lektorka zaníceně vypráví, povzbuzuje skupinku návštěvníků a pokládá otázky.

„Co vidíte? Vyberte si teď detail obrazu a zkuste jej pojmenovat!“

„Vesmír? Mořský korál, vločky sněhu, semínka pampelišky, paprsky?“ zaznívá zprvu nesměle.

„Je to jako sen? Oblaka?“

Ke skupince přistupuje se zájmem návštěvník v seniorském věku.

„Vidím tam Slunce!“ přispěje dívka. Muž se trochu nesouhlasně ošije. „Ne, to je hvězda. Možná tedy spíš mlhovina.“

„Vidím Slunce,“ trvá na svém.

„Slunce přece nemůže být modré!“ tvrdí pán.

Skupinkou to zašumí, paní lektorka se usmívá, je to úžasná chvilka. Dnes, tady ve Valdštejnské jízdárně, jeden z mnoha takových momentů.

Po desítce nápaditých zastavení u autoportrétů, rozměrných olejů, drobných kvašů i grafických listů se děti přesouvají do patra výstavní síně. Přehlédneme odtud téměř celou šíři výstavy, od počátku umělcovy tvorby až k tvorbě 40. a 50. let. Prostor připomíná labyrint s efektem různých průhledů – od reálného k abstraktní hře. Díla, třebaže dobou vzniku často vzdálená, pak opticky fungují vedle sebe. Od pláten Břeh Marny a Voda (Koupající se) můžeme očima zabloudit oknem ven z výstavy na skutečnou hladinu vody. Při pohledu z galerie si povšimneme, že trojice ženských aktů na plátně Podzimní slunce (1905–1906) vyznívá nyní z dálky a nadhledu úplně jinak. Zblízka vášnivá smršť barev modelující nahá těla, zelené stíny na kůži, modré žilky, fialová. Z odstupu pak realistické jemné akty teple ozářené paprsky rumělkového slunce. Opět tedy Slunce, velké téma Kupkova duchovního světa a jeho vizí.

Svěžím a metodicky výborně pojatým zážitkem byla praktická část lektorského programu. Děti dostaly k dispozici reprodukce mnoha abstraktních Kupkových děl, žáci si na přiloženou průhlednou fólii obkreslovali fixem detaily, které je zaujaly. Prvotní obava z tvorby, která je pro tuto věkovou kategorii příznačná, byla překonána. Vlastním úpravám motivu se meze nekladou. Lahůdkou je potom výtvarná hra v „temné komoře“. Kresby si děti pomocí projektoru a dále prosvětlovacího panelu jedinečným  způsobem skládaly a kombinovaly, instalace na obdélníkové ploše či v kruhové záři promítačky se stále měnila a lákala k dokumentaci. Vznikaly originální obrazce a pomíjející představy, vize. Program nabídl možnost využít také fotoaparát telefonu, instalaci dokumentovat, výsledky porovnávat, tak jak je tvořily na možná témata různé skupinky žáků. Účastníci si tak prošli jednu z vrstev umělcovy tvorby – vytvořit jedinečný svět, pohled, energii, originálně oživili stopu Kupkovy tvorby, „Slunce“ promítané na plátno se měnilo představami a prchavými světy.

Z reflexí žáků po výstavě:

Můžeš jmenovat dílo, které Tě nejvíce oslovilo?

Čáry, plochy, hloubka. Malby mi připomínaly motýlí křídla. Hanka

Stála jsem před dílem, které mě zaujalo. Jmenovalo se Vanoucí modře. Líbily se mi uklidňující barvy. Natálie

Zdržela jsem se před Tvarem oranžové, protože dílo bylo velmi uklidňující. Tereza

Líbil se mi obraz Okolo bodu, měl hezké barvy a působil na mě, jako by se stáčel dál ode mne. Izabela

Každý si mohl v tomto obrazu najít něco, co ho zajímá. Podle povahy, nálady. Když jsme měli na konci ještě čas na prohlídku, dvakrát jsem se k obrazu vrátila a obdivovala ho. Katka

„Výstava roku“ vznikla ve spolupráci s francouzským Réunion des Musées Nationaux – Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách, tuto mimořádnou retrospektivu František Kupka 1871–1957 připravila Národní galerie Praha, ve Valdštejnské jízdárně proběhla od 7. 9. 2018 do 20. 1. 2019.

23 1 2019 obr3

23 1 2019 obr4

Foto: Zuzana Gellrichová.

23 1 2019 obr1

Frantisek Kupka. Hindu Motif, or Graduated Red. 1921. wikiart.org

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1