TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
odumirani-statu-a-asistovana-sebevrazda
Wikimedia Commons.

Odumírání státu a asistovaná sebevražda

Pod vlivem podivné ideologie ekonoma Romera první stát vůbec prohlásil stát za přítěž rozvoji. Událost to historická, milník pro pojem zhrouceného státu. ČR má ke zhroucenému státu jistě daleko, následující příklad ale ukazuje, kam až lze dojít, berou-li se vážně ideologie, vydávající se za ekonomickou vědu.

Od dob dekolonizace se Honduras stane možná první bývalou kolonií, zbavující se jen vlastním rozhodnutím suverenity nad územím. Středoamerická republika totiž hodlá odstoupit několik oblastí, zatím tři, vždy o rozloze asi tisíc kilometrů čtverečních, soukromým firmám, aby si tam zřídily městské státy podle svých zájmů a představ (podrobně zde). Něco na tom možná je. Jestli má Honduras dějiny, jsou to dějiny městských států Mayů, vystřídané dějinami španělských osad a nakonec, je to také tato země, která dala světu sousloví banánová republika. Banánové, později palmové plantáže totiž dlouho požívaly zvláštního postavení, vlastně suverenity na některých územích.

Městské státy začnou vznikat za půl roku. Studie proveditelnosti zaplatili Korejci. První investor je z JAR. Pro zbídačené lidi, často nostalgicky vzpomínající na vládu banánových baronů, to nejspíš bude znamenat návrat další středoamerické tradice – otrokářství. Městské státy ale dnes nechce zakládat jen korporátní oligarchie. Je tu také Pirate Bay a jejich agenda Buy Sealand nebo kodaňská Christiania. A pak spousta jiných. Záměr opačný, prostředky podobné. Honduras je ale pod vlivem podivné ideologie ekonoma Romera prvním státem, který prohlásil stát za přítěž rozvoji. Událost to historická, další milník pro pojem zhrouceného státu.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1