TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
nestastny-svaty-car
Alexandre Benois. The King walked in any weather… (Saint-Simon ). 1898. wikiart.org

Nešťastný svatý car

Již rok v ruské společnosti vyvolává rozruch film Alexeje Učitěle „Matilda“, který pojednává o ne příliš známých událostech ze života posledního Romanovce. Car Mikuláš II., který byl spolu s rodinou zastřelen bolševiky v roce 1918, je většinou považován za vzorného manžela a otce, a proto film pojednávající o milostném vztahu imperátora vší Rusi a baletky Matildy Krzesiňské vzbudil u části Rusů nelibost.

Proti filmu se protestovalo, ještě než měl kdokoliv příležitost vidět jediný záběr. Nejhlasitějším oponentem byla část ruské pravoslavné církve a radikální skupina věřících vystupující pod názvem Křesťanský stát. Tato organizace například na protest podpálila auto před kanceláří režisérova právníka. Ruskou veřejností otřásl útok Molotovovým koktejlem na studio Alexeje Učitěle či podpálení dveří kina, kde měl být film promítán. O demonstracích proti filmu ani nemluvě. To vše se odehrálo v době, kdy byl znám pouze několikaminutový trailer.

Car je svatý, tudíž nemůže mít milenku

Důvod protestů je, že poslední ruský car spolu s celou rodinou byli pravoslavnou církví prohlášeni za svaté (v roce 2000) a svatý tudíž nemůže mít mimomanželský vztah ani se do někoho mimo manželky zamilovat. Podle protestujících se film snaží o dehonestaci carovy osoby a lživou interpretaci ruských dějin. Odpůrci také shledali ostudným, že Mikuláše II. hraje herec německé národnosti. Nejeden titulek v ruském tisku vyjadřoval vlastenecké povzdechnutí: to nemáme dost ruských herců? Je ale důležité, jaké národnosti je herec, když svoji postavu ztvárnil tak přesvědčivě?

Celostátní několikrát odložená premiéra se nakonec konala 26. října, ale kvůli násilným protestům mnohá kina odmítla film zařadit do promítání. Událost se překvapivě obešla bez výraznějších excesů a Křesťanský stát se dostal do hledáčku policie. Jaký je ve skutečnosti kontroverzní film?

Velké očekávání střídá velké zklamání

Především vůbec není pochopitelné, čím film může urážet city věřících. Nenaplněná láska svobodného cara a baletky sama o sobě není nic, proti čemu by někdo mohl mít výhrady, zvláště když se to zakládá na reálných událostech. Navíc milostné scény ve filmu jsou natočeny tak zdrženlivě, že by to v dnešním hollywoodském lovestory filmu ani nezaujalo. 

Snímek je příběhem jedné lásky, jejíž začátek, průběh a vyústění nikoho nepřekvapí. Matilda je kariéristka, jíž dělá dobře pozornost nejmocnějšího muže v zemi a carova postava je nevýrazná. Nechává se vléct historickými událostmi a Mikulášově představiteli se nemohlo povést lépe vykreslit carův neurčitý charakter. Aby film nevyzněl moc přímočaře, přichází zápletka – soupeření Matildy a Mikulášovy nastávající, pozdější manželky, německé princezny Alexandry. Tím se dostává na scénu rozmanité šarlatánství i okultismus.

Nepřekvapivý a místy poněkud plochý děj zachraňuje efektní podívaná na kostýmy a interiéry. Zástupy postav v dobových oděvech – ženy v nákladných róbách, muži v parádních uniformách, se promenují po Carském selu a petrohradských aristokratických palácích jako na přehlídkách.

Na snímku vlastně nic moc není. Pokud by nevyvolal takový skandál ještě před uveřejněním a na jeho premiéru se neočekávalo skoro pravoslavné povstání, tak by film nejspíš prošel bez větší pozornosti. Možná by obdržel nějakou tu cenu za kostýmy a konec. Takhle se ještě před uvedením do kin o filmu uvažovalo jako o horkém kandidátovi na ruskou nominaci na Oskary. Je dobře, že nakonec do boje o prestižní ocenění byl poslán film Andreje Zvjaginceva Nemilovaní (rus. Něljubov).  

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1