TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
bohatneme-izolujeme-se-a-plazime-se
Victor Hugo. Gavroche at 11 years old. 1850. wikiart.org

Bohatneme, izolujeme se a plazíme se

Jak se vás dotýká vražda slovenského novináře?

Vražda mladého investigativního novináře na Slovensku a jeho přítelkyně je ohavný čin. Obzvláště, když reportér psal o machinacích firem, v nichž figurovali lidé blízcí i vládnímu hnutí Smer. Pokud se potvrdí, že vražda s jeho prací skutečně souvisela, má to ještě další šílený rozměr. A to, že se na Slovensku někdo snaží umlčet svobodu slova i za cenu života.  Tváří tvář takovému činu by si měli jak slovenští, tak naši politici uvědomit, jak strašně a návodně na nějaké šílence můžou působit jejich výpady, kdy přirovnávají novináře k hovadům bez respektu (Robert Fico) nebo „hnoji“, který by bylo třeba „likvidovat“ (Miloš Zeman) či je označují za „zkorumpovanou pakáž“ (Andrej Babiš).

Nedávno jste obdržela Cenu Ferdinanda Peroutky, kterou nyní podporuje NFNZ. Vy jste tuto cenu obdržela právě za investigativní žurnalistiku. Sám F. Peroutka nebyl investigativec v dnešním smyslu slova. Proč zde podle vás došlo k posunu?

Sdružení Ferdinanda Peroutky ocenilo novináře, kteří investigují, už v minulosti. V roce 2001 třeba známou investigativní novinářku Sabinu Slonkovou a jejího parťáka, později mého šéfa Jiřího Kubíka, poté Janu Lorencovou rozkrývající podvody s lehkými topnými oleji nebo mého bývalého kolegu Jaroslava Spurného, který přinesl v minulých letech zajímavé objevy o vyjednávání splacení ruského dluhu či budování Agrofertu. Předloni cenu získal Marek Wollner, který vede investigativce z pořadu Reportéři ČT. Takže si nemyslím, že došlo k posunu. Navíc, Ferdinand Peroutka by měl z investigativců jistě radost! Jsem totiž přesvědčená o tom, že v investigativní žurnalistice nejde jen o to, že něco zajímavého zjistíte. Důležité je informace také správně a jasně analyzovat. A vysvětlit, co se to kolem nás vlastně děje. Pochopení a zájem o věci kolem nás je pak to nejlepší, co můžeme pro demokracii státu udělat.

Význam Peroutkovy ceny dnes rezonuje jinak u vás osobně a jinak u širší veřejnosti, která se o ni téměř nezajímá. Proč nemá „zvuk“?   

Je to ocenění v rámci určité profese a tak je podle mě jasné, že to má vždy uvnitř branže větší význam než pro širší veřejnost. Navíc novináři na rozdíl od uměleckých kruhů nejsou, a podle mě ani nemají být, žádné populární celebrity, takže komornější pojetí této ceny je podle mě v pořádku. Otázka je, jestli vůbec má v poslední době zvuk novinářská profese jako taková. Velká vydavatelství skoupili velcí byznysmeni, v případě Mafry je navíc byznysmen Andrej Babiš rovnou i premiérem. Samozřejmě tím utrpěla důvěra v nezávislost velkých novin. A politici pak čím dál víc podrývají důvěru ve veřejnosprávní média, především nejvíc vlivnou Českou televizi. Prostě se jim nelíbí, že jim jednoduše neslouží. Další věc je nástup sociálních sítí a různých webových projektů, které se vydávají za zpravodajské, ale ve skutečnosti šíří fake news či jen rozsévají obavy a pochybnosti o smyslu demokracie či našeho polistopadového směřování. Pro velkou část populace tak musí být opravdu těžké vyznat se v tom, kde končí žurnalistika a kde začíná propaganda určitých lidí či podivných názorových proudů. A asi tedy pro širší veřejnost pak musí být těžké se zajímat o ceny, které novinářskou práci oceňují...

Z Peroutkova nadhledu, co byste řekla o tom, jak se proměnil život u nás po roce 2013. Jak byste tuto proměnu (pokud k ní došlo) charakterizovala?

Z materiálního pohledu jsme na tom čím dál lépe. Bohatneme a každý, kdo jenom trochu chce a může, to musí cítit. Na druhou stranu, kvůli postoji našich politických elit k migrační krizi, Evropské unii či euru se ve společnosti šíří v nebývalé míře cynismus, nenávist k lidem s jiným názorem či barvou kůže a volání po „izolaci“ Česka zavánějící nacionalismem.

Má pro českou společnost smysl vracet se k tradicím a hodnotám první republiky? Jací jsme hospodáři?

Jestliže první republika byla postavena na ideálech humanismu, tedy člověčenství, k němuž patří rozvoj kultury a zdůrazňovaní morálky, pak bychom se k tomu měli vracet více než kdy dříve. Hospodáři jsme, jak jsem říkala, v posledních letech celkem dobří, ale máme i velké slabiny. Ekonomika se zasekla v minulém století, teď by to tedy chtělo spíš přestat se plazit před překupníky firem z Číny a podporovat kreativce a odvážlivce s mozky Elona Muska, Steva Jobse či Tomáše Bati! 

Jana Klímová působí jako investigativní novinářka Českého rozhlasu. Letos v únoru jí udělila Společnost Ferdinanda Peroutky prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2017.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1