TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
romove-ke-stemu-vyroci-sveho-statu
Leon Ferrari. People. 1982. Výřez. wikiart.org

Romové ke stému výročí svého státu

Vzkazy, přání a pocity.

Před pár dny se slavilo stoleté výročí státu, který už dlouho není, protože po odtržení od Slovenska nejsme Československo, ale Česká republika. Takže jde o takové malé výročí 25 let trvání českého státu.

Romové žijí území tohoto státu od nepaměti. Žili zde v době Masaryka až do let válečných, kdy politická a válečná mašinerie, a to i za pomoci československého státu, většinu Romů (až na pár jedinců) vyhubila. Ale přišla sem druhá vlna Romů, která se tady usadila a která byla podrobena asimilačnímu procesu, jehož katastrofické dopady vidíme dodnes. Tato druhá generace tady zakořenila a z ní vzešla další generace. Sic bez toho, že by byla považována za občanskou společnost, ale je tady a podílí se na budování tohoto státu – to až do dnešních dnů.

Je jedno, že tuto zem naši předci budovali a že pro ni pracovali, přesto se pohled na Romy a postup vůči nim od dob první republiky nikterak nezměnil.

Tyto řádky píšu proto, abych dal prostor obyčejným Romům. Jak cítí tak významné výročí, které se zde poslední dny slaví a jaký na něj mají názor? Dovolil jsem si oslovit pár lidi z naší komunity a zeptal se jich na tyto otázky:

  • Jaký máte na výročí názor a co byste případně vzkázali?
  • Budete slavit výročí?
  • Jste na něco hrdí?
  • Cítíte se být součástí této země?    

Patrika Pavlina Tokarova: Vzkázala bych, že blahopřeji k prvnímu zakončenému století, kdy naše země přečkala mnoho nepokojů a zvratů, a zároveň bych chtěla říct, že snad v naší zemi v druhém století přijdou změny, kdy člověk zůstane člověkem, a ne zvířetem. Že tuto zemi budujeme my všichni... Chceme-li k lepšímu, buďme tolerantní a pochopme pravý význam slova respekt... Pak dojdeme kýžených odměn pro nás všechny.

Natasa Karchnakova: Já blahopřeji, ale také mám vzkaz: neodsuzujte menšinu jako takovou. Neházejte na nás veškerou špínu, která na této zemi existuje. Uvědomte si, že pocházíme už Z ČESKÉ REPUBLIKY A NAŠE DĚTI TAKTÉŽ. Buďme tolerantní jeden k druhému a bude na tomto světě lépe.

Petr Hronek: Rozhodně necítím, že bych byl těchto oslav součástí. Takže vlastně k tomu ani nemam co říct.

Helena Demeterova Sidorka: Já bych si přála vyměnit celou vládu i s prezidentem, aby už tam seděli normální lidé, kteří neokrádají stát a pak schválně popuzují lidi k nenávisti vůči Romům jen proto, aby se nezabývali tím, co oni dělají.

Káča Mia Tancošová: Gratulace nám všem. Jsme součástí této země 100 let, jako každý kdo se tu narodil. I když první polovina byla pro nás strašně těžká. My to stejně překonali. Budovali jsme také tuto zemi. Jen si myslím, že Romové to nechtějí oslavovat, i když by právem měli. Je to oslava nás všech. A jen doufám, že v další stovce už to bude pro nás všechny jen lepší. Takže happy happy, ať je jen líp...

Ingrid Lakatosova: Oslavovat? A co? Od všeho jsme doma odstrčení! A to ještě hezky řečeno! Přitom jsme taky budovali stát, umírali ve válce v koncentračních táborech, na vlastní kůži prožívali komunismus. A kde jsme? Dokonce i prezident si dovolí říct, že jsme nepřizpůsobiví a že nepracujeme! Tak pak si dovolí na nás každý.

Michal Dančo: Chápu to jako 100 let diskriminace a ponižování Romů. Hrdý jsem na všechny naše dobré lidi a na své zesnulé rodiče. Rád jsem za to, že jsem pracující a mohu zabezpečit svou rodinu.

Cyril Koky: Můj názor je takový, že obří graffiti od umělce ChemiS – portrét plačícího prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Olomouci – je dosti výstižný. Co na to více říci? Pokud mohu něco vzkázat, tak za menšiny: My jsme byli, jsme a budeme tady s vámi. Jsme Češi jako vy! BUDETE SLAVIT VÝROČÍ? Ne. Jsem hrdý a pyšný na to, že se najdou opravdu hodní lidé a že se mění doba, lidé i mínění o menšinách. Jsem rád, že i v našich řadách se najdou úspěšní a vzdělaní lidé. Jen bych ocenil, kdyby víc inspirovali ostatní. I když jsem jezdil a jezdím do ciziny a většinou mi řeknou, že Česko je rasistické, tak jsem Čechem. Nebudu dělat radost xenofobům, rasistům atd. tím, že uteču do zahraničí, i když vím, že bych se měl lépe! Já chci, aby po mně něco zůstalo, něco většího než hmotný majetek. Aby moji potomci šli v mých stopách nebo aby inspirovali ostatní Romy.

8 11 2018 obr1

Leon Ferrari. People. 1982. Výřez. wikiart.org

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1