Kultura kýče Kundera

Ústa mluví, čím srdce přetéká“. Z šéfa kulturní rubriky LN Jiřího Peňáze nedávno vyšlo poděkování jubilujícímu Milanu Kunderovi (http://www.lidovky.cz/penas-diky-kunderovi-svet-vi-ze-nesmrkame-do-ubrusu-fhv-/kultura.aspx?c=A140331_210604_ln_kultura_oka). Styl tohoto poděkování je zcela v duchu dnešních časů. Okázalá distance od minulých 20 let, „antikomunismu“, podivné pokání, hloupost „argumentace“, nesoudné naděje a podlézání úspěšnému šikulovi, zamlčování, úhyby a zbabělá neochota jmenovat ty, které napadám.

Tak popořadě, abychom nedělali totéž:

Kritik Peňáz uctívá Kunderovy knihy z poněkud nekritických důvodů: Nesnesitelnou lehkost prostě počítá mezi „slavné knihy, vedle Švejka asi nejslavnější, jaká byla v češtině napsána” – kriterium kritika je sláva bez přívlastku?

Pak to zkouší po dobrém – ruku na srdce intelektuálové: “Znalost této knihy byla … spíše předstíraná než skutečná: skoro každý (intelektuál) sice tušil, o co v ní jakoby jde, znal bonmoty o „druhé slze“ nebo ten o „kýči jako absolutním popření hovna“, ale ty se vznášely bez opory celého textu jako banální bubliny ve vzduchoprázdnu.” O které partičce „skorokaždých intelektuálů“ je tu řeč? Obrací se ke své partičce? Ke které?

Pak nasládle líčí obrázek M. Kundery po emigraci pomalu se vzdalujícího své vlasti, protože totalitní a k němu nespravedlivé….. ani slovo o důvodech Kunderovy emigrace a Kunderovy kýčové chvály těch kdo zůstali ve vlasti a prolhané obhajoby vlastního útěku (známo z tehdejší polemiky s V. Havlem), ani slovo o Kunderově kariéře v Čechách silně urychlené komunistickým vytím autora. Vyl a těžil z toho, ale k ničemu jej to přece nezavazovalo. Kundera komunistický propagandista z Prahy 50tých let, kariérista let 60tých tamtéž a pak náhle Kundera z Pařížské emigrace cynicky básnící o tom, jak je třeba vytrvat v národním obrozování “doma” Peňázovi není znám.

Peňázův Kundera po 1989 konečně dostane od Čechů ceny, které si dávno zasloužil, ale pak, když už už to vypadá, že se tedy na ně přestane zlobit – jen Bůh (a) Kundera ví proč – se zas ukáže česká podlost.

Někdo objeví a publikuje dokument, udání podepsané Kunderou. Pokud Vás celá věc zajímá přijďte si pohovořit příští čtvrtek (26.6.) do Centra Člověka v tísni v 19:00 s těmito pány:

Adam Drda, novinář
Jaroslav Formánek, spisovatel
Jiří Peňás, novinář
Petr Fischer, novinářModeruje: Pavlína Kvapilová, novinářka

Více na: https://www.facebook.com/events/333146000171814/?ref_newsfeed_story_type=regular

publikováno: 20. 6. 2014

David Bartoň

David Bartoň

Šéfredaktor Přítomnosti /

NEJNOVĚJŠÍ články


Letošní mor nový Dekameron nevyplodí

Epidemie moru z východu padla přes Itálii na zbytek Evropy. Z karantény na venkově nám píše Boccaccio:[1] …

Epidemie 2020: Někdo za to může

O původu epidemie se ve zprávách objevují velice zajímavé a důležité články – věrohodné i nevěrohodné. Otázka vzniku …

Měli jsme se nadmíru dobře a vůbec jsme si toho nevážili

Co dobrého nám krize přinese a co nového se díky ní naučíme? Zeptali jsme se …

Náhlá smrt zdravotní sestry. Příčina a viníci známi.

Je první mediálně prezentovanou obětí koronaviru z řad zdravotníků. Sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze, věk …

Kolik pravdy obsahuje dezinformace?

Není to obyčejná lež, je mnohem horší, protože obsahuje kousky pravdy. Pokud na ni narazíte, …

Milion chvilek pro Andreje Babiše

Andrej Babiš pronesl v pondělí večer k národu projev opravdu profesionální. Neřekl nic, všechny pochválil a nikoho se …

Průšvih, talenty donašečů a jejich život v Čechách

Autor libreta k Prodané nevěstě, mimořádně talentovaný, avšak morálně „desintegrovný“ český literát a politik Karel Sabina …

Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …