Kolik stojí budoucí americký prezident? To je otázka, na kterou existuje zcela přesná odpověď. V japonštině.
Japonský parlament totiž 9. prosince na návrh předsedy vlády Abe ratifikoval smlouvu o Transpacifickém partnerství (tzv. TPP), která se dříve stala předmětem sporů mezi americkými prezidentskými kandidáty. Zatímco Hillary Clinton smlouvu o volném obchodu mezi USA a několika asijskými státy podporovala, proti byl jak její hlavní stranický soupeř Bernie Sanders, tak také Donald Trump, který smlouvu označoval za způsob, jak vyvést z USA další pracovní místa.
Vědí tedy vlastně Japonci, co dělají? To, že smlouvu ratifikovali
Tento článek je exkluzivní obsah
PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI
PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM Jste předplatitel?
PŘIHLASTE SE
publikováno: 11. 12. 2016
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Havel na výsluní, nyní snad opět i u nás, Masaryk „passé“
Vystihl to francouzský historik Alain Soubigou, když napsal, že řada lidí Masaryka milovala a jiná řada ho nenáviděla, aniž by mu ovšem obě strany dobře rozuměly. Samotný Masaryk si (ne)jednou postěžoval: …
Přítomnost mění svou formu na týdeník
S potěšením Vám oznamujeme, že se časopis Přítomnost od pondělí 27. 12. 2021 vrací ke své původní týdeníkové formě, což nám umožní zaměřit se na kvalitnější obsah a užší kooperaci …
Otázky pro Václava Havla
Připomínáme si desáté výročí úmrtí Václava Havla. Není možné, aby se tento časopis o něm také nezmínil. K této události promluvili jak politici, tak osobnosti i obyčejní lidé. Připadá mi, že možná ti …
Čapkovo pojetí rozumu a demokracie
„Dovoluju si tvrdit, že s osudem intelektu je spojen osud demokracie,“ píše Karel Čapek v úvaze Intelekt a demokracie, uveřejněné Ferdinandem Peroutkou v Přítomnosti 18. července 1934. Čapka neudivuje, že kolébkou demokracie je střízlivá …
Historická milkovická stodola je zachráněna
Léta posílám informační povídání z Milkovic. Proto tak činím i tento podzim. Dne 30. listopadu je to 22 let, co jsem začal žít na pomezí Polabské nížiny a Českého ráje na samotě Milkovice. …
S liberály, anebo raději s biskupy?
S liberalismem a katolicismem byly problémy odnepaměti. Naposledy oba dostaly šanci zazářit v 90. letech minulého století. Namísto toho souběžně ztrácely vlastní vinou (pokolikáté už?) na věrohodnosti. Příčiny jsou stále tytéž. Potvrdí …
Zrcadlení krizí. V čem se podobají covid a klima.
Ocitli jsme se v souběhu dvou krizí. Jedna intenzivní a druhá pomalejší, ale o to naléhavější. Jak se podobá covidová krize a klimatická a jaká východiska ukazuje? Krize jsou šance, říká …
Konfliktů je čím dál méně
A do budoucna bude konfliktů ještě méně, věří profesionální šermíř Petr Nůsek. Proč si to myslí? Protože lidé (aspoň ti, se kterými se potkává při své práci) jsou kreativní. Dobře …