Už od dětství se mi čeština utvářela slovy HIMLHERGOT, nebo co je to tu za HERBERK? Začalo to hned po ránu. LUFTOVALO se a natahovaly se LAJNTUCHY. Nohy se myly ve ŠKOPKU a na nos byl ŠNUPFTYCHL. Chodilo se na RETERÁT a nesměl se dělat PUC, natož si dělat ŠPUMPRNÁGLE! Dělal se ORDNUNK. Klepaly se TÉPICHY, čistily KASTRÓLY a do regálu se dával VIKSLAJVANT. Nedělaly se CAVYKY a nekupovaly se CAJKY, po ŠLÁFRUŇKU se chodilo na ŠPACÍR. Potkávali se bývalí ŠTAMGASTI. Ten byl známej PECHFÓGL, ten zase PUCFLEK. Ten byl ŠPICL a ta zase pěkná FUCHTLE. Neztrať ŠRA JTOFLI a drž se KLANDRU. K večeři byl ŠNYCL a pak ŠTRUDL. Po vytažení ŠPUNTU z FLAŠKY se nadávalo na LUMPENPROLETARIÁT. Mým prohlášením ve škole, že Žižka měl v
Tento článek je exkluzivní obsah
PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI
PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM Jste předplatitel?
PŘIHLASTE SE
publikováno: 19. 2. 2018
19. 2. 2018
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Smyslem života je život sám
Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …
Bojové poselství z bojující země
Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …
Sny a naděje
V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …
21. srpen 1968 očima dítěte
Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …
Strany a straníci – u nás a ve Švédsku
ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …
Neviditelná moc
V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …
Pavel Rychetský, poslední příkladný pokračovatel Masaryka
Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …
Polemické putování mladé básnířky na Sibiř
S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …