Uvědomělý novinář

„Zeman má občas pravdu, média se někdy opravdu chovají pitomě, říká Robert Čásenský“

(https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeman-ma-obcas-pravdu-media-se-nekdy-opravdu-chovaji-pitome-rika-robert-casensky-50821?dop-ab-variant=3&seq-no=2&source=hp)

Co mě napadá, když vidím tento titulek?

Jedna paralela. Věhlasný spisovatel píše knihy, které mu literární kritika pravidelně sepsuje, i když třeba mezi čtenáři mají úspěch. Tento autor začne nevybíravými slovy kvalitu a erudici literární kritiky zpochybňovat a činí tak dlouhodobě, čímž postupně vznikne všeobecně sdílené přesvědčení, že úroveň literárních recenzentů je mizerná. A spisovateli dá pak za pravdu i jeden z kritiků samotných: „Oni ti moji kolegové jsou vážně břídilové.“

V čem je problém? Spisovateli má být dána možnost se před literární kritikou, která třeba nemusí být seriózní a profesionální, bránit. Je ale zjevně ten poslední, jehož názor bychom měli pro obecné hodnocení stavu literární kritiky přejímat. A to prostě proto, že není ve sporu nestranný.

Stejně tak není nestranný Miloš Zeman ve svých sporech se sdělovacími prostředky. Jeho výroky by mohly znít autentičtěji v případě, kdyby se týkaly kauz, v nichž sám nevystupuje jako aktér. Což ovšem není ten případ. Zeman místo toho, aby při vlastní obraně kritizoval konkrétní nedostatky v konkrétních výplodech konkrétních novinářů, volí dlouhodobě strategii slov jako žumpa a póvl, nedostatek inteligence, ubožáci a blbečci, a značná část populace mu to baští a mne si ruce nad tím, jak to těm pitomečkům zase ten inteligentní Zeman dokázal nandat. Stejně tak jako si mohou čtenáři našeho hypotetického spisovatele mnout ruce nad tím, jak to těm pisálkům-kritikům zase vytmavil jejich oblíbený autor. Otázkou nicméně je, zda vedle oněch knih aspoň někteří čtenáři ony kritiky vůbec četli, nebo zda se řídí pouze tím, co o nich říká sám spisovatel…

Takže, pane Čásenský, souhlasím s Vámi, že média se někdy skutečně chovají pitomě. Jsem dokonce někdy přesvědčen, že za současnou českou politickou mizérii mohou politici i média rovným dílem. Toto přesvědčení ale nepřebírám od Miloše Zemana, jehož názor je pro mě v této otázce irelevantní.

publikováno: 6. 7. 2018

Datum publikace:
6. 7. 2018
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Slovensko chrání děti před mobilním zlem. My ne.

Slováci jsou zase jednou v něčem důležitém před námi, alespoň co se týče vnímání zdraví svých dětí. Plánují totiž zavedení zákona či modifikaci existující vyhlášky tak, aby používání mobilních telefonů bylo …

Co doznívá v P(p)řítomnosti

Aneb: nejen o Benešovi Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo …

Víra se k nám vrací prostřednictvím vědy

Víra a věda byly ve starém Egyptě dvě nerozlučné sestry, jednovaječná dvojčata, z nichž ani jedno nebylo Poluxem. Ani Řekům si nepřekážely. Pak přišel Descartes (já ho nemám rád, ale na něj …

„Masarykovy“, „Gottwaldovy“, „Husákovy“, „Havlovy“ a „Klausovy“ „děti“

Byl jich všech bezpočet. Masarykovými prvními „dětmi“ byli jeho studenti v osmdesátých letech 19. století. Obdivovali se mu a milovali ho. Patřili mezi ně i ti, kdo se na jeho stranu postavili ve …

Přátele buď máme, anebo nemáme. Nemůžeme si je „vyrobit“ ani koupit.

Přátelství je důležitou hodnotou v životě každého z nás. Přátelství je součástí našeho sociálního kapitálu, který nám pomáhá a který nás posiluje. Sociální kapitál vede ke zvyšování vzájemné důvěry mezi členy komunity či …

Poslední z Mohykánů

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu. Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná …

Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti

Advent, z latinského slova adventus, znamená příchod. Advent je tedy dobou radostného očekávání příchodu Spasitele (a to nejen pro křesťany). Jde o čtyřtýdenní období před Štědrým dnem. Období adventu a Vánoc je hlavní …

Chanuka 2023 a tíha našeho času

Začíná Chanuka, osmidenní židovský Svátek světel (letos 7. – 15. prosince). Váže se k němu historická legenda: Ve druhém století před naším letopočtem, po vítězném povstání Makabejských se musel v Jeruzalémě nově …