Kandidují a komentují nám jen shody jmen

Když se v médiích znovu po dlouhé době objevilo jméno Petra Štěpánka jako kandidáta ANO do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, vzpomněl jsem si na to, jak dotyčný na přelomu let 2000 a 2001 z pozice jejího místopředsedy ironicky častoval stávkující redaktory České televize přídomkem „ti rebelové“. V roce 2016 zase senátní kandidát stejného jména a příjmení za stranu APAČI 2017 (Alternativa pro Českou republiku) zvolil heslo „Rebel do Senátu!“[1]

Holt je tenhle Petr Štěpánek bývalý rocker, má dlouhé vlasy, je tedy fakt rebel. Ale jinak to přece musí být jenom shoda jmen? Jinak by to nedávalo smysl, ne?

Moderátor, ředitel a majitel jedné české televize Jaromír Soukup zase dne 18. ledna 2018 vyjádřil přesvědčení, že dnešní absolvent filozofické fakulty by nezopakoval čin Jana Palacha – protest proti přizpůsobování se požadavkům okupantů sebeupálením: „Už proto, že je ekolog a na benzín by nesáhl.“ (Neovlivní.cz, 2018/1, s. 31).

V roce 2006 představila Strana zelených ekologickou daňovou reformu (EDR), přesouvající zdanění lidské práce k většímu zdanění surovin, energií a užívání motorových vozidel, tedy fosilních paliv a činností ničících životní prostředí. Podporována měla být výroba energie z obnovitelných zdrojů, například biomasy. A ekonomickým expertem Strany zelených byl tehdy jistý Mgr. Jaromír Soukup[2].

Stejně jako televizní magnát Soukup se narodil 22. února 1969 v Mariánských Lázních a v roce 1993 vystudoval pražská práva. A následně působil jako ekonomický a daňový poradce a vlastnil společnost MÉDEA, a.s….

Ale to je taky určitě jen shoda jmen. Přece ten, kdo měl v roce 2006 benzín za „fuj“ a dobrý pouze k vyššímu zdanění, se přece nemůže v roce 2018 pošklebovat ekologovi, který jej odmítá používat.


publikováno: 5. 10. 2018

Datum publikace:
5. 10. 2018
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Co doznívá v P(p)řítomnosti

Aneb: nejen o Benešovi Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo …

Víra se k nám vrací prostřednictvím vědy

Víra a věda byly ve starém Egyptě dvě nerozlučné sestry, jednovaječná dvojčata, z nichž ani jedno nebylo Poluxem. Ani Řekům si nepřekážely. Pak přišel Descartes (já ho nemám rád, ale na něj …

„Masarykovy“, „Gottwaldovy“, „Husákovy“, „Havlovy“ a „Klausovy“ „děti“

Byl jich všech bezpočet. Masarykovými prvními „dětmi“ byli jeho studenti v osmdesátých letech 19. století. Obdivovali se mu a milovali ho. Patřili mezi ně i ti, kdo se na jeho stranu postavili ve …

Přátele buď máme, anebo nemáme. Nemůžeme si je „vyrobit“ ani koupit.

Přátelství je důležitou hodnotou v životě každého z nás. Přátelství je součástí našeho sociálního kapitálu, který nám pomáhá a který nás posiluje. Sociální kapitál vede ke zvyšování vzájemné důvěry mezi členy komunity či …

Poslední z Mohykánů

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu. Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná …

Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti

Advent, z latinského slova adventus, znamená příchod. Advent je tedy dobou radostného očekávání příchodu Spasitele (a to nejen pro křesťany). Jde o čtyřtýdenní období před Štědrým dnem. Období adventu a Vánoc je hlavní …

Chanuka 2023 a tíha našeho času

Začíná Chanuka, osmidenní židovský Svátek světel (letos 7. – 15. prosince). Váže se k němu historická legenda: Ve druhém století před naším letopočtem, po vítězném povstání Makabejských se musel v Jeruzalémě nově …

Pardubický Charvát vadí – průhonický Babiš ne

Policie v pardubické kauze již obvinila devatenáct lidí a dvě firmy, podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami magistrátu a dvou městských společností. Tyto manipulace se týkají staveb letního stadionu a parkovacího domu. Ve vazbě skončili tři …