The Czech Republic’s present for its 100 year anniversary: an alcohol-basted pig

“I like reporters, perhaps I will invite them for dinner to the Saudi consulate“.

Thus spoke the president of the Czech Republic Miloš Zeman on Oct 24. Besides his acknowledged alcoholic dysfunction, the current president is an outspoken supporter of Russia and an avid hater of journalists.

So Czech Republic, happy birthday to you and to your citizens, who tolerate being represented by a foul-mouthed drunk on this, the centennial anniversary of the country.

But to be fair, the Czech Republic is not alone. On the other side of the pond there is another country that is trying to ignore the surrealistic nightmare of its current president as well. Both presidents are hostage to their pathologic narcissism, with its resultant degradation of values. But since both were elected via free elections, was the nation degraded already, or was it just stupidly blind to values? Isn’t getting the latest i-phone more important that having a good president?

Martin J Stránský MD

Publisher, Přítomnost and The New Presence (www.pritomnost.cz)

Great-grandson of Adolf Stránský the country’s first Minister of Commerce in 1918 and one of Czechoslovakia’s founders.

published: 26. 10. 2018

Martin Jan Stránský

Martin Jan Stránský

vydavatel Přítomnosti / Martin Jan Stránský se narodil v New Yorku, do České republiky se vrátil po revoluci v roce 1989. Přednáší na LF UK a je aktivním primářem na Yale School of Medicine. Je také spoluzakladatelem a přednostou Polikliniky na Národní v Praze. Založil a vede Kancelář Ombudsmana pro zdraví. Kromě toho obnovil časopis Přítomnost a je jeho vydavatelem. Martin Jan Stránský pochází z významné české rodiny. Adolf Stránský, jeho praděd, byl ministrem v první československé vládě a také založil Lidové noviny. Děda Jaroslav by ministrem spravedlnosti a školství a vydával Přítomnost. Jeho otec Jan byl poslancem.