Svět podle Ivana Hoffmana

Pondělní ráno s prestižním komentátorem Českého rozhlasu.

V pořadu „Jak to vidí…“[1] na Dvojce Českého rozhlasu představil 18. března komentátor Ivan Hoffman svůj pohled na Václava Klause mladšího, čerstvě vyloučeného z ODS za poškození jejího jména.

K němu mělo dojít Klausovou otevřenou podporou českého vystoupení z Evropské unie, zpochybňováním angažmá českých vojáků ve vojenských misích, účastí na akcích pořádaných problematickými organizacemi a veřejnou deklarací, že v nadcházejících evropských volbách nebude volit kandidátku své strany. Poslední kapkou zřejmě bylo, že Klaus mladší přirovnal schvalování unijních zákonů k rozhodování židovské samosprávy o nacistických transportech na smrt.

Podle Hoffmana je sice Klaus junior solitérem, který neakceptuje kompromisy, ODS ale udělala chybu, že se ho zbavila, neboť strany solitéry potřebují. Klaus se totiž vymezoval jen vůči tomu, co ODS hlásá pouze z taktických (!) důvodů. Mnohem lepší by bylo, kdyby se stejně tak jako dříve k němu stavěla blahosklonně, neboť jí jako silná osobnost neškodil, naopak pomáhal, byl spíše přínosem než koulí u nohy, a zvyšoval prestiž tím, jaký byl. Má dar slova, umí se vyjadřovat srozumitelně, sází na zdravý selský rozum, lidé mu rozumí a souhlasí s ním, a to někdy i oponenti ODS. Stejně tak by byl pro ČSSD, kdyby si jej osvojila, užitečný radikálnější Jan Keller (tj. normalizační komunista a zemanovec): také je mu rozumět – není opatrný, netaktizuje a říká věci, jak si je myslí. Na otázky redaktorky, zda má případné nově založené hnutí Klause mladšího nějakou politickou budoucnost, Hoffman uvedl, že určitě: jelikož všechny strany jsou u nás v politickém středu, potřebujeme jak velmi razantní levici, tak velmi razantní konzervativce.

Takže ve světě podle Hoffmana ode dneška platí, že vlastně nezáleží na tom, co řeknete. Můžete chtít snížit důchodcům penze o polovinu, znárodnit všechny podniky nad deset zaměstnanců, vyhostit lidi slovenského původu, zjednat pro každého Roma ochranný policejní dohled, zdevastovat veškerou ekologickou legislativu. Hlavní je, když to, prosím vás, řeknete radikálně a srozumitelně, tak, jak vám zobák narostl, se zdravým selským rozumem a bez taktizování.

Děkuji, nechci. Spíše bych rád položil otázku: Není ona Hoffmanem požadovaná razance právě v tom, jak vedení ODS vyloučilo Klause?


publikováno: 19. 3. 2019

Datum publikace:
19. 3. 2019
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Slovensko chrání děti před mobilním zlem. My ne.

Slováci jsou zase jednou v něčem důležitém před námi, alespoň co se týče vnímání zdraví svých dětí. Plánují totiž zavedení zákona či modifikaci existující vyhlášky tak, aby používání mobilních telefonů bylo …

Co doznívá v P(p)řítomnosti

Aneb: nejen o Benešovi Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo …

Víra se k nám vrací prostřednictvím vědy

Víra a věda byly ve starém Egyptě dvě nerozlučné sestry, jednovaječná dvojčata, z nichž ani jedno nebylo Poluxem. Ani Řekům si nepřekážely. Pak přišel Descartes (já ho nemám rád, ale na něj …

„Masarykovy“, „Gottwaldovy“, „Husákovy“, „Havlovy“ a „Klausovy“ „děti“

Byl jich všech bezpočet. Masarykovými prvními „dětmi“ byli jeho studenti v osmdesátých letech 19. století. Obdivovali se mu a milovali ho. Patřili mezi ně i ti, kdo se na jeho stranu postavili ve …

Přátele buď máme, anebo nemáme. Nemůžeme si je „vyrobit“ ani koupit.

Přátelství je důležitou hodnotou v životě každého z nás. Přátelství je součástí našeho sociálního kapitálu, který nám pomáhá a který nás posiluje. Sociální kapitál vede ke zvyšování vzájemné důvěry mezi členy komunity či …

Poslední z Mohykánů

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu. Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná …

Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti

Advent, z latinského slova adventus, znamená příchod. Advent je tedy dobou radostného očekávání příchodu Spasitele (a to nejen pro křesťany). Jde o čtyřtýdenní období před Štědrým dnem. Období adventu a Vánoc je hlavní …

Chanuka 2023 a tíha našeho času

Začíná Chanuka, osmidenní židovský Svátek světel (letos 7. – 15. prosince). Váže se k němu historická legenda: Ve druhém století před naším letopočtem, po vítězném povstání Makabejských se musel v Jeruzalémě nově …