Výzkum lidského chování pomáhá pochopit hodně z podivností dnešní doby[1].
Čím rovnější si jsme, tím víc si závidíme a opičíme se po druhých.
Naše touhy nevycházejí z našeho nitra, ale z tužeb těch, po kterých závistivě pokukujeme, třeba na facebooku. Všichni se ve všem a se všemi srovnáváme víc než kdy předtím. V Silicon Valley na Stanfordově universitě působí senzaci a praská ve švech seminář postavený na myšlenkách francouzsko-amerického antropologa a „proroka závisti“ René Girarda. Jeho učení by se dalo shrnout do tří bodů:
- Opičíme se a chceme přesně to, co mají ti druzí. (Problém je, že nám nejsou vzorem třeba ušlechtilí literární hrdinové.)
- Nahromaděná závist vede k agresi, ktero
publikováno: 1. 5. 2019
Datum publikace:
1. 5. 2019
Autor článku:
Pavlína Bartoňová
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …
Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …
V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …
Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …
ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …
V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …
Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …
S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …