Člověk nesmí přestat věřit v sebe?

Takovému tomu „věření v sebe“ jsem nikdy nerozuměl. Jsou to obdivuhodní lidé, kteří mnohé vystáli a protrpěli, ale říkají-li po tom všem, „víte, člověk nesmí přestat věřit v sebe“, musím přiznat, že to pro mne nemá žádnou rozumnou sdělnost. Co máme, co nám nebylo dáno? Čím můžeme sami za sebe ručit než tím, co jsme dostali? Odkud? Tím směrem se přece musí ubírat jakákoli víra, ba důvěra, že to vše není marné a zbytečné, odnikud nikam jdoucí. Člověk přece nemůže jít sám od sebe odnikud někam, a pak zase k sobě. Při takové cestě neshledávám žádný počátek ani konec. A tedy žádný smysl. Mohu přece věřit pouze v něco, či tím směrem, odkud se vůbec nějakého smyslu mohu nadít. A něco takového nemůže být uzavřeným kruhem kolem sebe sama, nýbrž principem vnějším, z kterého v

Tento článek je exkluzivní obsah
PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI

PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM
Jste předplatitel?
PŘIHLASTE SE

publikováno: 12. 5. 2019

Datum publikace:
12. 5. 2019
Autor článku:
Jaroslav Erik Frič

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Důležité i nedůležité situace. Takový je film Prezidentka

Kyvadlový politický pohyb je běžný ve všech zemích a ve Slovenské republice ho můžeme pozorovat v krystalicky čisté podobě. Dávné časy, kdy Slovensko představovalo výborně seřízený autoritativní systém, který promyšleně zeslaboval a neutralizoval …

Lhář Babiš hlásá „chyťte lháře!“

Je to, jak známo, obměna klasického „zloděj křičí chyťte zloděje!“. Na Národní třídě, uprostřed davu shromážděného k oslavě 17. listopadu volajícího „hanba, hanba!“ a „estébák, estébák!“ to lhář a anomál Babiš bez zábran …

Přítomnost na cestách, tentokrát do Neapole

Píšu z Katánie, což je možná cestovatelsky ne až tolik známý kout Itálie. Historicky vzato, hlavní město Katánie – Neapol – kdysi soutěžila s Turínem o to, jaké z těchto dvou měst bude …

Vyprávěním až na dřeň

V rámci kánonu literatury o holokaustu se jedná o výjimečný počin, na který čtenář nemá šanci zapomenout. V jádru knižního vyprávění sledujeme čirou autorčinu osobní posedlost osudy obyvatel jednoho pařížského obydlí v průběhu časů. Je …

Osudy duší, knih a lidí

Francouzský spisovatel všestranných zájmů Arsène Houssaye vydal roku 1879 v nakladatelství C. Lévi v Paříži knihu s názvem Des destinées de l’âme (Osudy duší). Věnoval ji svému obdivovateli Ludovicu Boulandovi a ten byl textem …

Hudba bez hranic (pozvánka na koncert Martinů Strings Prague)

Po letní pauze Vás opět srdečně zveme na pokračování cyklu koncertů Hudba bez hranic. Pořádáme jej už neuvěřitelných 16 let, z toho posledních 9 let převážně v nádherném barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské …

Autobiografie jednoho pařížského domu

V nakladatelství Maraton vyšla novinka od francouzské spisovatelky a filmové dokumentaristiky Ruth Zylbermanové s názvem Autobiografie jednoho pařížského domu. Autorka v knize sleduje skutečné osudy obyvatel domu číslo 209 v desátém …

Popis jednoho zápasu

Nový mediální ohlas Franze Kafky V úterý 17. září bude v 19 hodin koncertem Hany Frejkové a literární performancí Eugena Brikcia zahájena multimediální výstava Popis jednoho zápasu v románském lapidáriu a …