Ministr, lžidocent Staněk, blondýna na Strži a invaze buranů

Krásná blondýnečka přijde za mocným politikem, svým tchánem, a říká: „Já se nudím! Začnu dělat hlouposti! Nechám se fotit polonahá na barvu!“ Papaláš se zamyslí: (dám jí „něco tak málo významného, že si toho ani nevšimnu“) a řekne: „udělám tě ředitelkou Památníku ňákýho Čapka, co ses o něm učila, tam se můžeš fotit s Dášou Havlovou a dalšíma oblečená. Něco si načti, ať máš dobrou hlavu.“ Blondýna tomu rozuměla: Udělej si novou hlavu! a vyrazila ke kadeřníkovi, co si vzal hejtmanku.

Zní to jako blbý vtip, ale skoro nachlup je to jako za Jermanové ve Středočeském kraji, ale nejen tam.

Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše dostala jako trafiku od tchána a jeho ČSSD. Vyrazili dlouholetou a kompetentní dámu, která památník vedla po léta, jako by se pro ni nenašlo místo, jako by člověk se zkušenostmi vzděláním a noblesou byl bez ceny vedle kokety z reklamy na průhledné kalhotky a kšeftů, které čumí z lívancovitých ksichtů radních středočeského kraje. Vypadá to jako ojedinělá příhoda, ale vzpomeňte na nedávno vyhozené ředitele severočeských galerií a jejich nahrazování křupany z partají a radnic podle stranického klíče. Psali jsme o tom[1].

Nařvaní veksláci svým blboučkým modelkám kupovali galerie, aby se chudinky cítily jako hrdinky seriálu Sex ve městě a byl od nich pokoj. Nařvanci z politiky dělají to samé, mají stejný vkus, jen to nedělají za svoje ukradené prachy, ale, jak je v Čechách zvykem, dělají to za státní peníze a pořizují jim státní galerie.

Podle „bakelitového zákona“ Zdeňka Vašíčka se společnost výrazně změní k horšímu, když je jedinec vytlačen byť i o jednu příčku výše, než kam patří svým nadáním a schopnostmi… za všechno tedy můžou Ukrajinci! Domorodý přidavač byl jimi vytlačen na zedníka, zedník na mistra, mistr na ministra…


Jiný příklad: Sekretářka Medy Mládkové Jana Šorfová se s hotelovkou už před lety komplotem David Ratha a Jana Třeštíka stala ředitelkou největší galerie Středočeského kraje GASKu. Za náměstkyni pro PR si vybrala sekretářku atd… Bakelit nerezaví!

Řediteli GASKu byli i za bolševika znalci umění jako PhDr. Jiří Kohoutek[2]. Po převratu, jehož výročí budeme s jistým ostychem slavit, se stal ředitelem skvělý odborník a noblesní muž PhDr. Jan Sekera[3] a potom zase odborník PhDr. Ivan Neumann[4]. Toho vyrazil gaunerským způsobem hejtman za ČSSD a známý gangster David Rath a dosadil za něj svého právníka Jana Třeštíka, který musel odejít kvůli svým kšeftům, a tak Rath pak za něj sehnal náhradou sekretářku z Muzea Kampa Šorfovou. Šorfová tou dobou dostala od Medy Mládkové hodinovou výpověď z Kampy za své „vedení“. Mládková charakterizovala Šorfovou takto: „neměla na místo ředitele muzea ani potřebné vzdělání, a vlastně ani dostatek inteligence”[5]. Do „konkurzu“ na ředitelku GASK šla s plagiátem od kamarádky ve kšeftě s uměním Moniky Burian. Ta za pár let doslova dojela na vystavování kopií=plagiátů[6]. Rath skončil s krabicí od vína, ale jeho pravá ruka (Vedoucí Odboru kanceláře hejtmana Středočeského kraje) Mgr. Robert Georgiev dostal mimo jiné taky kulturní trafiku – Vědeckou knihovnu na Kladně, asi, že má slabost pro vkladní knížky? Teď ho prosadili do České pošty a dojí kraj a stát i přes kladenskou knihovnu[7]. Knihovní vedení nám nesdělí, kolik platí za „poradenství“, protože je to „citlivý údaj“ – jsou to přece jejich naše peníze, tak co je komu po tom.

David Bartoň, který dal v GASK v roce 2015 výpověď, k tomu říká: „Šorfová řídí GASK dál bez nového konkurzu, jako by se nechumelilo, a její právník – placený patrně Krajem – rozesílá předžalobní výzvy i za pouhé dožadování se řádného konkurzu na místo ředitele GASK.

Schválně jsem v dopise Radnímu pro kulturu Středočeského kraje napsal (po výčtu konkrétních pochybení) o Janě Šorfové, že „táhne (galerii) na svou úroveň“.

Měl jsem v paměti větu Pána Krista Demlem citovanou z Janova evangelia 12,32: „A já, budu-li povýšen od země, potáhnu všechno k sobě.“ – to byla úroveň!

Nenapsal jsem, jestli Šorfová táhne kvalitu vzhůru, nebo dolů – jen tolik, že na „úroveň svou“, a to kam jsem nechal na posouzení adresátu. Zajásá, nebo se ohradí? Ale každopádně z toho poznám, co si doopravdy o úrovni Šorfové myslí na Kraji.  Jenže z Kraje se neobtěžovali mi odpovědět na nic, zato předali můj dopis právníkovi ředitelky a Kraje. Tento adresát se ovšem ukázal být člověkem na svém místě – Šorfovou výborně zná, protože ani chvíli nezaváhal a připsal k mé větě: „Šorfová instituci i kvalitativně táhne na svou úroveň“ následující svůj výrok: „– velice urážlivé tvrzení, které opět nemá jakoukoliv vypovídající hodnotu, avšak má za cíl pouze dehonestovat a pošpinit klientku.““

Úroveň Jany Šorfové je tedy potvrzena ústy vlastního advokáta jako „urážející“, „dehonestující“ a „špinavá“.

Latiník a theolog Bartoň dále vysvětluje, že: „„dehonestovat“, neboli zbavit cti a vznešenosti, jejímž patronem je svatý Jan Nepomucký, který má před GASKem jakožto bývalou Jezuitskou kolejí svou sochu, lze pouze někoho, kdo nějakou honestas má. Pro honestas nestačí, že si šíbři mezi sebou cení vyčůranosti a přizpůsobivosti. To by byl patronem honestas třeba náměstek Šorfové Richard Drury, a ne mučedník Jan.

Jezuité postavili kolej a předávali v ní svou představu o honestas jako cti a vznešenosti, které člověk dosahuje vzděláním v tradici, intimním vztahem ke Kristu a neústupností proti zvěrstvům a buranství vrchnosti, jak se skví v pěti hvězdách kolem hlavy Jana Nepomuckého.““


Závěrem z našich příkladů vychází:

1. Vzdělaní a šlechetní lidé se už řediteli muzeí, galerií a dalších kulturních institucí státu nestávají, protože jsou z těchto míst trafiky pro buranokraty. Jakou hodnotu (nebo spíš za co) stojí dnes ředitel galerie, muzea atd…, když se mohou bez rozpaků hlásit, ale i dlouhodobě udržet i pomocné kancelářské síly?

2. Položme si další otázku: Jak je možné, aby se stal docentem na nejstarší univerzitě na Moravě autor tohoto tweetu:

„Rád bych uvedl na pravou míru, že můj dnešní krok skončit ve funkci ministra kultury ke 31.5. byl učiněn na žádost předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který mě o to sám osobně požádal.“?

Antonín Staněk
@StanekAntonin

3. Jak je možné, že se neomluví ti, co tomuto člověku dali všechny tituly? Jeho alma mater, ani katedra, na které existoval jako docent a učil budoucí učitele (– jen si představte, co a jak učil), se veřejnosti ani neomluvila, ani sama nerozpustila hanbou, ale jede dál? Místo odpovědi se podívejte do tváří a na curricula lidí na té katedře (viz zde).

4. Jakou hodnotu (nebo spíše cenu) má nejen na Univerzitě Palackého titul docent, doktor, magister, bakalář, když je má i tento Staněk?


[1] https://www.pritomnost.cz/2017/12/29/papalasi-z-ustecka-predvoj-kulturni-revoluce/

[2] https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Kohoutek_(historik_um%C4%9Bn%C3%AD)

[3] https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Sekera

[4] https://www.materialtimes.com/jak-to-vidi/ivan-neumann-prostup-skloprostorem.html

[5] https://artalk.cz/2011/05/20/meda-mladkova-k-plagiatorske-kauze-jany-sorfove/

[6] https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/umeni/renesancni-ostuda-na-prazskem-hrade_370820.html

[7] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-smlouvy-z-kraje-hejtmanky-jermanove-stredoceska-knihovna-si-platila-poradce-k-bankrotum-a-vysadkum-parasutistu-71805

publikováno: 26. 5. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …

Stát jako věřitel poslední instance

Významný ekonomický expert uvádí v rozhovoru pro HN: Stát musí hrát roli věřitele poslední instance, a ne …

Dáme si práci se zvláštnostmi světa, nebo bude po nás?

Světu dominují děje extrémní, neznámé a velmi nepravděpodobné a přes rozkvět lidského poznání bude budoucnost …

Hamáček to zařídí! Muži v červeném si nenechají házet klacky…

Muž v červeném svetru – Hamáček – se zjevil, podobně jako kdysi Gross v maskáčích, a už …

Itálie a celá západní Evropa je hloupá? My a Čína jsme chytří?

Zatímco si natahujeme roušky a podrobujeme se vládním nařízením, která jsou nám nemilá (ale chceme …

Historička Eva Broklová a československá demokracie

Na prahu jednoho z nejdramatičtějších týdnů naší novodobé historie, 10. března 2020, zemřela v Praze přední historička …