Poblblé názory mladších historiků a normalizační prašivina

Zdeněk Staszek se nad knihami pro H7O zeptal Miloše Doležala na něco, co by jen těžko vystihnul člověk namočený do každé doby. Z pohledu spisovatele, který hledá srovnání a má svoje těžiště ještě taky jinde, se ukazuje tohle (DB):

Dnes nejde o životy jako za války či ve stalinských 50. letech. Nicméně si myslím, že ono „teď a tady“ také vyžaduje od lidí statečnost, čitelnost postojů, nebojácnost, věrnost. Třeba lidé si při zachování pracovního místa nechávají líbit věci, které by normálně nesnášeli. Nebo když jde „jen“ o to, zda souhlasíte s nějakou lží, která se veřejně šíří, nebo se proti tomu veřejně postavíte. Zažil jsem normalizaci v 80. letech minulého století jako student na gymplu a to, co se dnes s lidmi děje, mně v lecčems připomíná právě onu normalizač

Tento článek je exkluzivní obsah
PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI

PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM
Jste předplatitel?
PŘIHLASTE SE

publikováno: 5. 8. 2019

Datum publikace:
5. 8. 2019
Autor článku:
Miloš Doležal

NEJNOVĚJŠÍ glosy


300 let bez… Jana Blažeje Santini-Aichela

Dne 7. prosince si připomeneme 300. výročí úmrtí českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723). Na začátku jeho životní dráhy nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl třeba pokračovat v …

Do Berlína za třicet temně totalitních dní

Několik týdnů po hraném filmu Tomáše Mašína Bratři přichází do kin snímek se stejným námětem: dokument Útěk do Berlína autorů Martina Froydy a Jana Nováka o dramatické cestě bratří Mašínů z komunistického Československa …

Heslo predátorů: „Dejte mi vaše peníze a já z nich udělám svoje!“

Většina obyvatel České republiky má důvod se domnívat, že klesá jejich kupní síla, a tím pádem i životní úroveň. Potvrzují to statistická data. Zvýšení cen energií, inflace a stagnující tempo hospodářského růstu jsou …

Je třeba vrátit se k Masarykovi

„Stát se udržuje idejemi, z nichž vznikl,“ napsal Masaryk v knize Světová revoluce. Neplatí to vždy a všude, avšak Benátská republika se udržela tisíc let, Atatürkův turecký sekulární stát se udržel donedávna a Američané …

O „posledním lancknechtovi“

Když jsme letos zjara navštívili Karla Schwarzenberga na jeho Dřevíči – poté, co jsme v Knihovně PP předem zařadili čerstvě vydanou knížku sebraných textů Bedřicha ze Schwarzenbergu do pomyslných fondů …

Jak se vracel na svá „panství“

Celý den protéká mediálním světem proud vzpomínek na Karla Schwarzenberga, a ještě dlouho bude. Povolaní autoři, kteří ho dobře znali i kdo ho jen někdy potkali, připomínají jeho mimořádnou osobnost a noblesu, zásluhy, …

Vláda, než by sáhla na bohaté, raději uškrtila celou ekonomiku

Petr Fiala vědomě lhal, když „chytal ptáčky“ a tvrdil, že jeho vláda chce být vládou všech. Věděl, že pravice, aby se dostala nebo udržela u moci, lhát musí. Že nutně musí lid …

Podstata státního převratu podle E. N. Luttwaka

V nakladatelství Maraton vychází druhé, opravené vydání průvodce státním převratem od Edwarda N. Luttwaka, vojenského stratéga amerických vlád. Tato kultovní kniha, přeložená do 25 jazyků, analyzuje puče ve 20. století i v současnosti a odkrývá vojenské, …