Pomník z roku 1980 je „symbol vítězství“ Rudé armády z roku 1968, skrytou výhrůžkou Maďarskem (1956). V tom samém roce (1980) předešel sovětské okupaci Polska generál Jaruzelski vyhlášením stanného práva.
Pomník Koněva byl postaven v roce 1980, tedy dvanáct let po ruské okupaci naší země, jako „symbol vítězství“.
Pokud by byl postaven řekněme do roku 1955, tak by se s ním jistě velká část občanů i ztotožnila (čistě hypotetické: tehdy jiný kult než Stalinův nebyl možný). Po negaci tohoto osvobození okupací (v roce 1968) dává postavení pomníku úplně jiný význam. Kromě toho by sochu vytvořil respektovaný sochař (Pokorný, Makovský), a ne okrajový helfr Zdeněk Krybus (1923–2007), po roce 1968 zamrzlý stalinský aparátčík Svazu československých výtvarných umělců.
Koněv sám měl p
publikováno: 15. 9. 2019
Datum publikace:
15. 9. 2019
Autor článku:
Michal Blažek
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Se zaujetím jsem nedávno sledovala zpravodajství i společné fotografie Viktora Orbána a Andreje Babiše z budapešťské konference politiků, kteří se prohlašují za pravé konzervativce a „ochránce svobodného světa“. Samotnou konferenci už trefně komentovali jiní, s nemenším …
V těchto dnech vychází péčí nakladatelství Maraton v překladu Tomáše Havla román francouzského lékaře (mj. zakládajícího člena organizace Lékaři bez hranic) Jeana-Christopha Rufina pod názvem Král sobol aneb putování Mórice Beňovského. Světoběžník a …
Vladimír Karpenko v knize Alchymie – dcera omylu popisuje na konkrétních příkladech rozdíl mezi magickým přístupem alchymistů a pozdějším přístupem vědeckým. Pamatuji si jich již jen několik. Uvedu ten, který mi připadá …
Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vám oznámili, že od 1. dubna 2023 přecházíme na formát „pozvolného měsíčníku“. To znamená, nejenom že od nás můžete očekávat vždy od prvního dne v měsíci nové …
Překotný rozvoj umělé inteligence mi způsobuje přímo duševní rozkoš. Zvláště zprávy o překonávání hranic, o kterých pesimisté vždy tvrdili, že jsou nepřekročitelné, a strašpytlové zase, že jsou pro lidstvo kritické. Já …
Někteří čeští šovinisté neustále štvou český národ proti Ukrajině a záměrně zamlčují, možná to ani netuší, že desetitisíce ukrajinských vojáků, zařazených do sovětské armády, padly na jaře 1945 v urputných bojích proti německým …
V České televizi momentálně paralelně běží dva seriály o normalizaci. Mnohokrát opakované Vyprávěj doběhlo do 70. let právě ve chvíli, kdy na obrazovku vyjela minisérie Volha, v níž se Matěj Hádek …
Vystihl to francouzský historik Alain Soubigou, když napsal, že řada lidí Masaryka milovala a jiná řada ho nenáviděla, aniž by mu ovšem obě strany dobře rozuměly. Samotný Masaryk si (ne)jednou postěžoval: …