30 Dalajlámových rad pro každý den

David Bartoň

Filosof a theolog

Možná to Láma nepsal, ale jako by se stalo. Nehorázností přibývá, ale jsou tu skoro už Dušičky, tak si člověk může opakovat jako mantru (DB):

  1. Každý den se 20–30 minut procházej. Měj přitom na tváři úsměv.
  2. Alespoň 10 minut denně buď v tichu.
  3. Spi nejméně 7 hodin.
  4. Žij třemi „E“: energie, entuziasmus, empatie.
  5. Hraj hry.
  6. Čti víc knih.
  7. Udělej si čas na jógu, meditaci, modlitbu, protože ty obnovují energii.
  8. Měl bys nějaký čas strávit s lidmi mladšími šesti a staršími sedmdesáti let.
  9. Více snít!
  10. Jez víc toho, co roste v přírodě, než toho, co se vyrábí v továrnách. Pij hodně vody.
  11. Přiměj k úsměvu alespoň tři lidi denně.
  12. Neutrácej svou drahocennou energii na

    Tento článek je exkluzivní obsah
    PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI

    PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM
    Jste předplatitel?
    PŘIHLASTE SE

    publikováno: 29. 10. 2019

Datum publikace:
29. 10. 2019
Autor článku:
David Bartoň

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Smyslem života je život sám

Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …

Bojové poselství z bojující země

Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …

Sny a naděje

V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …

21. srpen 1968 očima dítěte

Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …

Strany a straníci – u nás a ve Švédsku

ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …

Neviditelná moc

V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …

Pavel Rychetský, poslední příkladný pokračovatel Masaryka

Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …

Polemické putování mladé básnířky na Sibiř

S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …