Hysterku vrátit do školy a svět do normálu!

V předvánočním čase jsem v krajské knihovně narazil na poslední loňské číslo časopisu MOSTY, vydávaného pod hlavičkou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, z. s. a vycházejího s podtitulkem „časopis pro integraci“. Podává informace o aktuálním vývoji v legislativě a politice ve vztahu k vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Exkluzivní předvánoční rozhovor časopisu poskytl prezident České republiky Miloš Zeman. Z něho bude nejlépe citovat:

Otázka: „Zmínil jste standardní, tedy tradiční rodinu, a protože jste s námi přibližně před rokem a půl hovořil o krizi tradičních hodnot v dnešní společnosti, zajímalo by mne, zda od té doby vnímáte nějaký posun nebo nějakou změnu?“

 Odpověď: „Ano, a to změnu k horšímu. Greta Thunbergová je dle mého názoru hysterka, která by se měla vrátit do školy a učit se. Ale to, že jí naslouchají politici na významné úrovni, svědčí o této hodnotové krizi. Ne to, že existuje, ale to, že je jí nasloucháno. Viděl jsem v televizi záznam jejího vystoupení, jak tam poštěkávala, tak jsem si jen ověřil, že je opravdu hysterka.“

Greta Thunbergová je mladičká dívenka, jíž diagnostikovali Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní poruchu a selektivní mutismus. Svými veřejnými aktivitami zároveň pomáhá lidem, kteří každodenně bojují se stigmatem člověka postiženého psychickými poruchami.

Svévolně spojit otázku po tradičních hodnotách s přímočarou kritikou této aktivistky proti globálnímu oteplování, a to právě v časopise s tímto profilem, pak nelze u pana prezidenta označit jinak než za vrchol jeho pojetí vkusu. To ještě umocňuje fakt, že se sám Zeman ke zdravotně postiženým hlásí, protože má neuropatii a špatně chodí, jak uvedl v jiné části rozhovoru.

Na otázku následující po prezidentově ostrém výpadu proti šestnáctileté švédské školačce a směřující k tomu, jak sám vnímá adventní čas a jak jej prožívá, Zeman odpověděl, že především s rodinou a s radostí z toho, že má dvě krásné děti. Na pozadí toho, že někteří jiní rodiče, třeba rodiče Grety Thunbergové či rodiče čtenářů MOSTŮ, mají děti psychicky či tělesně postižené, je tato odpověď v kontextu celého interview zase vrcholem jeho pojetí empatie. A to zvláště v době adventu, kdy obyčejní lidé mají sklon myslet na ostatní více než jindy.

Do jaké míry Gretino chování připomíná chování hysterčino právě v důsledku jejích psychických potíží, je otázkou pro psychiatra či psychologa. Když se sám přenesu do doby, kdy mi bylo stejně jako Gretě, a vzpomenu si na nás středoškoláky zrovna v době prvního týdne sametové revoluce, tedy po brutálním zásahu policejních jednotek na Národní třídě proti studentům, nemohu říci, že by se chování u nikoho z nás Gretinu afektovanému „poštěkávání“ vůbec nepodobalo. A to se skutečně nepamatuji, že by se někdo kdy léčil s jedinou psychickou poruchou typu Gretiných. Není potom tato „adolescentní hysterie“ přirozenou reakcí na vyhrocenost událostí v okolí související s věkem? Odpovědět by mohl vývojový psycholog; možná by se potvrdil předpoklad, že pan prezident také disponuje svým typicky vynikajícím povědomím o všech zákrutech adolescentní psychiky.

publikováno: 1. 2. 2020

Datum publikace:
1. 2. 2020
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ články


Malý stát zemřel, zapomeňte, přichází Erár!

Prakticky každá vláda si do programového prohlášení píše, že chce „moderní, štíhlý, efektivní, úsporný stát“. …

Beneš, zasloužil se o stát – Mýlili jsme se

3. panel konference o E. B. Třetí diskusní panel konference Přítomnosti o Edvardu Benešovi, která proběhla v Topičově …

Bezpečnostní riziko

Jestliže člen vlády, zejména pak ministr silového ministerstva, a jím ministerstvo zahraničí je, začne mluvit o někom …

Dostali jsme, co jsme chtěli?

Výchozí situace: V bytě jednoho slovenského maloměsta se na Silvestra schází rozvětvená česko-slovenská rodina, aby společně …

Británie v jaderné pasti

V Česku panuje „jaderný konsensus“. Celá politická scéna se zcela výjimečně shodne – na tom, že …

Jeden svět: Filmová debata o stavu současného světa

Už čtvrt století obohacuje kulturní scénu Česka Mezinárodní festival filmů o lidských právech JEDEN SVĚT; dvacátý …

Benešova mnichovská zrada

2. panel konference o E. B. Druhý diskusní panel konference Přítomnosti o Edvardu Benešovi, která proběhla …

Večírky s Přítomností XII.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric Clubu na Praze 1 ve středu 27. …