Matura, přijímačky: víme, o čem mluvíme?

Ve svém komentáři vymezujícím se vůči státní maturitě z matematiky pléduje Martin Fendrych za to, abychom se zeptali samotných středoškoláků, jak by chtěli maturovat. Mohli by si sami zvolit, v čem se chtějí předvést, v čem jsou dobří a úspěšní, aby si sami hledali směr, osahali si svoje nadání a mohli se mu věnovat. Po mezinárodním vzoru by maturita měla být portfoliem dvouleté práce, ve které by středoškolák mohl hledat sebe samého.

Pisatel dospívá k tomuto zásadnímu závěru:

Zásadní věc: nejen povinné maturování z matiky, ale sama státní maturita nemá smysl. Při přijímání na vysoké školy má smysl přihlédnout k tomu, odkud student přichází, z jaké školy, jak kvalitní. Ale hlavně by se mělo hledět na něj, ne na papíry. To by bylo moderní…

Podmiňovací způsob v předposlední větě ve smyslu, že by se při přijímacím řízení na vysoké školy nemělo „hledět na papíry“, tj. na to, kterou střední školu uchazeč absolvoval, naznačuje Fendrychovo přesvědčení, že ke kýženému postupu má dnešní praxe daleko.

Zásadní věc: tuší autor komentáře něco o tom, jakým způsobem dnes přijímací řízení na vysoké školy v naší zemi probíhá? Respektive: má pan Fendrych nějaké informace o tom, že by některý uchazeč na vysokou zazářil svými znalostmi a dovednostmi u přijímací zkoušky, ale komise by jej odmítla s odůvodněním, že nemá maturitu ze správné – nějaké tzv. „elitní“ – střední školy?

publikováno: 7. 2. 2020

Datum publikace:
7. 2. 2020
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Osudy duší, knih a lidí

Francouzský spisovatel všestranných zájmů Arsène Houssaye vydal roku 1879 v nakladatelství C. Lévi v Paříži knihu s názvem Des destinées de l’âme (Osudy duší). Věnoval ji svému obdivovateli Ludovicu Boulandovi a ten byl textem …

Hudba bez hranic (pozvánka na koncert Martinů Strings Prague)

Po letní pauze Vás opět srdečně zveme na pokračování cyklu koncertů Hudba bez hranic. Pořádáme jej už neuvěřitelných 16 let, z toho posledních 9 let převážně v nádherném barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské …

Autobiografie jednoho pařížského domu

V nakladatelství Maraton vyšla novinka od francouzské spisovatelky a filmové dokumentaristiky Ruth Zylbermanové s názvem Autobiografie jednoho pařížského domu. Autorka v knize sleduje skutečné osudy obyvatel domu číslo 209 v desátém …

Popis jednoho zápasu

Nový mediální ohlas Franze Kafky V úterý 17. září bude v 19 hodin koncertem Hany Frejkové a literární performancí Eugena Brikcia zahájena multimediální výstava Popis jednoho zápasu v románském lapidáriu a …

Situace kolem Památníku ticha stále vře…

Na stránkách Přítomnosti uveřejňujeme diskusi, která se vede mezi Ministerstvem kultury ČR a Pavlem Štinglem, ředitelem Památníku ticha. Pavel Štingl zaslal ministru kultury Martinu Baxovi druhý otevřený dopis k rozhodnutí ministra …

Pozvánka na Kozí mejdan do Milkovic

Přeji krásné léto a posílám pozdrav z Milkovic. Stejně jako každým rokem kolem srpnového úplňku proběhne na samotě Milkovice kulturně-společenská slavnost Kozí mejdan. Letos v pořadí již 23., a to …

Vznik Památníku ticha je prioritou ministerstva kultury

Rozhodnutí ministra kultury Martina Baxy vypsat výběrové řízení na pozici ředitele/ky Památníku ticha předcházely dva roky snah o to, aby byla zahájena rekonstrukce nádraží Praha-Bubny. Rád bych touto cestou reagoval na …

Kam nás přivede nucená „rovnost“ na OH

Současné OH nejsou, tak jako žádné, bez kontroverze. Ta největší se týká boxera/boxerky Imane Khelif, která sice má chromosomy XY, ale boxuje jako žena. Shodneme se, že otázky kolem jeho/jejího …