Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii. Letos v dubnu pořádá koncert, na němž uvede svou novou desku The Magical Gallery. Zeptali jsme se, jak ji práce na novém albu těšila.  

 

Pavlína Havlová: Dovolte mi zeptat se Vás nejdříve na Vaše vystoupení pro Milion chvilek pro demokracii. Zpěv lidi spojuje – i Vy ráda lidi spojujete?

Dagmar Pecková: Spojuji ráda lidi, kteří se spojit chtějí a něco pro to dělají. A myslím, že zrovna spolek Milion chvilek pro demokracii se o to dost zasluhuje.

 

Jak hodnotíte snahu pořadatelů s odstupem dnes?

Myslím si, že vykonali, co mohli. Teď je řada na politicích. Opozice se musí dát do „šiku“, sjednotit a porazit populisty, nacionalisty, lháře, korupčníky a podvodníky, kteří si své politické poslání pletou se sebeobohacováním.

 

Setkala jste se i s tím, že by někdo tuto Vaši angažovanost odsuzoval?

No jeeeje… „Zpívej, a nemluv!“ Něco ve smyslu, že v hospodě může každý plkat, co chce, ale já jsem zpěvačka, tak se nemám co vyjadřovat! A už vůbec ne, když napůl žiji v Německu a vidím tu naši českou kotlinu očima Evropana, ačkoliv mám stále české občanství a právo v tomto státě volit! To je pak snůška nadávek na moji hlavu, že nevím, co se u nás děje… Ono podívat se někdy přes okraj vlastního talíře dělá některým našim občanům velké problémy.

 

Co byste takovým občanům vzkázala?

Nauč se cizí jazyk, zabal kufry a vyjeď mimo čas dovolených na zkušenou do světa… Na rok dva. Poznej, jak to funguje tam za zdí v tvé hlavě. Pak si popovídáme.

 

Budete i letos pořádat hudební festival Zlatá Pecka?

Festival Zlatá Pecka budu pořádat ve svém rodném městě Chrudimi a okolí už počtvrté. Letošní ročník má název Fenomén Callas a napovídá, že jak operní koncert, tak výstava fotografií, film i činoherní představení se bude týkat výhradně této geniální pěvecké modly 50. a 60. let. Celý program festivalu se dozvíte na www.zpfestival.cz.

 

Vaše nové album The Magical Gallery spojuje hudbu s obrazem. Čím dalším je mimořádné?

Je to původní album složené jen pro mě. Podstatné je, že to není žádný „operní crossover“, se kterými se v posledních dvaceti letech roztrhl pytel. Je to možná pro mnohé spojení nezvyklé, ale originální a neopsané! Vlastně je to takový nový styl.

 

Kdo vybíral obrazy k jednotlivým skladbám?

Obrazy si vybíral autor hudby Darek Král. Potom oslovil textaře a básníky ať už Francouze, Angličany, Němce, nebo Italy. Všechno lidi žijící v Čechách. Moc jsme stáli o to, aby každý obraz promlouval k posluchačům rodnou řečí daných malířů.

 

Jaká témata jste vybírali za nejdůležitější a proč?

Ve velké většině jsou to ženy na okraji společnosti. Prostitutky, ženy opuštěné a zhrzené osudem. Darek chtěl navázat na moje operní album Hříšnice, které vyšlo u Supraphonu v roce 2015.

 

Překvapilo Vás v textech něco, co by Vás ve spojení s obrazem bývalo nenapadlo?

Samozřejmě že každý vnímá jinak obrazy i hudbu. Odehrává se to v nás na základě emočních pochodů a těžko se to popisuje. Ale vyjádřit obraz spojením básně a hudby, čili písní, vytváří opět jiný emoční základ. Jiný pohled na dané dílo.

 

Chápu to dobře, že každá skladba má tedy svůj ojedinělý příběh, na němž se podílelo více autorů nezávisle na sobě? První byla hudba, nebo obraz?

Ano. Je to tak. A samozřejmě že nejdřív autora musí oslovit obraz. V opeře by autor hudby skládal na dopředu připravené libreto, ale nevím, jestli v případě Darka bylo nejdřív vejce, nebo slepice.

 

Potýkala jste se při práci s nějakými problémy?

Byla to moje první studiová zkušenost, kde jsem pracovala již s hotovými a natočenými orchestrálními podklady a doprovody. Do teď jsem byla zvyklá na praxi, že se ve studiu sejde orchestr, dirigent a sólista a nahrává se společně… Ale samozřejmě si člověk rychle zvyká, takže to proběhlo bez sebemenších problémů.

 

Jak se Vám s Darkem Králem spolupracovalo?

Darka jsem poznala před asi čtyřmi lety (to to utíká) na společném projektu pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové, kde jsem v divadelní hře Tři mušketýři, kterou podle původního Dumasova románu zpracoval David Drábek, nazpívala Darkovu autorskou „Labutí píseň“. Ta se na novém CD The Magical Gallery pak objevila ve francouzském přebásnění a česká verze pak jako bonus.

Spolupráce byla příjemná již před těmi čtyřmi lety. Kdybychom se vzájemně nectili, tak bychom do dalšího společného projektu těžko vstupovali. Jsem ráda, když po osmatřiceti letech v této branži mohu spolupracovat s abnormálně nadanými, a přesto skromnými lidmi.

 

Kolik další práce za deskou stojí, kromě samotného nazpívání?

Od nápadu k realizaci bývá cesta dlouhá a obtížná. A myslím, že to nazpívání, když si před tím tedy všechny písně nastudujete v daném jazyce s koučem, je jedna z těch příjemnějších složek, stejně tak vybírání instrumentálních hostů, jako je harfenistka Jana Boušková, cellistka Zuzana Dostálová, Epoque Quartet se sólistou Davidem Pokorným nebo tenorista Richard Samek. Samotná produkce ještě pracovala na „právech“ smět použít fotografie obrazů do bookletu, u míchacího pultu nás všechny sjednotit do zvuku a já nevím, co všechno ještě.


Koncert Dagmar Peckové se bude konat 7. dubna 2020 ve Forum Karlín, kde se jako hosté představí Epoque Quartet a ve videoprojekci tenorista Richard Samek. Vstupenky lze zakoupit zde.

publikováno: 15. 2. 2020

Dagmar Pecková

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně /

Pavlína Havlová

Pavlína Havlová

/ Narozena v roce 1976 ve Vlašimi. Studovala orální historii na Fakultě humanitních studií UK. Ráda oživuje vzpomínky na to, co je už nenávratně pryč. V rozhovorech se snaží zrcadlit životní příběhy lidí, kteří se nebojí žít.

NEJNOVĚJŠÍ články


Průšvih, talenty donašečů a jejich život v Čechách

Autor libreta k Prodané nevěstě, mimořádně talentovaný, avšak morálně „desintegrovný“ český literát a politik Karel Sabina …

Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …

Stát jako věřitel poslední instance

Významný ekonomický expert uvádí v rozhovoru pro HN: Stát musí hrát roli věřitele poslední instance, a ne …

Dáme si práci se zvláštnostmi světa, nebo bude po nás?

Světu dominují děje extrémní, neznámé a velmi nepravděpodobné a přes rozkvět lidského poznání bude budoucnost …

Hamáček to zařídí! Muži v červeném si nenechají házet klacky…

Muž v červeném svetru – Hamáček – se zjevil, podobně jako kdysi Gross v maskáčích, a už …

Itálie a celá západní Evropa je hloupá? My a Čína jsme chytří?

Zatímco si natahujeme roušky a podrobujeme se vládním nařízením, která jsou nám nemilá (ale chceme …