Proč Západ tolik toleruje netoleranci islámu?

Na otázku, zda je islám náboženství míru, odpovídá Ayaan Hirsi Ali záporně. Volá po změně náboženské doktríny islámu, která stojí především na násilí. Přehlížením tohoto faktu mají podle ní obyvatelé Západu totiž nejvíc co ztratit… (PH)

***

Ti z vás, kdo se označují za liberály, musí pochopit, že v ohrožení je právě váš způsob života. … Spolčujete se s islamisty na vlastní riziko a na vlastní riziko také tolerujete jejich netoleranci.

Feministky a aktivisté za práva homosexuálů všemožně podporují muslimské ženy a gaye na Západě a stále častěji i v zemích s muslimskou většinou. Zpravidla však tato porušování lidských práv, proti němuž vystupují — od sňatků dětí až po pronásledování homosexuálů —, nedávají do souvislostí s náboženskými doktrínami, z nichž porušování těchto práv vychází. Například v srpnu 2014 popravil teokratický režim Teheránu dva muže, Abdulláha Ghavamího Sáhzandžírua a Salmána Ghanbarího Sáhzandžírího, za údajné porušení zákona Islámské republiky o sexuálních úchylkách. Tento zákon vychází z Koránu a hadíthu.

Lidé jako já — někteří z nás odpadlíci od víry, většina z nás kritičtí muslimové —, potřebují vaši podporu, a ne vaše nepřátelství. My, kdo víme, co to znamená žít v nesvobodě, nevěříme vlastním očím, když vy, kteří si říkáte liberálové a tvrdíte, že upřímně věříte ve svobodu jednotlivce a práva menšin, se spolčujete se silami, které prokazatelně představují největší hrozbu právě pro tuto svobodu a tyto menšiny.

Jsem dnes jednou z vás — obyvatelka Západu. Spolu s vámi si užívám univerzitní posluchárny a kavárny. Vím, že my, západní intelektuálové, nemůžeme stát v čele muslimských reforem, ale i tak můžeme hrát významnou roli.

Nesmíme se už smiřovat s omezováním kritiky islámu. Musíme odmítnout tvrzení, že o islámu smějí mluvit pouze muslimové a že kritické zkoumání islámu je v podstatě „rasismus“. Místo překrucování západních intelektuálních tradic, abychom se náhodou nedotkli svých muslimských spoluobčanů, musíme hájit muslimské kritiky-disidenty, kteří riskují vlastní život, aby podporovali lidská práva, jež my považujeme za samozřejmost — rovnoprávnost žen, tolerování ostatních náboženství a sexuálních orientací, naše tvrdě vydobyté svobody projevu a myšlení. Podporujeme ženy v Saúdské Arábii, které si přejí řídit automobil, ženy v Egyptě, jež protestují proti sexuálním útokům, homosexuály v Iráku, Íránu a Pákistánu, muslimské mladíky, kteří chtějí ne mučednictví, ale svobodu svou víru opustit. Naše podpora by však byla účinnější, kdybychom si přiznali teologické základy jejich útlaku.

Zkrátka my, jimž se dostalo toho luxusu, že můžeme žít na Západě, jsme povinni povstat na obranu liberálních principů. Multikulturalismus by neměl znamenat, že tolerujeme netoleranci jiné kultury. Pokud skutečně podporujeme rozmanitost a práva žen a homosexuálů, nemůžeme přece s čistým svědomím promíjet islámu jeho prohřešky jen proto, že by kritika byla „multikulturně necitlivá“.

A musíme jednoznačně říci muslimům na Západě: Jestli chcete žít v naší společnosti a sdílet její materiální výhody, pak se musíte smířit s tím, že naše svobody nejsou věcí volby – jsou základem našeho způsobu života a naší civilizace – civilizace, která se pomalu a bolestně naučila neupalovat kacíře, ale vážit si jich.

***

Ayaan Hirsi Ali (1969) se narodila v Somálsku a po příjezdu do Evropy získala občanství v Nizozemsku.

Vychází z osobních poznatků, z dlouholetého studia islámu v době, kdy sama byla praktikující muslimkou, i z vlastních zkušeností s životem v Saúdské Arábii či v Mekce. Troufla si vystoupit proti islámu, takže musí mít nepřetržitou policejní ochranu. Západní intelektuální elity jí překvapivě vyčítají právě to, co tvoří pilíř demokracie: její snahu svobodně vyjadřovat kritický názor.

Je autorkou scénáře nizozemského dokumentárního snímku Podřízení, který pojednává o postavení žen v islámském světě. Po uvedení dokumentu byl v roce 2004 režisér Theo van Gogh zavražděn muslimským teroristou, který na jeho tělo přibodl hrozbu, že podobný osud potká i Ayaan.

***

Více k tématu viz články M. Klenky zde.

***

Úryvek jsme převzali z knihy Kacířka, Euromedia Group – Ikar, 2016.

publikováno: 16. 2. 2020

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Čížku, ptáčku zeleného peří

Čížku, ptáčku zeleného peří, řekni mi, zazpívej, čím dobro se měří?!   Navzdory všem korunám a koronám, virus nevirus, viróza neviróza, víra nevíra, dějí se stále věci, které se dít mají, …

Co se to děje?

Dnes v časných ranních hodinách jsem vyrazil pěšky do ordinace. Ulice liduprázdné, mrzlo, až praštělo, do kopce pod vojenskou nemocnicí jsem se zadýchal. Roušku (ušila mi ji dcera) jsem sice měl, …

Proroctví prognostika se naplnilo

Exkluzivní obsah PRO PŘEDPLATITELE Milí čtenáři, chcete vědět, jak to dopadne?Předplaťte si nás na rok – už od 1 koruny! Chci vědět víc Pokud již máte předplatné, přihlaste se ZDE.

Zapomenutý prezident

Prezident Miloš Zeman v současné kritické situaci nikomu neschází, mnozí jsou dokonce radši, že se k ničemu nevyjadřuje, a jiní na něj zapomněli úplně. Protože ho ale zájem – veřejnosti …

Být blízko smrti je normální

Žádný dočasný „stav nouze“, ale skutečný stav člověcký. Více je pěkně podáno v bizarní i zaumné podobě v kázáních (DB) M. C. Putny: „Když tedy přijde mor – a ten náš mor je zatím …

Jak docílit toho, aby ti horší volili ty lepší?

Odpověď na otázku ze článku Petra Havlíka Vůdce si chystá blahořečení?: [začerněno] Prchala ačkoliv Prchal prohlásil, že dělat píár klaďasům je nuda, tak ho usměrnit, aby přešel k Fialovi a udělal z něho …

Nenechte nás padnout!

Vážený pane ministře, vedeni stavovskou sounáležitostí a snahou zachránit specifickou oblast české kultury, rozhodli jsme se ustavit Cech malých nakladatelů, jehož prostřednictvím se obracíme s žádostí o pomoc na Vládu České republiky, respektive …

Pod štítem Přítomnosti

Štít zn. pouze pro brýlaté. Vhodné do tramvaje, busu, na nákup. Průhledná folie, dvě gumičky na zdrsnění hladkého povrchu nožiček brylí, dvě svorky, ostrý hrot na zdrsnění folie v místě …