Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi významných soudruhů, přišlo za soudruhem Gottwaldem několik popletených obyčejných soudruhů s dotazem, komu mají věřit.

Straně věřte, soudruzi, zněla jasná, byť ožralá odpověď, protože soudruh první dělnický prezident (nikdy v životě jako dělník nepracoval, ale soudružský folklor mu ten titul přiřknul) byl hrůzou ze sovětských soudruhů stále naložen v lihu. A soudruzi věřili. Dokonce jich na konci osmdesátých let, navzdory zkušenosti z roku 1968 a následné normalizace, bylo v KSČ něco kolem deseti procent populace. Jejich výhodou bylo, že na rozdíl od nás byli občany první kategorie, my jsme byli až druhá, někdy třetí třída.

Asi před patnácti roky jsem si založil e-stránky, kam jsem umísťoval excerpce z odborné literatury, jimiž jsem si přivydělával k závratnému platu VŠ učitele (potěšující je, že současná vláda, navzdory slibům, dává vysokým školám 1 % z DPH, tedy přibližně polovic toho, co dávají civilizované země; oni když jsou lidi moc vzdělaní, mají pak své názory, a to se vládě nehodí). Aby to nebyla nuda, uveřejňoval jsem tam také texty volnějšího ražení, včetně kvalitních povídek humoristů. Jednou jsem tam otiskl následující text:

OČKOVÁNÍ – pochází z latinského vakcinace, které je odvozeno od slova vacca = kráva. První historicky doloženou vakcinaci proti nemoci šílených krav provedl na svém hovězím stádu arcibiskup Jan Očko z Vlašimi v roce 1378–79 po smrti Karla IV., který mu to během svého života nechtěl dovolit, ač byl jinak velmi pokrokový. Zpráva o tom, co dělal Jan Očko z Vlašimi s kravami, se roznesla do širokého okolí a současníci jeho čin označili i za kravinu (vaccinatio, jak říkali vzdělaní latiníci). Protože si ale nemohli, pro riziko exkomunikace z církve, dovolit říkat to nahlas, nazvali jeho zběsilé kousky dle jeho jména očkováním (ač v některých krajích, zejména na Prácheňsku, se nějakou dobu používal i termín vlašimování, ale ten se neujal).

Jennerovi byla terminologie malého národa (bez impact faktoru) málo nóbl, protože aspiroval se svými kravskými pokusy na Nobelovu cenu, proto akceptoval mezinárodně přijatelné latinské označení, ale bylo mu to stejně houby platné, protože, jako mnoho dalších, se Nobelovy ceny nedočkal.

Záhy jsem dostal dva dotazy, zda toho jejich autoři smějí použít do svých diplomových prací.

Dnes mi přišla pravidelná stránka amerických rad pro šťastný život, kde mě tentokrát varují, že bych v mikrovlnné troubě neměl nechat ohřívat žárovky, sirky ani kartáčky na zuby. Říkal jsem si, komu jsou ty rady určeny, a odpověď jsem záhy našel: 30 % voličů, co si oblbeni oblibují stranu estébáka a straně věří, soudruzi.

Jeden z nich mi poslal zprávu, že mohamedáni u nás chtějí založit svůj stát.

Ještěže nás Bureš ochrání, má na ně totiž složku!

A na vysoké školy víc nedá, vzdělanci by mohli mít námitky, na obranu taky ne; raději to dá na Agrofert.


Blog Radkina Honzáka.

publikováno: 17. 2. 2020

NEJNOVĚJŠÍ články


Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …

Stát jako věřitel poslední instance

Významný ekonomický expert uvádí v rozhovoru pro HN: Stát musí hrát roli věřitele poslední instance, a ne …

Dáme si práci se zvláštnostmi světa, nebo bude po nás?

Světu dominují děje extrémní, neznámé a velmi nepravděpodobné a přes rozkvět lidského poznání bude budoucnost …

Hamáček to zařídí! Muži v červeném si nenechají házet klacky…

Muž v červeném svetru – Hamáček – se zjevil, podobně jako kdysi Gross v maskáčích, a už …

Itálie a celá západní Evropa je hloupá? My a Čína jsme chytří?

Zatímco si natahujeme roušky a podrobujeme se vládním nařízením, která jsou nám nemilá (ale chceme …

Historička Eva Broklová a československá demokracie

Na prahu jednoho z nejdramatičtějších týdnů naší novodobé historie, 10. března 2020, zemřela v Praze přední historička …