Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si na to většina společnosti zvykla. Tvoří se tak ďábelská kontinuita minulého zla se současným a bohužel zřejmě i s tím budoucím. Zlu se nejvíce daří v prostředí polovzdělanosti, duševní prázdnoty, lenosti a zbabělosti. To je vhodná příležitost pro desperáty moci, kteří získávají navíc lákavý bonus v podobě beztrestnosti. Vypustí své nezpůsobilé loajální lokaje a ovládnou celý veřejný prostor. Jejich virtuální realita určuje ráz doby. Aktivně jim sekundují festovní komunisté a extrémisté a také vyčpělí uklízeči moci kdysi relativně silné ČSSD. Pokud se k nim, respektive k němu, začnou hlásit do služby i ti ostatní, tak nám není pomoci.

Často slyšíme alibistické řeči o nějakém malém či dokonce nejmenším zlu. To je pochopitelně součástí jejich taktiky. Malé zlo je ovšem vždy zárodkem zla velkého. Zlo nemusí být jen prosté a tupé, zlo dokáže být i vynalézavé a rafinované. Nahodí své udičky a pak jen sčítá své úlovky. Postavit se zlu bývá často nebezpečné, riskantní a určitě namáhavější než se jen zařadit a nevyčnívat. Přesně s tím zlo kalkuluje a ono mu to vychází.

Dočasný správce daní českých daňových poplatníků v pozici premiéra země se opět zlobí na Evropskou unii za to, že chce ve svém rozpočtu snížit zdroje na koheze a na zemědělství, zejména velkým korporacím. To by zcela určitě zasáhlo i jeho byznysové impérium, díky němuž je neustále v ohromném střetu zájmů. On si dokonce stěžuje, že se ho nikdo z EU neptal na jeho priority. Nepřipadá vám to absurdní? My z EU stále více čerpáme, než přispíváme. Na tomto principu stojí celý fígl Agrofertu. Více brát ze společného měšce a méně do něj odvádět (nejlépe v pozici monopolního výrobce a dodavatele po předchozí likvidaci konkurence). To je způsob „podnikání“ s garantovanou státní zárukou, ke které přidal nasátí na evropské zdroje. A Evropa teď říká: dost, ty nenasyto, který nectíš pravidla hry. Evropa se nás ptá, jestli nám to nevadí. Jeho agrofertí úředníci a závislí služebníci vzkazují těm drzounům z Evropy, že je vše ok a ať se do toho nepletou, a hezky mu sypou prachy dál. Díky tomu získáváme pověst pěkně vykutálených šejdířů.

Svět, a s ním i Evropa, teď musí řešit nebezpečný vir z Číny, odchod Británie z EU, Trumpa a jeho tweetovou zahraniční politiku, ruskou hybridní válku, neklid na Blízkém východě a blížící se hospodářský pokles… Nějaký slovenský alfa samec v čele české vlády je mimo hlavní zájem mezinárodní pozornosti, přesto si na něj mnozí zahraniční pozorovatelé svůj názor již udělali. A není příliš lichotivý. Falešné chlácholení, že jiní jsou na tom údajně ještě hůře, prý Maďarsko a Polsko, jednak není pravdivé, a hlavně vůbec nic neřeší. Česká vizitka je náš problém. Nechali jsme si zlo přerůst přes hlavu a ono se nám teď směje do obličeje. Změna může nastat jedině tehdy, když se stane normou nekolaborovat se zlem, byť třeba jen pasivní rezistencí. Zlo je třeba pojmenovat a pak se odmítnout na něm podílet. Stavět na příběhu normalizačního kariérního soudruha naši budoucnost není jen pošetilé a hloupé, ale i zvrhlé. Je s podivem, jak daleko to vše zašlo.

Nekolaborovat se zlem musí být povinnost. Povinnost označuje to, co člověk má nebo musí udělat. Protože se k tomu zavázal smluvně, protože mu to přikazuje morálka a svědomí, protože mu to ukládá jeho víra, protože to plyne z jeho profese, protože ctí občanskou odpovědnost vůči celé společnosti, protože mu to nařizuje zákon nebo jiný závazný předpis. Cicero k tomu ještě dodává povinnosti plynoucí každému z toho, že je člověk. Povinnost musí platit bezpodmínečně, bez ohledu na účel, i případný profit či ztrátu. Není-li tomu tak ve většinové společnosti, tak se více a více prohlubuje všeobecná krize důvěry a odpovědnosti. Důsledky pak bývají devastující a dlouhodobé.

publikováno: 18. 2. 2020

NEJNOVĚJŠÍ články


Průšvih, talenty donašečů a jejich život v Čechách

Autor libreta k Prodané nevěstě, mimořádně talentovaný, avšak morálně „desintegrovný“ český literát a politik Karel Sabina …

Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …

Stát jako věřitel poslední instance

Významný ekonomický expert uvádí v rozhovoru pro HN: Stát musí hrát roli věřitele poslední instance, a ne …

Dáme si práci se zvláštnostmi světa, nebo bude po nás?

Světu dominují děje extrémní, neznámé a velmi nepravděpodobné a přes rozkvět lidského poznání bude budoucnost …

Hamáček to zařídí! Muži v červeném si nenechají házet klacky…

Muž v červeném svetru – Hamáček – se zjevil, podobně jako kdysi Gross v maskáčích, a už …

Itálie a celá západní Evropa je hloupá? My a Čína jsme chytří?

Zatímco si natahujeme roušky a podrobujeme se vládním nařízením, která jsou nám nemilá (ale chceme …