Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena jeho vyjadřovacími schopnostmi.  (L. Ruffié, De la biologie à la culture, Paris 1976, s. 357.)

„Tancoval mládenec s dívkou a při tom tanci jí zašeptal: Slečno, Vy jste můj ideál!“ v Demlově vyprávění na tasovském pót (Zapomenuté světlo). Nevěděl, že Ideál je antikoncepční pomůcka, tak asi dostal po čuni s výkřikem „Mlčte, ve sviňáko!“

Kdo je dneska za sviňáka? Od vysočinské tancovačky před sto lety hup do „recentního diskurzu“ neboli kůpy řečí, textů a filmů angažovaných ve věci MeToo – tedy  problém i kampaň o sexu a moci mezi námi.

Demlovo umění se tu v těch kůpách slov nepotká, zato spousta sociologie. Takže jsem měl radost, že to někdo zkusil povědět za sebe taky historkou. Šéfredaktorka Prostoru Marina V. Šternová píše v recenzi k tématu Me Too tato slova jako doklad toho, že věc zažila a má na ni názor:

Nejdříve její popis situace:

„Vybavil se mi zážitek ze studií. Během důležité zkoušky se mě profesor zeptal, jestli bych s ním šla na rande. V jedné ruce držel propisku, ve druhé můj index a čekal na odpověď. Hlavou mi běžely všechny možné scénáře, včetně toho, jak otravné bude dělat zkoušku znovu, když odmítnu, profesor se naštve a od zkoušky mě vyhodí…“

Potom jakési rozuzlení a zhodnocení autorky po létech:

„Rande jsem odmítla, z trapné situace jsme nějak vybruslili a profesor mi zápočet bez dalšího zapsal.

 Zcela jistě šlo o dobře míněný projev zájmu, ale ten velmi nepříjemný pocit, že můj osud leží v rukou někoho, kdo po mně chce „trochu víc“ než jen profesionální vztah, mi navždycky uvízl v hlavě. Ale okolnosti, které mohou nastat v rámci takovýchto asymetrických vztahů, mohou mít ještě úplně jiné grády“.

Zkoušel jsem asi patnáct let na různých vysokých školách a bylo mi zkoušet mnoho lidí, i hezký holky, a tohle hodnocení („zcela jistě šlo o dobře míněný projev zájmu“) mi hlava nebere. Pozvat zkoušenou na rande i po zapsání do indexu je přece trapnost sama a pozvat ji na rande před dokončením zkoušky je naprostá ubohost.

Při pomyšlení, že bych to provedl, bych si přišel jako sviňák. Taková je zase moje zkušenost.

Proč to celé ještě dnes, už dávno absolventka prestižních škol (sama uvádí: La Sorbonne, Tel Aviv University, i poněkud komickou „University of Economics“, Prague – co je universitního na tom, když jeden podobor zduří v megaučebnu ekonomů?), vidí tak (jejími slovy) „komplexně a nečernobíle“? Šlo zjevně o „situaci v souvislosti se sexuálním obtěžováním a zneužitím moci“, nebo ne?

Poučení, které se nabízí, když se na to nedíváte jako já „černobíle a nekomplexně“:

Vypadá to, že když co zkoušející pozvete studující slečnu na rande s tím, že Vám přijde chytrá, tak Vás dotyčná bude hájit ještě léta po té zkušenosti úzkosti a trapnosti. Vzpomene si, jak jste společněz trapné situace nějak vybruslili“. Vy jste přece jaksi „zápočet bez dalšího zapsal“.

Z Vašeho nehorázného pokusu o zneužití situace a moci se (bez omluvy za tu drzost) časem a se spoustou dobré vůle oběti stane tak trochu nevhodný návrh „zamilovaného profesora“. Tak končí text Marina V. Šternová.

Ale co když ji pozvete s tím, že Vám přijde přitažlivá něčím jiným?

Tak Vás, Vy prasáku! zažaluje.

publikováno: 20. 2. 2020

David Bartoň

David Bartoň

Šéfredaktor Přítomnosti /

NEJNOVĚJŠÍ články


Měli jsme se nadmíru dobře a vůbec jsme si toho nevážili

Co dobrého nám krize přinese a co nového se díky ní naučíme? Zeptali jsme se …

Náhlá smrt zdravotní sestry. Příčina a viníci známi.

Je první mediálně prezentovanou obětí koronaviru z řad zdravotníků. Sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze, věk …

Kolik pravdy obsahuje dezinformace?

Není to obyčejná lež, je mnohem horší, protože obsahuje kousky pravdy. Pokud na ni narazíte, …

Milion chvilek pro Andreje Babiše

Andrej Babiš pronesl v pondělí večer k národu projev opravdu profesionální. Neřekl nic, všechny pochválil a nikoho se …

Průšvih, talenty donašečů a jejich život v Čechách

Autor libreta k Prodané nevěstě, mimořádně talentovaný, avšak morálně „desintegrovný“ český literát a politik Karel Sabina …

Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …