Temnota nepomíjí aneb žádný paleontolog vám neukáže živého pterodaktyla

Rozezní se dramatická hudební znělka televizního pořadu Federální kriminální ústředna pátrá, radí, informuje a na obrazovce se objeví major SNB Václav Erban, jenž začne distingovaným hlasem apelační proslov: „Vážení televizní diváci, i dnes vás Správa kriminální služby ministerstva vnitra Československé republiky žádá o pomoc při pátrání po několika osobách. Jedná se o mladé ženy jménem Annie Trevorová a Emily Westonová, mladého námořníka Johna Grimaldiho, malého chlapce Bobbyho Smithe, a rovněž o kulhavou paní Boalovou. Všechny tyto osoby byly naposledy spatřeny v souboru povídek Temnota nepomíjí, jejímž autorem je Arthur Machen, jenž je také hlavním podezřelým z tohoto vícenásobného zmizení osob. Machen je bulvárním novinářem a komerčně neúspěšným spisovatelem z Walesu, nechvalně proslulý svým členstvím v mysticko-magickém spolku Zlatý úsvit. V naší domovině má bohužel kontakt na jistého Jakuba Hlaváčka z Prahy, který si dovolil jeho odpudivé povídky, neodpovídající standardům socialistického realismu, vydat ve svém nakladatelství Malvern. Dalším podezřelým, lépe řečeno spolupachatelem, je Machenův překladatel Patrik Linhart, původně zkrachovalý ekonom z Duchcova, který se už mnoho let prohlašuje za spisovatele a svými pamflety zamořuje literární tiskoviny, a navíc se mu daří své protispolečenské texty vydávat knižně v obskurních nakladatelstvích. S informacemi o zmizelých osobách či o podezřelých z jejich zmizení se prosím obracejte na nejbližší služebnu Veřejné Bezpečnosti.“    

Ano, snad i takto by to mohlo dopadnout před víc než třiceti léty. Knihy Arthura Machena byly v této zemi za minulého režimu nežádoucí zboží. V devadesátých letech se to sice změnilo a několik zásadních Machenových děl tu vyšlo, ale pak se nad velšským bardem opět zavřela voda. Proto je výše zmíněný soubor patnácti povídek vítanou vzpruhou pro milovníky autora Velkého Pana, Vnitřního světla a Tří podvodníků, jeho kruciálních textů, které tu vydalo téměř před třiceti lety nakladatelství Aurora. V případě novinky Temnota nepomíjí se navíc jedná o texty, jež byly do češtiny přeloženy poprvé, až na výjimku, kterou je delší povídka či novela Bílý lid. Dle překladatele Patrika Linharta se však liší poměrně zásadně od čtvrt století starého překladu Jaroslava Kučery, vydaného tehdy nakladatelstvím Volvox Globator.

Leitmotivem Machenových povídek je mizení lidí, případně jejich záhadná úmrtí, často v malebné kopcovité velšské krajině. Tak je tomu třeba v případě Zářící pyramidy a nebohé dívky Annie Trevorové. Viníkem jejího strašlivého konce je tzv. Malý lid, jemuž je věnována stejnojmenná novinářská skica. Tito malí lidé, prastaří původní obyvatele Walesu, přežívající v jeskynních temnotách a ovládající magické praktiky, vystupují ve vícero textech sbírky. Jejich nenápadný a na pohled neznatelný vstup na scénu má vždy fatální následky pro obyčejné smrtelníky. V povídce Změna jsme tak svědky mrazivého případu podvržení dítěte, jehož obětí se stal nebohý Bobby Smith. (Mimochodem 12 let starý film Clinta Eastwooda Výměna reflektuje vlastně podobnou událost, která se však prokazatelně stala roku 1928, přičemž asi v této době Machen povídku napsal – náhoda, či synchronicita?) Také Bílý lid je prastarou rasou, tentokráte však z rodu víl a čarodějnic, a ani kontakt s nimi, po zprvu extatických stavech jako u hlavní hrdinky povídky, nepřináší nic jiného než smrt.

Na rozdíl od dalších spisovatelů tohoto typu literatury (např. H. P. Lovecrafta) měl ovšem Machen smysl pro humor, což dokládají jeho kratší texty (některé určené pro noviny, v nichž Machen pracoval) např. Apríl!, Svérázové, Starý doktor Mounsey nebo Strom života, ačkoli v tomto případě je to poněkud černý humor. V Islingtonské záhadě autor skládá rafinovanou poctu Thomasi de Quinceymu a jeho zásadnímu dílu Vražda jako krásné umění. Lehkým zklamáním může snad být pouze dvojice krátkých povídek Dekorativní imaginace a Vypravování o železné panně (mechanismus a princip tohoto mučicího nástroje je zde popsán dost odlišně od skutečnosti a pointa je poněkud uspěchaná a nedomrlá), které jako by do celkového konceptu nezapadaly. A z obsáhlých edičních poznámek a komentářů v závěru (což kvituji s povděkem) se čtenář dozví, že jsou to vlastně kapitoly románu Tři podvodníci, které však z nepochopitelného důvodu chybí v prvním českém vydání z roku 1993. Knihu doplňuje doslov Martina Mrskoše a kongeniální ilustrace sedmi britských výtvarníků, z nichž nejznámější je asi surrealistka Leonora Carringtonová. Jediným současným žijícím ilustrátorem knihy je John Coulthart.

A jakže je to s tím živým pterodaktylem z názvu recenze? Inu, na to si, holenkové, budete muset přijít sami!

 

Arthur Machen – Temnota nepomíjí. Přeložil, úvodem, edičními poznámkami a komentáři opatřil Patrik Linhart,
ilustrace na obálce John Atkinson Grimshaw, ilustrace uvnitř John Coulthart, Leonora Carringtonová a další.
Vydalo nakladatelství Jakub Hlaváček – Malvern, Praha 2019.

 

 

publikováno: 3. 3. 2020

NEJNOVĚJŠÍ články


Měli jsme se nadmíru dobře a vůbec jsme si toho nevážili

Co dobrého nám krize přinese a co nového se díky ní naučíme? Zeptali jsme se …

Náhlá smrt zdravotní sestry. Příčina a viníci známi.

Je první mediálně prezentovanou obětí koronaviru z řad zdravotníků. Sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze, věk …

Kolik pravdy obsahuje dezinformace?

Není to obyčejná lež, je mnohem horší, protože obsahuje kousky pravdy. Pokud na ni narazíte, …

Milion chvilek pro Andreje Babiše

Andrej Babiš pronesl v pondělí večer k národu projev opravdu profesionální. Neřekl nic, všechny pochválil a nikoho se …

Průšvih, talenty donašečů a jejich život v Čechách

Autor libreta k Prodané nevěstě, mimořádně talentovaný, avšak morálně „desintegrovný“ český literát a politik Karel Sabina …

Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …