Média a epidemie

Situace je vážná.

Skutečně, teď není doba na infotainment, katastrofické scénáře a bombastické titulky upoutávající pozornost, není doba na šíření ještě větší psychózy, než která už (zcela přirozeně) existuje.

Jde o titulky tohoto typu:

  • „Pandemie a omezení můžou trvat dva roky, varují němečtí experti“;
  • „Nakažených budou za týden tisíce, vydechnout bychom si mohli v srpnu, říká Šerý“;
  • „Dr. Monahan: Koronavirem se nakazí 70–150 milionů Američanů. Lipsitch – nakazí se 40–70 % světové populace“;
  • „Merkelová: Koronavirem se může nakazit 70 procent Němců“;
  • „Tisíce lidí v Česku bez práce. Další automobilka okamžitě zastavuje linky“.

Pokud se pak do příslušného článku začteme pozorněji, zjistíme často, že reflektuje ten nejpesimističtější scénář, mnohdy založený na předpokladu, že věci se nechají tak, jak jsou, a nebude se s nimi nic dělat.

Tedy: že se nezavedou žádná opatření, žádné karantény, žádné ochranné prostředky, nezavřou se hranice, obchody, restaurace či školy.

Je to, jako kdyby za Vámi přišel Váš čerstvý maturant s úsměvem a s přípisem od univerzity o přijetí ke studiu a Vy mu v ten moment řekli pouze a jen: „Vyhodí tě hned po prvním semestru.“

Ten nejčernější scénář a bez jakýchkoliv dalších komentářů.

Na tuto větu je snad čas až v momentě, kdy po prvních dnech potomkova univerzitního studia vidíme, že nechodí na přednášky a užívá si mládí po večírcích a barech – ale ne v okamžiku, kdy ještě vůbec nevíme, jak ke studiu přistoupí.

Tento zcela zásadní rozdíl je třeba rozlišovat hned v titulku. Nešířit poplach, ale informovat.

A to například takto: „Zavřené školy, konec hromadných akcí“ či „Drastická opatření jsou třeba hned. Je šance zabránit katastrofě“.

Proti takovým titulkům nelze namítat vůbec nic.

publikováno: 20. 3. 2020

Datum publikace:
20. 3. 2020
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Co doznívá v P(p)řítomnosti

Aneb: nejen o Benešovi Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo …

Víra se k nám vrací prostřednictvím vědy

Víra a věda byly ve starém Egyptě dvě nerozlučné sestry, jednovaječná dvojčata, z nichž ani jedno nebylo Poluxem. Ani Řekům si nepřekážely. Pak přišel Descartes (já ho nemám rád, ale na něj …

„Masarykovy“, „Gottwaldovy“, „Husákovy“, „Havlovy“ a „Klausovy“ „děti“

Byl jich všech bezpočet. Masarykovými prvními „dětmi“ byli jeho studenti v osmdesátých letech 19. století. Obdivovali se mu a milovali ho. Patřili mezi ně i ti, kdo se na jeho stranu postavili ve …

Přátele buď máme, anebo nemáme. Nemůžeme si je „vyrobit“ ani koupit.

Přátelství je důležitou hodnotou v životě každého z nás. Přátelství je součástí našeho sociálního kapitálu, který nám pomáhá a který nás posiluje. Sociální kapitál vede ke zvyšování vzájemné důvěry mezi členy komunity či …

Poslední z Mohykánů

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu. Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná …

Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti

Advent, z latinského slova adventus, znamená příchod. Advent je tedy dobou radostného očekávání příchodu Spasitele (a to nejen pro křesťany). Jde o čtyřtýdenní období před Štědrým dnem. Období adventu a Vánoc je hlavní …

Chanuka 2023 a tíha našeho času

Začíná Chanuka, osmidenní židovský Svátek světel (letos 7. – 15. prosince). Váže se k němu historická legenda: Ve druhém století před naším letopočtem, po vítězném povstání Makabejských se musel v Jeruzalémě nově …

Pardubický Charvát vadí – průhonický Babiš ne

Policie v pardubické kauze již obvinila devatenáct lidí a dvě firmy, podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami magistrátu a dvou městských společností. Tyto manipulace se týkají staveb letního stadionu a parkovacího domu. Ve vazbě skončili tři …