Média a epidemie

Situace je vážná.

Skutečně, teď není doba na infotainment, katastrofické scénáře a bombastické titulky upoutávající pozornost, není doba na šíření ještě větší psychózy, než která už (zcela přirozeně) existuje.

Jde o titulky tohoto typu:

  • „Pandemie a omezení můžou trvat dva roky, varují němečtí experti“;
  • „Nakažených budou za týden tisíce, vydechnout bychom si mohli v srpnu, říká Šerý“;
  • „Dr. Monahan: Koronavirem se nakazí 70–150 milionů Američanů. Lipsitch – nakazí se 40–70 % světové populace“;
  • „Merkelová: Koronavirem se může nakazit 70 procent Němců“;
  • „Tisíce lidí v Česku bez práce. Další automobilka okamžitě zastavuje linky“.

Pokud se pak do příslušného článku začteme pozorněji, zjistíme často, že reflektuje ten nejpesimističtější scénář, mnohdy založený na předpokladu, že věci se nechají tak, jak jsou, a nebude se s nimi nic dělat.

Tedy: že se nezavedou žádná opatření, žádné karantény, žádné ochranné prostředky, nezavřou se hranice, obchody, restaurace či školy.

Je to, jako kdyby za Vámi přišel Váš čerstvý maturant s úsměvem a s přípisem od univerzity o přijetí ke studiu a Vy mu v ten moment řekli pouze a jen: „Vyhodí tě hned po prvním semestru.“

Ten nejčernější scénář a bez jakýchkoliv dalších komentářů.

Na tuto větu je snad čas až v momentě, kdy po prvních dnech potomkova univerzitního studia vidíme, že nechodí na přednášky a užívá si mládí po večírcích a barech – ale ne v okamžiku, kdy ještě vůbec nevíme, jak ke studiu přistoupí.

Tento zcela zásadní rozdíl je třeba rozlišovat hned v titulku. Nešířit poplach, ale informovat.

A to například takto: „Zavřené školy, konec hromadných akcí“ či „Drastická opatření jsou třeba hned. Je šance zabránit katastrofě“.

Proti takovým titulkům nelze namítat vůbec nic.

publikováno: 20. 3. 2020

Datum publikace:
20. 3. 2020
Autor článku:
Jan Dlask

NEJNOVĚJŠÍ glosy


„In God We Trust“ (V Boha věříme)

Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …

Dokumentarista Filip Remunda přivezl ze Sibiře svědectví o frustraci (některých) Rusů a všudypřítomné propagandě

Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …

„Chci sloužit, ne posluhovat“, F. X. Šalda

František Xaver Šalda (1867–1937) je považován za zakladatele české moderní kritiky. Narodil se v Liberci, nejprve studoval práva, ale studium nedokončil. Potom vystudoval filozofii. Působil jako profesor cizích jazyků na Univerzitě …

Dostane se SOCDEM do sněmovny?

Předvolební strategie šéfky SOCDEM Jany Maláčové vzbuzuje poslední dobou směs údivu a pobavení. Vede k otázce, zda má dnešní SOCDEM ještě vůbec šanci ve volbách uspět, a pokud ano, co …

Neurologie Trumpa, mistra pocitů

Proč byl zvolen právě Trump prezidentem USA? Možná vás to překvapí, ale odpověď má kořeny v neurologii. Náš mozek, který má na starosti všechna naše rozhodnutí, je evolučně nastaven tak, že …

Trumpovy trapné momenty aneb Já také chci mír, ale putinovský

Televizní show, kterou posledního únorového dne zinscenovali současní lídři Spojených států, patrně nenechala chladným nikoho, komu leží na srdci osud bojující Ukrajiny. Nelze se zbavit dojmu, že představení bylo předem …

Agrese dětí a adolescentů

Adolescentní mladík – není to poprvé – spáchal vraždu zcela nevinných náhodných osob jen kvůli tomu, aby uskutečnil své představy o tom, jak se bude cítit po spáchané vraždě. Totéž se …

Perspektivy demokracie (k 175. výročí narození TGM)

Letos v únoru vyjde v nakladatelství Atelier 89 kniha Bohumila Slámy připravená k 175. výročí narození Tomáše G. Masaryka Perspektivy demokracie. Kniha navazuje na jeho ideové dílo a na bestseller polskoamerické historičky …