70 let po popravě se musí Milada Horáková v hrobě obracet

Martin Jan Stránský

vydavatel Přítomnosti

Pomník dr. Milady Horákové stojí hned vedle naší Poslanecké sněmovny na Pětikostelním náměstí na konci Sněmovní ulice v Praze.

Sedmdesát let od její popravy dne 27. 7. 1950 má Česká republika vládu, jejíž důvěru zajišťuje stále aktivní parlamentní strana KSČM, která má členy (např. Martu Semelovou), již tvrdí, že justiční poprava paní doktorky byla naprosto v pořádku.

Nad vším dohlíží podnapilý prezident, který cestuje do Číny, aby se tam naučil, „jak se má řídit společnost“, a který stále dává přednost Rusku, řízenému diktátorem, a Číně, řízené tvrdým komunistickém vedením, před svobodným Západem, a to jak v komerčních, tak i v diplomatických vztazích.

V západoněmeckém Gelsenkirchenu minulou sobotu odhalili sochu bolševického vůdce a masového vraha Vladimira Iljiče

Tento článek je exkluzivní obsah
PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI

PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM
Jste předplatitel?
PŘIHLASTE SE

publikováno: 26. 6. 2020

Datum publikace:
26. 6. 2020
Autor článku:
Martin Jan Stránský

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Extra Hungariam – Malá smutná úvaha o Maďarsku

Se zaujetím jsem nedávno sledovala zpravodajství i společné fotografie Viktora Orbána a Andreje Babiše z budapešťské konference politiků, kteří se prohlašují za pravé konzervativce a „ochránce svobodného světa“. Samotnou konferenci už trefně komentovali jiní, s nemenším …

Móric Beňovský, Madagaskaru král

V těchto dnech vychází péčí nakladatelství Maraton v překladu Tomáše Havla román francouzského lékaře (mj. zakládajícího člena organizace Lékaři bez hranic) Jeana-Christopha Rufina pod názvem Král sobol aneb putování Mórice Beňovského. Světoběžník a …

Pravda a správné vysvětlení

Vladimír Karpenko v knize Alchymie – dcera omylu popisuje na konkrétních příkladech rozdíl mezi magickým přístupem alchymistů a pozdějším přístupem vědeckým. Pamatuji si jich již jen několik. Uvedu ten, který mi připadá …

Slovo redakce

Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vám oznámili, že od 1. dubna 2023 přecházíme na formát „pozvolného měsíčníku“. To znamená, nejenom že od nás můžete očekávat vždy od prvního dne v měsíci nové …

Fejetonista a umělá inteligence

Překotný rozvoj umělé inteligence mi způsobuje přímo duševní rozkoš. Zvláště zprávy o překonávání hranic, o kterých pesimisté vždy tvrdili, že jsou nepřekročitelné, a strašpytlové zase, že jsou pro lidstvo kritické. Já …

Desetitisíce Ukrajinců padly na jaře roku 1945 při osvobození Československa od německých nacistů

Někteří čeští šovinisté neustále štvou český národ proti Ukrajině a záměrně zamlčují, možná to ani netuší, že desetitisíce ukrajinských vojáků, zařazených do sovětské armády, padly na jaře 1945 v urputných bojích proti německým …

Volho – Vyprávěj!

V České televizi momentálně paralelně běží dva seriály o normalizaci. Mnohokrát opakované Vyprávěj doběhlo do 70. let právě ve chvíli, kdy na obrazovku vyjela minisérie Volha, v níž se Matěj Hádek …

Havel na výsluní, nyní snad opět i u nás, Masaryk „passé“

Vystihl to francouzský historik Alain Soubigou, když napsal, že řada lidí Masaryka milovala a jiná řada ho nenáviděla, aniž by mu ovšem obě strany dobře rozuměly. Samotný Masaryk si (ne)jednou postěžoval: …