Jsme to, co myslíme – aneb Vondra v ráji.

Jsme to, co myslíme, mnohem spíš, než co jíme. Záleží na tom. Politik, který se jako Alexandr Vondra hlásí ke konzervativní tradici, má vědět, že (slovy Rogera Scrutona) „před svobodou má přednost zdravý rozum“.

Vondra jako mnoho jeho kolegů, kteří se hlásí ke konzervatismu ústy, jimi ovšem nejsou. Nemyslí a nejednají tak. Příklady jsou nasnadě, ale ten včerejší z FB je nad jiné poučný. Vondra byl „v ráji“ a vydal ze sebe proud jakéhosi rochnění a průjmové apologie onoho rochnění takto:

Včera večer v Edenu. V ráji. Slavia slaví 20. titul. Vím, že teď některé z vás naštvu. Někdo fandí Spartě. Někdo nesnáší Číňany i ve fotbale. Někdo nemůže fotbal. A někdo nemá rád Tvrdíka. Ale já si nemůžu pomoct. Slavii i fotbal miluju! Je to rodinná tradice. My konzervativci ji držíme. A uznáváme zásluhy. Uznáváme meritokracii…
1) Na Slavii chodil dědeček, když ještě hrála na Letné. Do Edenu mě jako dítě vzal poprvé táta – dokonce mě tam přihlásil na atletiku (nevypadám na to, co?). Můj syn má permanentku.
2) Slavia je dnes perfektně fungující profi tým. Hraje na krásném stadionu (díky, Vláďo Lesko). Včera mě Jarda Tvrdík pozval do VIPu. Tak jsme mu se synkem poděkovali, jak to vede. Opravdu dobře.
3) Čínské peníze ve fotbale mi nevadí. Považuji je za dobře investované. Do mladých hráčů. Není to o G5 nebo Temelínu, kde bych měl obavy.
4) Slavia hraje už dva roky krásný fotbal. Velká zásluha trenéra Trpišovskeho. Z neznámých hráčů je schopen vytvářet tým, který v Evropě nedělá ostudu. Klobouk dolů.
5) Vyhrát je těžké, ale obhájit bývá ještě těžší. Povedlo se, i když sezóna byla poškozena epidemií a Slavii to leckdo nepřál…
Jen je škoda, že v tom ráji mohlo být včera osobně jen málo lidí. 5 tisíc bylo povolené maximum. Slavie by si zasloužila plný stadion.“

To je krásně popsaný fundament pseudokonzervatismu.

Na dně dušinky takového „konzervativce“ se mihotá libůstka – fanouškovství. Pro tuhle věc je možné si omluvit cokoli. Takže nad blahem naplněné tužbičky se linou výpary sebeomluvných keců sestavených do jakýchsi palogických agentů.

Výsledek takového myšlení je, že se Vondra a jemu podobní „konzervativci“ mohou bez výčitek spolčit ve svých náruživostech třeba i s takovým poskokem čínských bolševiků, jako je Tvrdík.

Den na to se půjde poklonit Horákové?

A pozejtří zas za Tvrdíkem do VIP kabinky na Slavii?

Dědou se zaštítí, jako jindy? „Děda se taky nebál“ tedy znamená, že by šel hodovat s Tvrdíkem?

Zdravý rozum se projevuje navenek i distancí a vkusem. Orwellova hostina farmářů s prasaty nedostatek vkusu a distance ukazuje jasně i pro blbé. Vondra se nepoučil, cítil se „v ráji“. Chlubí se a vymlouvá.

Společnost se nemá rozpadnout do zhnusení jedněch nad druhými. Když se komunista nebo jiný zločinec a vlastizrádce dostane do nouze, je potřeba mu v základních věcech pomoci. Být solidární a štědrý je lidské ve skutečných potřebách, ale slejzat se s obludami k ukojení fanouškovské nebo jiné libůstky je něco setsakra jiného.

Nebo je potřeba fandit Slavii Vondrovi základní životní potřebou?

Co za to příště bude chtít Tvrdík po Vondrovi?

Vondra se svěřil FB, že se chystá, že si „dodělá křest“. S touhle představou ráje určitě osloví další stárnoucí milovníky fandění z VIP salónků, ale nebude pak chtít v kostele hostii s marmeládou nebo rovnou laskonku?

Nezávidím knězi (určitě to bude aspoň biskup), který ho bude obsluhovat.

 

publikováno: 27. 6. 2020

David Bartoň

David Bartoň

Šéfredaktor Přítomnosti /

NEJNOVĚJŠÍ články


Není vždy tak těžké zjistit, co je pravda

(R.B.) Kdo má být politik? (L.H.) Říká se, že by politici měli vyrůstat zezdola, že …

„Bělošská civilizace“? Negeneralizuj, kde nemusíš. Co má společného Trump s Attenboroughem?

Věc, která mne v textech současného autora, pana Mnislava Zeleného Atapany irituje patrně nejvíc, jsou příliš …

Předsedo komunistů, soudruhu a estébáku Vojtěchu Filipe,

jsem poctěn Vaší rozčileností nad slovy, která jsem pronesl v rozhovoru pro Reflex, že „komunisté …

„To“, v čem dnes žijeme

K těmto řádkům mne inspirovalo pár vět z rozhovoru, který poskytl v pondělí 11. května Babišově Mladé …

Švédský letní slunovrat

Když se po mnohém uvažování a přetahování zaváděl švédský národní svátek 6. června – výměnou za svatodušní …

Trapné morality od největšího spisovatele

S výjimkou Dostojevského, který zemřel 1881, jsou Tolstoj a Solženicyn největšími spisovateli, ano, lze říci, …

Proč může být epidemie opravdu šancí? Více filosofie!

Epidemie nás všechny zavřela v obývácích, najednou osamělé atomy ve vakuu se svými strachy a myšlenkami. …

Mnohoženství u nás. Jak se vám líbí?

Dotazy, vznesenými po přednášce o životě v jihovýchodní Asii, nebyl řečník zrovna nadšený. Nejenže se nikdo neptal …