Pandemie COVID-19 vykazuje větší podobnost s klimatickou krizí než s předchozími epidemiemi. Je skutečně globální, je neviditelná, prohlubuje nerovnost a vytváří ji globalizace a ekonomický růst. Hrozí, že pandemie a klimatické krize oslabí samotné podmínky způsobu života, který je způsobil. Jsou vedlejšími produkty světového ekonomického systému, který byl pozoruhodně úspěšný ve zlepšování životní úrovně, a zároveň lidi vylučoval a působil jim utrpení.
Ani jednu z těchto krizí nelze vyřešit na úrovni jednotlivých zemí. Během minulých epidemií města omezila svou vnitřní mobilitu a přístup cizinců do nich. Lodě byly umístěny do karantény a viditelně nemocní byli izolováni. Podobná opatření jsou nyní prováděna taky, ale řetěz není nikdy silnější než jeho nejslabší článek. Pokud
publikováno: 19. 7. 2020
Datum publikace:
19. 7. 2020
Autor článku:
Thomas Hylland Eriksen
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Umberto Eco v knize Poznámky na krabičkách od sirek uvádí nejen ze své praxe tento příklad – lidé, kteří věří, že Země je placatá, musí u zkoušek ve škole lhát o její kulatosti, …
Dům bez východu je název dokumentárního filmu režiséra Tomáše Hlaváčka a spoluautora snímku a producenta Martina Kohouta. Autoři (a jejich tým) mapovali po několik let alarmující situaci v brněnském bytovém domě Kuncovka. Film …
Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, …
Za posledních padesát let nebyli čeští zemědělci vystaveni tak vypjaté situaci, jaké čelí v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) jejich maďarští a slovenští kolegové. Zprvu se zdálo, že nepůjde o nic významného, rychle …
Milovník hazardní a riskantní šachové hry, mistr světa Michail Tal představoval diskontinuitu mezi většinou pozičně a „seriózně“ hrajícími vrcholovými šachovými velmistry. Pokud přirovnáme politiku k šachové partii, i zde dochází po delší době někdy …
Ve městě nad Sprévou nepřekvapí pouze sousoší Marxe a Engelse v nadživotní velikosti, jako by soudružský polibek smrti mezi Brežněvem a Honneckerem stále trval. Nelze se totiž ubránit pocitu, že hlavní památka z dob …
Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …
Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …