Nad bělavými věžemi kostela Narození Panny Marie v Želivě je azurově modré nebe. Mhouřím oči, bílí beránci věští možná letní bouřku. Před dvaceti lety nás sem – studenty – dovezla stará škodovka. Do oprýskaného a mlčícího klášterního areálu. Stromy s větvemi jako usekané prsty prosvítalo zázemí někdejší psychiatrické léčebny. Secesní plastika ve štítu jedné z budov působila velmi chmurně a okny se ven dívaly jen zdi s nejlevnějšími obkladačkami. Do chrámu nebylo možné ani nahlédnout.
Před několika lety už bylo možné ochutnat pivo, které se tu vaří v pivovaru premonstrátů, a klášter se očividně zvedal z popela. Dnes svítí žlutavé omítky a červená okna, premonstráti provozují pivovar, hotel i restauraci. Duchovní komunita utěšeně ž
publikováno: 30. 7. 2020
Datum publikace:
30. 7. 2020
Autor článku:
Zuzana Gellrichová
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Existuje neurologické přísloví týkající se mozku: pocity vždy porazí fakta. S odchodem papeže Františka jsme svědky přívalu obdivu a smutku nad ztrátou „dobrého papeže,“ a pocitů, které převažují nad nepříjemnými fakty organizace, jíž …
Dům bez východu je název dokumentárního filmu režiséra Tomáše Hlaváčka a spoluautora snímku a producenta Martina Kohouta. Autoři (a jejich tým) mapovali po několik let alarmující situaci v brněnském bytovém domě Kuncovka. Film …
Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, …
Za posledních padesát let nebyli čeští zemědělci vystaveni tak vypjaté situaci, jaké čelí v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) jejich maďarští a slovenští kolegové. Zprvu se zdálo, že nepůjde o nic významného, rychle …
Milovník hazardní a riskantní šachové hry, mistr světa Michail Tal představoval diskontinuitu mezi většinou pozičně a „seriózně“ hrajícími vrcholovými šachovými velmistry. Pokud přirovnáme politiku k šachové partii, i zde dochází po delší době někdy …
Ve městě nad Sprévou nepřekvapí pouze sousoší Marxe a Engelse v nadživotní velikosti, jako by soudružský polibek smrti mezi Brežněvem a Honneckerem stále trval. Nelze se totiž ubránit pocitu, že hlavní památka z dob …
Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …
Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …