Jak se vyznat v rozporuplných názorech odborníků?

Pavel Zelenka

Pavel Zelenka

Grafický designer, pražský zastupitel, absolvent 5 let studia medicíny na UK

Kdo má pravdu? Je to opravdu těžké a bylo tomu tak i v minulosti. Kdykoliv si od března pustím nějaký odborný rozhovor, vybaví se mi tenhle neuvěřitelný příběh. Jsem sám zvědavý, jak následující generace budou vyprávět o opatřeních proti Covid-19.

V roce 1846 si vídeňský porodník Ignác Semmelweis všiml, že v jedné ze dvou tehdejších porodnic je víc než dvojnásobná úmrtnost rodiček na tzv. horečku omladnic. O rok později přišel s teorií, že zvýšený výskyt nemoci způsobuje „mrtvolná otrava“, kterou přenášejí medici, když jdou z pitev vyšetřovat rodičky.

Jelikož se tehdy ve vídeňských odborných kruzích věřilo, že nemoce způsobuje špatný poměr čtyř základních životních šťáv v těle (do Pasteurových a Kochových přelomových objevů zbývalo tehdy cca 15, resp. skoro 40 let), byl Semmelweis vysmíván, ponižován a prakticky z Vídně vyobcován do Budapešti. Tam se mu podařilo na klinice prosadit důsledné mytí ruku mediků ve chlorovém vápně a výskyt horečky omladnic významně klesl. Ani to však některé z jeho kolegů nepřesvědčilo a jeho práci se i nadále posmívali. Odmítla jej i jedna z největších tehdejších německých kapacit – Rudolf Virchow. Kromě neschopnosti akceptovat novou teorii odmítali Semmelweissovi oponenti připustit, že by smrt způsobovali sami lékaři svou nevědomostí.

Prof. Michaelis, který Semmelweisova doporučení úspěšně na své klinice jako jeden z prvních zavedl, neunesl později výčitky svědomí za smrt způsobenou tolika mladým ženám, že o sedm let později spáchal sebevraždu. Ale ani to nepomohlo ke všeobecnému zavedení hygieny v porodnicích.

Semmelwies zuřil, psal oponentům dopisy, nazýval je vrahy, upadal do depresí a byl celkově tak nesnesitelný, že jej lstí zavřeli do blázince. Tam po pár týdnech ve 47 letech zemřel na sepsi z ran způsobených bitím ošetřovateli.

Jeho objevy a praktická opatření (mytí rukou) plně prokázal až v 60. letech 19. století Luis Pasteur. Dnes je Semmelweis považován za jednoho z nevýznamnějších lékařů své doby a v Budapešti se po něm jmenuje univerzita a stanice metra.

publikováno: 30. 9. 2020

NEJNOVĚJŠÍ články


Rusáctví je vražda

Měnící se pohled na nedávnou minulost. České Budějovice rozhodly o odstranění jména Valentiny Těreškovové ze seznamu …

Právní stát musí být srozumitelný

S profesorem Janem Kyselou hovořil o mezích (nejen) české ústavy Ivan Štern. Byla by jiná …

Zpívejme – je válka

Hudba posiluje pocit sounáležitosti, zbavuje strachu, ale také vytváří jasně oddělené fronty. V ukrajinském konfliktu se …

Kapitalismus a komunismus jsou blíženci

Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu …

Dilema poustevníka, který už nechtěl snášet stát

K následující příhodě zatím nedošlo. Je ale docela dobře možné, že díky rozvoji technologií byste …

Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice

Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? …

Válka a rozhořčení

Světoznámý německý filozof Jürgen Habermas se na konci dubna v deníku Süddeutsche Zeitung vyjádřil k postojům Západu …

Smích za oponou totality – přejde

Výprava do komunistického skanzenu 50. let pro mladé blouznivé levičáčky může být docela vítaným zpestřením …