Jak se vyznat v rozporuplných názorech odborníků?

Pavel Zelenka

Grafický designer, pražský zastupitel, absolvent 5 let studia medicíny na UK

Kdo má pravdu? Je to opravdu těžké a bylo tomu tak i v minulosti. Kdykoliv si od března pustím nějaký odborný rozhovor, vybaví se mi tenhle neuvěřitelný příběh. Jsem sám zvědavý, jak následující generace budou vyprávět o opatřeních proti Covid-19.

V roce 1846 si vídeňský porodník Ignác Semmelweis všiml, že v jedné ze dvou tehdejších porodnic je víc než dvojnásobná úmrtnost rodiček na tzv. horečku omladnic. O rok později přišel s teorií, že zvýšený výskyt nemoci způsobuje „mrtvolná otrava“, kterou přenášejí medici, když jdou z pitev vyšetřovat rodičky.

Jelikož se tehdy ve vídeňských odborných kruzích věřilo, že nemoce způsobuje špatný poměr čtyř základních životních šťáv v těle (do Pasteurových a Kochových přelomových objevů zbývalo tehdy cca 15, resp. skoro 40 let), byl Semmelweis vysmíván, ponižován a prakticky z Vídně vyobcován do Budapešti. Tam se mu podařilo na klinice prosadit důsledné mytí ruku mediků ve chlorovém vápně a výskyt horečky omladnic významně klesl. Ani to však některé z jeho kolegů nepřesvědčilo a jeho práci se i nadále posmívali. Odmítla jej i jedna z největších tehdejších německých kapacit – Rudolf Virchow. Kromě neschopnosti akceptovat novou teorii odmítali Semmelweissovi oponenti připustit, že by smrt způsobovali sami lékaři svou nevědomostí.

Prof. Michaelis, který Semmelweisova doporučení úspěšně na své klinice jako jeden z prvních zavedl, neunesl později výčitky svědomí za smrt způsobenou tolika mladým ženám, že o sedm let později spáchal sebevraždu. Ale ani to nepomohlo ke všeobecnému zavedení hygieny v porodnicích.

Semmelwies zuřil, psal oponentům dopisy, nazýval je vrahy, upadal do depresí a byl celkově tak nesnesitelný, že jej lstí zavřeli do blázince. Tam po pár týdnech ve 47 letech zemřel na sepsi z ran způsobených bitím ošetřovateli.

Jeho objevy a praktická opatření (mytí rukou) plně prokázal až v 60. letech 19. století Luis Pasteur. Dnes je Semmelweis považován za jednoho z nevýznamnějších lékařů své doby a v Budapešti se po něm jmenuje univerzita a stanice metra.

publikováno: 30. 9. 2020

Datum publikace:
30. 9. 2020
Autor článku:
Pavel Zelenka

NEJNOVĚJŠÍ články


Zbožštění lídra

Atentát na Donalda Trumpa definitivně dokončil proces zbožštění republikánského kandidáta na amerického prezidenta. Bez religiózní …

Evropa nenaplněných symbolů

Mělo-li místo poslední schůzky Evropského politického společenství, sdružujícího přes 40 hlav států a šéfů vlád, symbolizovat …

Historická témata s aktuálními kontexty

V poslední době vyšly dvě historické publikace, které mají leccos společného, i když se věnují odlišným tématům. …

Evropa a její oběti. Za hranice mýtu národní suverenity

Evropa si uvědomila, že je třeba chránit lidskou důstojnost jako nedotknutelnou a vyvrátit mýtus národní suverenity …

Britský hlas pro fair play a spravedlnost

Ptala se mě před britskými volbami jedna známá česká novinářská tvář, mají-li ostrovní voliči vskutku …

Chyby systému – věčné „stíny v mlze“

Moderní lidé si zvykli na to, že jejich systémy a technologické nástroje dokážu zvládnout jakákoliv nebezpečí. …

Vladimír Špidla: Bojujeme o to, aby o lidech nerozhodovaly algoritmy

V květnu přijal pozvání do Eccentric Clubu na večírek s Přítomností Vladimír Špidla – bývalý premiér ČR, …

Za nacionalismus zdánlivě může demokracie

V Přítomnosti otištěný projev Petra Pitharta před Českou učenou společností (Česko na mapě Evropy, nebo Česko …