ROZHOVORY V PŘÍTOMNOSTI: ILONA ŠVIHLÍKOVÁ

 

2.díl z cyklu Rozhovory v Přítomnosti s Ilonou Švihlíkovou.

S příchodem léta přichází schválení zajímavého studijního programu, který výrazně koresponduje s dnešní dobou. Času na úspěšné zavedení programu není mnoho. Přitom jde o klíčové trendy a témata, která se týkají budoucího rozvoje společnosti, moderních postupů, technologických trendů a jejich aplikace. Hovoříme o nově schváleném studijním programu, který se věnuje novým technologiím postaveným na decentralizaci, participativní spolupráci, lokální ekonomice, tématu udržitelnosti a dalším souvislostem. O tom všem hovoříme s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou. Před zapnutím mikrofonu i po jeho vypnutí diskutujeme, jaká je a může být naše vlast.

 

Moje vlast – Naše vlast je Má vlast.

Studijní program Lokální a globální ekonomika seznamuje studenty s vývojem ve světové ekonomice s důrazem na proces globalizace. Tento proces v sobě ale zahrnuje mnohá rizika, které zvýraznila pandemie koronaviru. Využívání globálního sdílení a decentralizovaných technologií vytváří prostor pro rozvoj lokální ekonomiky. Studenti se seznámí s možnostmi, které lokální ukotvení nabízí – ať již v oblastech lokální ekonomiky, ale také participace občanů a komunitních aktivit. Nedílnou součástí programu je důraz na moderní technologie, od 3D tisku po blockchain, fab labs, možnosti digitalizace a další.

Studijní program je vzhledem k pandemii a s ní souvisejícími ekonomickými problémy o to aktuálnější, neboť přímo reflektuje klíčové otázky budoucnosti: Obnovu a modernizaci ekonomiky a společnosti. Tento studijní program vyjadřuje naši společnou odpovědnost vůči naší vlasti a ukazuje cestu, jak ji realizovat.

Zdroj: https://www.vso.cz/ma-vlast

 

Vlastně je důležité, že o těchto věcech hovoříme, proto pokládáme za důležité se tématům technologií, nové ekonomiky, udržitelnosti, komunitní spolupráce nadále věnovat. K těmto tématům připravujeme odborné články, retrospektivu, inspirativní příběhy, rozhovory a analýzy. Vše naleznete na www.pritomnost.cz

 

Rozhovory v Přítomnosti přináší dvakrát týdně podcasty k zajímavým příběhům, aktuálním tématům, osobnostem a regionům.

Tento pravidelný pořad časopisu Přítomnost je součástí vycházející knihy Laboratoř myšlenek, která přináší rozhovory se šedesáti osobnostmi českého prostředí kultury, veřejné sféry a ekonomiky. Vždy ve dvanácti otázkách hovoříme o životních příbězích, praktických zkušenostech z různých odvětví lidské činnosti, ale zejména se dotazujeme na budoucnost, myšlenky a inspirace pro naši zemi.

 

publikováno: 23. 7. 2021

NEJNOVĚJŠÍ články


Bohatí už zase chudým nevěří

Formálně vzato jsme vlastně v pohodě. Máme již přes rok novou vládu a nyní i nového prezidenta. Konečně, …

Život mezi razítky

V Česku člověk bez úředního razítka skoro neexistuje, v Británii se bez něj obejdete prakticky celý život. …

Pozvánka: Večírky s Přítomností II.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric Clubu na Praze 1, každou poslední středu v …

Češi, buďte hrdí!

Buďte hrdí na své zpěváky, básníky a geniální umělecké talenty, ke kterým patří srdíčko České republiky …

Stát versus šlechtické rody. Sága pokračuje rodem Czerninů

Text vychází ve spolupráci se serverem HlídacíPes.org. I když jde o události bezmála osm desítek let …

Hele, Picasso! – Chvála umění neumět

Pablo Picasso, ikona „Umělec 20. století“, zemřel před padesáti lety. Ve vídeňské Albertině od pátku …

Diplomka bez diplomu aneb Jak se učí učitelé

Moc bych si přál, aby prestiž univerzit nestála na jejich historii, ale na aktuálních výsledcích. …

Kolektivní vina a Rusko

Jestliže kolektivní oběť během druhé světové války upevnila ruskou identitu v situaci, kdy neexistoval konsenzus, pak …