ROZHOVORY V PŘÍTOMNOSTI: ILONA ŠVIHLÍKOVÁ

 

2.díl z cyklu Rozhovory v Přítomnosti s Ilonou Švihlíkovou.

S příchodem léta přichází schválení zajímavého studijního programu, který výrazně koresponduje s dnešní dobou. Času na úspěšné zavedení programu není mnoho. Přitom jde o klíčové trendy a témata, která se týkají budoucího rozvoje společnosti, moderních postupů, technologických trendů a jejich aplikace. Hovoříme o nově schváleném studijním programu, který se věnuje novým technologiím postaveným na decentralizaci, participativní spolupráci, lokální ekonomice, tématu udržitelnosti a dalším souvislostem. O tom všem hovoříme s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou. Před zapnutím mikrofonu i po jeho vypnutí diskutujeme, jaká je a může být naše vlast.

 

Moje vlast – Naše vlast je Má vlast.

Studijní program Lokální a globální ekonomika seznamuje studenty s vývojem ve světové ekonomice s důrazem na proces globalizace. Tento proces v sobě ale zahrnuje mnohá rizika, které zvýraznila pandemie koronaviru. Využívání globálního sdílení a decentralizovaných technologií vytváří prostor pro rozvoj lokální ekonomiky. Studenti se seznámí s možnostmi, které lokální ukotvení nabízí – ať již v oblastech lokální ekonomiky, ale také participace občanů a komunitních aktivit. Nedílnou součástí programu je důraz na moderní technologie, od 3D tisku po blockchain, fab labs, možnosti digitalizace a další.

Studijní program je vzhledem k pandemii a s ní souvisejícími ekonomickými problémy o to aktuálnější, neboť přímo reflektuje klíčové otázky budoucnosti: Obnovu a modernizaci ekonomiky a společnosti. Tento studijní program vyjadřuje naši společnou odpovědnost vůči naší vlasti a ukazuje cestu, jak ji realizovat.

Zdroj: https://www.vso.cz/ma-vlast

 

Vlastně je důležité, že o těchto věcech hovoříme, proto pokládáme za důležité se tématům technologií, nové ekonomiky, udržitelnosti, komunitní spolupráce nadále věnovat. K těmto tématům připravujeme odborné články, retrospektivu, inspirativní příběhy, rozhovory a analýzy. Vše naleznete na www.pritomnost.cz

 

Rozhovory v Přítomnosti přináší dvakrát týdně podcasty k zajímavým příběhům, aktuálním tématům, osobnostem a regionům.

Tento pravidelný pořad časopisu Přítomnost je součástí vycházející knihy Laboratoř myšlenek, která přináší rozhovory se šedesáti osobnostmi českého prostředí kultury, veřejné sféry a ekonomiky. Vždy ve dvanácti otázkách hovoříme o životních příbězích, praktických zkušenostech z různých odvětví lidské činnosti, ale zejména se dotazujeme na budoucnost, myšlenky a inspirace pro naši zemi.

 

publikováno: 23. 7. 2021

NEJNOVĚJŠÍ články


technologie: AUTONOMNÍ VOZIDLA, TANKUJTE MORAL!

Autonomní vozidlo, ve kterém sedí muž s dítětem, vjelo do prudké zatáčky a kousek za ní je …

kultura: VÁCHALŮV A REYNKŮV MYSTICKÝ RYT

V Galerii Moderna je možné do 17. října shlédnout výstavu Bohuslav Reynek (1892–1971), Josef Váchal …

rozhovor: NEBOJÍM SE HLEDAT ŘEŠENÍ

Někdo žije tak, že se o místo svého bydliště příliš nezajímá. Prostě bydlí. Jan Školník (nar. …

společnost: STÁTY KASTUJÍ UPRCHLÍKY

Během udělování humanitárního víza běloruské atletce Kryscině Cimanouské se náměstek polského ministra zahraniční Marcin Przydacz …

ženy: DESET LET OBNOVY KOSTELA

Čtenářům Přítomnosti představujeme tři ženy – zakladatelky Spolku pro obnovu kostela v Horní Řasnici, kterým nebyl …

analýza: NOVÝ VOLEBNÍ ZÁKON, STARÝ ZPŮSOB HLASOVÁNÍ

V diskusích o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny zatím málokdy zaznělo, že volby proběhnou podle …

společnost: PRŮVODCE MODERNÍ ŽENY PO RUSKÉ PROPAGANDĚ

Jak vám to zní, když řeknu, že jsme ve válce? Jen se nebojte, na klepání …

společnost: KRIZE IDEJÍ VE VĚKU HOVADIN

Zveřejňujeme text Jana Urbana z roku 2018, který záměrně publikujeme v čase blížících se voleb, protože má …